SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
21. 11. 2001 13:36 - zvedavec
informace a kontakty: ostatní; vicodin
Dobrý den,
četl jsem v časopise o nové droze Vicodin, která je teď moc populárni mezi Holywoodskymi hvězdami.
Nevíte o tom něco?

26.11.2001 19:56: Majer Michal, Mgr.
Milý zvědavče,

Vicodin není nová droga, je to jeden z mnoha léků proti bolesti na bázi opiátů, které se jako droga zneužívají.

Vicodin obsahuje hydrokodon (semisyntetický opiát, svými vlastnostmi a účinky blízký kodeinu) a acetaminofen (v USA označení pro paracetamol, nenávyková látka tlumící horečku a horečnaté bolesti).

V USA (ve většině států USA) je legálně dostupný jen na lékařský předpis, je předepisován proti bolestem (analgetikum) a proti kašli (antitussikum). Zároveň je předmětem nezákonného obchodu.

Mezi jeho nežádoucí účinky patří zácpa, bolesti hlavy (zvýšením nitrolebního tlaku), celkový útlum psychiky, nesoustředěnost, zvracení, změny nálady. Při předávkování hrozí riziko úmrtí způsobené útlumem a následnou zástavou dechu! Podle výzkumů "American Otological Society" může nadužívání Vicodinu často způsobovat postupné zhoršování, až ztrátu sluchu.

Podobně jako ostatní opiáty (heroin, kodein, morfium) je Vicodin látkou s mimořádně vysokým potenciálem pro vznik závislosti. Svým uživatelů přináší pocity euforie, spokojenosti, dobré nálady, mimo již zmíněné nežádoucí účinky si na něj uživatel brzy "vypěstuje" závislost, potřebu neustálého zvyšování dávky, nezájem o věci, které mu dříve přinášely radost, neschopnost řešit své problémy jinak než polykáním tabletek.

Nevím, proč je v Hollywoodu tolik populární právě Vicodin - v Hollywoodu bylo již takovýchto vln obliby některé drogy více - např. valium nebo kokain. Již několik filmových hvězd a hvězdiček bylo ze závislosti na Vicodinu léčeno. Mediálně známé osobnosti sice zajišťují této droze nebývalou popularitu, nicméně problém zneužívání nejrůznějších léků proti bolesti nový není - mnoho lidí nevnímá tyto léky jako "tvrdou drogu", ale závislosti na opiátových "prášcích" poškozují své uživatele obdobně, jako závislost na heroinu.

Mgr. Michal Majer

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .