SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Valečková Diana, Mgr.

Mentální postižení : ostatní : Downův syndrom; výchova a vzdělávání; volnočasové aktivity
05.11.2019 21:32 - zobrazit dotaz
Dobrý den, mám syna s Downovým syndromem, který má 21 let a navštvuje odborné učiliště, předtím chodil na praktickou školu a předtím na školu se speciálními potřebami a do mateřské školy pro zdravotně znevýhodnených.Mám problém mu zorganizovat volný čas neboť pominulo roky chodil na plavání a do sdružení pro mentálně postižené kde dělali různé aktivity například muzikoterapii, malování a podobně. Také si nejsem jistý co všechno by měl ovládat myslím on jako osobnost: jakou by měl mít výchovu, což může co nemůže, jaké může mít nejlepší vzdělání, pracovní uplatnění a co by všechno mohl dělat ještě ve volném čase? Děkuji vám za odpověď.
Dobrý den,vašemu synovi se věnujete a hledáte pro jeho rozvoj a naplněný život další možnosti. Je to vždy individuální, např. jízda na koni, nebo jakákoli práce se zvířaty přináší mnoho uspokojení. Ale nejlépe je obrátit se na sdružení pro lidi s mentálním postižením, resp. Downovým sy., případně aktuálním psychodiagnostickým vyšetřením zjistit možnosti a potřeby Vašeho syna. Ve větších městech je možné navštívit pracovní stacionáře. Každopádně je důležité podpořit i osobní a citové vztahy.Vyhledejte tedy sdružení, organizaci, která nabízí pomoc lidem s tímto syndromem.
Psychologické poradenství : tíživá životní situace : psychiatrická diagnóza; léčba; zpětná vazba
19.02.2019 21:04 - zobrazit dotaz
Dobry den ,pisal som do vasej poradne a odpovedala mi Valeckova Diana a este by som chcel dodat ,ze ja som im derealizaciu sam opisal lebo som im opisal tie stavy a nasiel som to na internete. Ja sa len obavam toho ,ze mam nespravnu liecbu a ze to neni ani psychiatricky problem,ked mi tie lieky mozno ani nezabrali. Dakujem Vam za odpoved.
Dobrý den Maroši, určitě je v pořádku, že jste využil i psychiatrickou péči. Někdy se vhodná medikace hledá déle a zpočátku léky nezabírají. Proto je vhodná komplexní psychologická i psychiatrická péče. Každopádně vyhledejte psychologa -psychoterapeuta a s ním se domluvíte i na dalších krocích. Medikaci pak konzultujte s psychiatrem. Důležitá je otevřená komunikace. Skutečný a hluboký stav derealizace je významná změna vnímání sebe sama a okolí a je potřeba začít s načerpáním sil a stabilizací prostoru (rodina, práce, přátelé), ve kterém žijete. Mějte se rád!
Psychologické poradenství : tíživá životní situace : derealizace; problémy s pamětí; neshody s matkou
11.02.2019 20:53 - zobrazit dotaz
Dobry den ,mam velmi vaznu situaciu, som z Bratislavy, od minuleho roka priblizne od maja 2018 ,som sa zrazu zobudil s pocitom derealizacie co podla mna derealizacia je. Vzniklo to kvoli tomu ,ze moj otec dostal vtedy mozgovu prihodu vo februari 2018 a mama sa zacala ku mne spravat viac agresivne ,kedykolvek sa s nou nedalo vobec vychadzat lebo po mne len nahlas kricala a hovorila si svoje co bolo velmi casto skoro vzdy a na mna to posobilo tlak na moj organizmus a velky stres . Bol som u psychiatra , predpisal mi lieky . Cele letne prazdniny som sa liecil a v septembri som bol aj hospitalizovany v psychiatrickej liecebni. Mama sa stale ku mne spravala tak isto aj po varovaniach psychiatra a neskor sa to zase potom objavilo a mne to velmi ovplyvnuje moje zdravie.Mal som problemy s pamataou a stale mamto obavam sa ze sa mi ta cast mozgu poskodila a stale ta derealizacia ana problem s pamatou len velmi pomalicky zlepsovali. Aj v skole mi nepriamo ublizuje spoluziak. A aj ma zase potom zbila . Stale to ohrozuje moja zdravie jej konanim. Ja uz neviem co mam vazne robit. Aj sa to riesilo u psychologa a ona stale to iste aj sa mi vyhrazala ,ze mozem sa ist stazovat kam chcem. Mam 18 rokov. Dakujem velmi pekne za pomoc a pripadne odporucenie co mam robit.
Milý Maroši, zdá se, že nemáte zastání a jste přetížený všemi těmi situacemi. Váš organismus pak reaguje Vámi popisovanou derealizací a odcizeností. Každopádně opakovaná návštěva psychologa je nutná. Pokud se Vám nezdála spolupráce s psychologem účinná, vyhledejte psychologa, který se zabývá léčením traumatu, bodyterapií. Potřebujete pochopení, kterého se Vám asi doma nedostává. Jste plnoletý, můžete se tedy rozhodovat podle svého úsudku. Pokud jste s matkou ve velkém rozporu, zavolejte na Linku bezpečí, poskytnou Vám další informace. Péče psychologa je ale v tuto chvíli pro Vás nezbytná. Nevzdávejte se, věřte si, vše dobře dopadne!
Psychologické poradenství : ostatní : problémy s dcerou; hledání pomoci
22.12.2017 10:38 - zobrazit dotaz
Nevim si uzp rady. Už to zacinám psychicky nezvládat.
15. letá dcerka mi nechce chosir do školy.Jak může tak jde Za Skolu.
CHidim do zameatnani na směny,kdyz jsem doma tak do skoly jede,ale v dobe kdy jsem v zamestnani tak se snazi škole pod různyma vymluvama vyhnout. A misto spkoly jede pryč,pak se chova jako kdyby tam byla.
Začala mi i utikat z domu. Hlavne vecer,kdy se domnivám že spi.
Pak kdyz prijde tak se omlouva a pláče.
ČASTO lže a vymýšli si.Nedoodržuje na čem se spolu dohodneme. Vždy nakonec udělá vše podle sebe. Když to tak neni tak uteče. Už proste nevim jak dál.
Dekuji za každou radu a pomoc.
Dobrý den,
v tomto věku se mladí lidé často uchylují k různým aktivitám a nevhodným projevům chování, pokud jim něco v životě chybí. Nevím, jaký vztah a kontakt má dcera s otcem, ale určitě by bylo vhodné si s ní o "mužích", resp. klucích popovídat. Mluvit o tom, co ji trápí, co má za sny a cíle. Rozumět jejím starostem, znát její kamarády a vědět co dělá ve volném čase, zda nepije alkohol s přáteli, neužívá návykové látky a pod... Může se jednat o hlubší příčiny jejího rizikového chování, proto doporučuji navštívit dětského psychologa. Můžete zajít do pedagogicko-psychologické poradny, nebo ke klinickému psychologovi, kde si jak Vy i dcera můžete o problému otevřeně s jeho pomocí promluvit, najít příčiny problému a jejich řešení. Návštěvu psychologa neodkládejte, předejdete tak narůstající rizikové aktivitě dcery.

S pozdravem Valečková Diana
Psychologické poradenství : učení a výchova : specifické poruchy učení; dystest; kontakty
15.10.2017 18:53 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

prosil bych o radu, kde se mohu nechat vyšetřit pomocí Dystest. Je potřeba toto vyšetření udělat kvůli přispůsobení výuky na vysoké škole a prohledával jsem internet a nic jsem nemohl najít. Nejlepší by bylo pokud by se dalo vyšetřit někde v Praze, či blízkém okolí. V případě, že tato možnost není, tak klidně i v Brně, či Olomouci, nebo jiném vzdálenějším místě.
Prosím o radu, kde mohu toto vyšetření podstoupit.
Děkuju.

S pozdravem a přáním hezkého dne A.K.
Dobrý den, vyšetřením klientů se specifickými poruchami učení a doporučením pro školu, včetně VŠ, se zabývají pouze pedagogicko-psychologické poradny.Ne všechny ale poskytují vyšetření i dospělým klientům. Myslím, že soukromá PPP Beroun by Vám mohla vyšetření udělat, případně pak obvolat i všechny PPP v Praze.
Psychologické poradenství : učení a výchova : studium; nízká sebejistota; prokrastinace
22.09.2017 22:26 - zobrazit dotaz
Dobrý den, studuji vysokou školu a mám někdy problémy s učením. Vyhýbám se některým otázkám a říkám, že mi nejdou, přitom jsem se na ně ani pořádně nepodívala. Jeden vyučující mi určil co se mám naučit a já se bojím na tu problematiku podívat. Co s tím mám dělat?

Děkuji za odpověd

Děkuji
Dobrý den Eliso. Běžně máme tendenci odkládat to, co je nepříjemné, těžké a co odmítáme. Pokud Vám nestačí síla vlastní vůle a motivace (např. se odměnit za to, že se pustíte do nepříjemného úkolu, nebo prostě budete mít ze sebe radost, nebo budete na sebe "přísná" a splníte si stanovený úkol,...), může Vám pomoci hypnoterapie. Vyhledejte psychologa -hypnoterapeuta, může Vám pomoci "odpor" k těžkým a nepříjemným otázkám snížit. Každopádně nejlepší je hledat na těžkých otázkách to dobré a zajímavé. Držím palce!
Psychologické poradenství : ostatní : depresivní symptomy; obtíže v komunikaci; sebepoškozování
13.08.2017 20:04 - zobrazit dotaz
Dobrý den, chtěla bych se dotázat zda mám deprese. Osobně to neumím posoudit.
Jediné co vím je to, že v noci nemohu spát (jdu spát např. V 7 ráno a za 4 hodiny už jsem znovu vzhůru), skoro nemluvím, jsem většinu času zavřená v pokoji, skoro nejím, protože mi je potom špatně, nepiju a když to na mě padne úplně tak se sebepoškozuji a přijde mi že mě to uklidňuje. Bohužel doma se to bojím říct, aby si nemysleli že si vymýšlím. Takže chci poradit co mám dělat. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Lee, z toho co píšete, se opravdu o depresivní projevy může jednat.Ale Váš skutečný stav může posoudit odborné vyšetření buď u dětského psychiatra, nebo psychologa, který Vám může nabídnout i psychoterapii. Rodiče by měli být informováni,aby Vám mohli pomáhat a zajistit odborná vyšetření. Neodkládejte to, začněte svůj stav řešit, abyste se mohla brzy cítit lépe. Čím dřív to začnete řešit, tím dříve si ulevíte.Určitě neváhejte a řekněte to rodičům a pak psychologovi, nebo psychiatrovi.
Psychologické poradenství : duševní problémy : únava; omezení komunikace
26.07.2017 21:26 - zobrazit dotaz
Nemám nějak špatnou životní situaci, mám i dobré přátele, ale přesto se poslední dobou cítím stále unavená, nechci se stýkat s lidmi, o dost méně komunikuji, i když jinak melu pantem skoro pořád. Co je to?
Dobrý den, z Vašeho popisu nelze přesně zjistit o co se jedná. Někdy se tato únava a zhoršená nálada spojuje s dlouhodobou zátěží, nebo nepříznivým stavem, přestože nic nenasvědčuje tomu, že se aktuálně potýkáte s nějakými většími obtížemi v životě. Může jít také o dlouhodobější nedostatek radosti a spontánnosti. Někdy může jít o zhoršenou náladu spojenou s hormonálním stavem. Často však jde o kombinaci těchto různých dílčích okolností. Vše může s Vámi podrobně rozebrat psycholog a nabídnout Vám nejen pohled na příčiny, ale najít i řešení vedoucí ke změně této nálady a únavy. Doporučuji Vám konzultaci s psychologem, který Vám nabídne pomoc.
Psychologické poradenství : mezilidské vztahy : obavy o blízkou osobu; rodinné vztahy; úzkostné stavy; sociální izolace; slovní agresivita
19.04.2017 22:03 - zobrazit dotaz
Dobrý den. Mám vnuka 15 let, je stále smutný, nikdy i od dětství se neusměje. Nemá kamarády, ani kamarádky. Vše mu vadí - mlaskání při jídle, kašlání,sprostě mluví,s věkem se to stupňuje. Učí se velmi dobře. Nadává stále otci. Začíná předklánět hlavu.Nelíbí se mi to. Může mít nějakou psycho poruchu ? Děkuji.
Dobrý den Milenko,nelze posuzovat kohokoli pouze podle těchto několika obecných údajů. Z toho co píšete, by ale bylo vhodné, aby s Vaším vnukem rodiče zašli k psychologovi, který posoudí podle komplexního vyšetření zda chování chlapce odpovídá běžnému projevu v době puberty, nebo zda se může jednat o zvýrazněný osobnostní rys, nebo zvýšenou neuroticitu. Promluvte si o všem s rodiči a také s vnukem, který by sám mohl mít zájem si s někým nezávazně a uvolněně popovídat o svých prožitcích a myšlenkách o životě. Pak mohou rodiče vyhledat pro syna psychologa, nebo navštívit pedagogicko -psychologickou poradnu.
Psychologické poradenství : duševní problémy : sebepoškozování; možnosti pomoci
02.04.2017 23:12 - zobrazit dotaz
dobrý den,chtěla bych se zeptat,co mám dělat,když se kamarádka řeže...
Dobrý večer, pokud se kamarádka pořezává, je to pravděpodobně známka vnitřní bolesti a trápení, kterou se kamarádka snaží skrze fyzickou bolest uvolnit. Také tím dává svému okolí informaci, že potřebuje pomoc (sebedestrukcí vlastně volá o pomoc). Proto je důležité si s kamarádkou popovídat a podpořit ji, by navštívila psychologa. Pokud by nechtěla, bylo by dobré, aby o tom věděli buď rodiče, případně učitel, kterému ona může věřit a o situaci si s ní popovídali a navštívili spolu s ní odborníka (psychiatra, psychologa).Je dobře, že se o kamarádku zajímáte a chcete jí pomoci, je to známka dobrého kamarádství a Vašeho zájmu o ni.

Jdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .