SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Pastorková Radmila, MUDr.

Sluchové postižení : tíživá životní situace : ztráta sluchu; invalidní důchod
09.03.2020 09:42 - zobrazit dotaz
Mam ztratu celkovou 55% sluchu na obe uši.Mam narok na invalidni duchod?
Dobrý den, jen z údaje o ztrátě v % se nedá zcela přesně a objektivně připadná invalidita posoudit. Významnou roli hrají další faktory specializovaného vyšetření, audiologického a také případná další onemocnění, pokud zkusíte zadat, tak na důchodovém odd. OSSZ dle místa trvalého bydliště. Držím palce.
Zrakové postižení : ostatní : úraz;nevratné poškození oka;nárok na ID
14.01.2020 13:19 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
V létě 2018 se mi stal úraz, a byl mi přerušen oční nerv, lékaři v nemocnici řekli, že je to nezvratné poškození.
Práci jsem doposud vykonával jako řidič VZV a skladník.
Na toto oko vůbec nevidím, a na druhém mám dioptrii cca 1,5.
Mám nárok na invaliditu I. stupně?
Děkuji
Pavel
Ztráta zraku na jednom oku sama o sobě nemusí podmínit přiznání invalidity, i když na druhém oku je tzv. refrakční vada, ale invalidita se posuzuje komplexně a při posuzováni se hodnotí celá řada dalších faktorů. Nicméně, jak už bylo uvedeno samotná ztráta viděni na jednom oku invaliditu nepodminuje.
Tělesné postižení : sociálně právní poradenství : ID 2. stupně; vyhláška;
11.12.2019 09:20 - zobrazit dotaz
Dobrý den mohl by mi někdo vysvětlit při ID 2 stupně,rozdíl mezi položkami ve vyhlášce
1. otázka č.359/2009Sb.v kapitole XIII,oddíle A,položka 6c a 6d ?
2.otázka č.359/2009Sb.v kapitole V položka 4c a 5d ?
Při pročítání abych zjistila rozdíl jsem to nepochopila.Děkuji B.N.
Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz.

Odpověď k první otázce:

Jde o hodnoceni funkčního postižení kdy se hodnotí řada ukazatelů, které vychází z odborné dokumentace zdravotního stavu, charakteru onemocnění. Což je velmi komplexní postup, a proto je k hodnocení kompetentní lékař, který dokáže všechny tyto skutečnosti posoudit.

Odpověď k druhé otázce:

Nevím, zda skutečně v dotazu bylo myšleno 4c a 5d, pak lze vysvětlit, že se jedná o 2 různé skupiny poruch a nelze to srovnávat. Jde nejen o různý funkční dopad a tíži poruchy, ale hlavně o naprosto odlišná onemocnění včetně léčby.

S pozdravem
MUDr. Pastorková
Občanské poradenství : mzda, mzdové náhrady : léčba v zahraničí; pracovní neschopnost
09.07.2019 07:29 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

plánuji léčebný pobyt na zahraniční klinice v rámci EU. Bude trvat asi měsíc a hradím si ho sám. Po dobu tohoto pobytu potřebuji být v pracovní neschopnosti - nemohu pracovat, když budu léčen v té klinice. Může můj lékař vystavit neschopenku s určeným místem pobytu v zahraničí na této klinice? Dle mých informací pracovní neschopnost v zahraničí je možná a zvlášť pokud se jedná přímo o specializovanou léčbu, tak to dává smysl.

Děkuji
Docasna pracovni neschopnost (DPN) je vystavena pokud probiha pece hrazena ze zdravotniho pojisteni pokud jde o peci kdy je osoba samoplatce tak na to se DPN nevztahuje nicmene vzhledem k tomu ze Vas dotaz je hodne obecny doporucuji tuto konkretni situaci resit primo na Nemocenskem odd. OSSZ kde Vam pidaji presne a zejmena konkretni informace pri znalosti vsech okolnosti.Drzim palce
Tělesné postižení : sociální služby : invalidní důchod
14.04.2019 10:36 - zobrazit dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné žádat o invalidní důchod pokud se mému muži stala nehoda a při ní přišel o část čtvrtého prstu a částečně o třetí a pátý prst levé ruky. Děkuji za odpověď.
Žádat o invalidní důchod samozřejmě možné je, nepotřebujete k tomu žádná další doporučení, stačí jít podat žádost na důchodové odd. OSSZ dle místa trvalého bydliště, přiznání invalidity je ale jiná záležitost, jde o lékařské zhodnocení, které je komplexní, takže zahrne i hodnocení případných dalších nemocí a také pracovního zařazení a i když žádost podáte, není jednoznačné, zda bude vyhověno. Záleží na funkčním nálezu, jaké po rehabilitacích a ukončení léčby zůstaly následky a jaké je skutečné funkční omezení, taky je důležité, zda se jedná o dominantní končetinu atd.
zkuste to, uvidíte, držím palce
Sluchové postižení : sociálně právní poradenství : nárok na ID
29.03.2019 08:37 - zobrazit dotaz
Dobrý den, diagnostikovali mi ztrátu sluchu 73,5 % dle Fowlera, mám nárok alespoň na částečný invalidní důchod?
Děkuji za odpověď, Vilém
Můžete mi, prosím, odpověď poslat do e-mailu? Děkuji
Dobrý den,
záleží na tom, zda tato ztráta je se sluchadlem nebo bez něj, také záleží, jak vypadá audiometrická křivka, v kterých frekvencích jsou ztráty sluchu nejvýraznější, také je důležité, zda se jedná o jednostrannou ztrátu, nebo oboustrannou, případně jedno ucho je horší....je celá řada faktorů, které mají vliv na výsledek posouzení včetně vaší profese a případných dalších onemocnění, každopádně zkuste žádost podat a projdete posouzením, držím palce
Tělesné postižení : lékařské poradenství : očkování
14.03.2019 11:52 - zobrazit dotaz
Dobry den, prosim o radu kdy je bezpecne ockovat u ditete zivou vakcinu po prodelane komplikovane (hospitalizace, atb a korikoity nitrozilne) mononukleoze EBV. Dekuji Vam
Vzhledem k specifitě dotazu nejlepší rada je kontaktovat vašeho pediatra a přímo s ním situaci konzultovat, neboť je celá řada okolností, které jsou uvedeny v propouštěcí zprávě, průběh onemocnění atd. a to vše ovlivňuje rozhodnutí o době očkování.
Tělesné postižení : lékařské poradenství : informace
06.02.2019 20:22 - zobrazit dotaz
Dobrý den, je prosím možné, aby byla z krve štítná žláza v pořádku a přitom na sonu nález? Děkuji moc. Petra
Ano, možné to je - laboratorní hodnoty ukazují, jak štítná žláza "pracuje" - tedy zda je její činnost v normě, nebo snížená případně zvýšená a sono nález může být i v normě a naopak, laboratorně může být činnost v pořádku a na sonu lze najít známky např. přestavby ve formě tzv. uzlů nebo změny struktury, což ale nemusí nutně znamenat něco špatného, přesto je určitě na místě konzultace u endokrinologa, který doporučí další postup. Navíc nevím, co přesně v laboratoři kontrolovali, protože některé hodnoty, které se odebírají při tzv. prevenci mohou být v normě a při podrobnějším laboratorním rozboru může být zjištěno, že štítná žláza jeví známky autoimunitního procesu atd. Každopádně se obraťte na endokrinologa, držím palce.
Tělesné postižení : život s postižením : zvýšení ID
08.01.2019 22:11 - zobrazit dotaz
Dobrý den, při narození došlo k amniotické amputaci levé horní končetiny / zápěstí/, pobírám invalidní důchod 1 stupně, ale když se podívám okolo sebe, lidé, co mají mnohem menší problém, mají vyšší stupeň invalidity, myslíte si, že mám šanci na zvýšení stupně? Bojím se zažádat, aby mi ho nesebrali úplně. Děkuji za odpověď Nikola
Dobrý den,
hodnocení invalidity je velmi složitý komplexní proces a někdy nemusí být postižení či onemocnění na první pohled patrné a proto se může zdát, že je "méně" nemocný člověk ohodnocen vyšším stupněm invalidity. Nicméně tak jak popisujete své postižení, nejspíše není vysoká míra pravděpodobnosti na zvýšení stupně a případné přehodnocení stávajícího rovněž není vyloučeno.
Zvažte to tedy velmi pečlivě.
Občanské poradenství : zaměstnávání osob s pracovním znevýhodněním : záporný posudek k pracovní schopnosti od lékaře
31.10.2018 21:20 - zobrazit dotaz
Dobry den.Prosim vas jak mohu postupovat,když mne doktor nechce povolit praci o kterou mam zajem.Jsem v ID 1 stupně a tu stejnou praci jsem již vykonávala,ale místo se zrušilo,tak jsem si našla stejnou praci ale u jiné firmy.Takže byla jina doktorka.Zda se mne to hodně nespravedlive,jelikož ta firma zaměstnava ID a tu praci zvladam.Kolik je lidi co nechcou pracovat a ja zas chci a nemohu. Jinou praci si těžko najdu,kvuli hendikepu.Takže asi skončim někde na ulici,nebot z duchodku po zaplaceni najmu mne zbydou 1500kč.Děkuji
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že jste prošla posouzením lékaře pracovnělékařské péče - dříve závodní lékař a ten Vás uznal nezpůsobilým k práci. Máte možnost podat odvolání - v posudku by mělo být poučení o této možnosti - odvolání podáváte k do 10 dnů od převzetí posudku k lékaři, který vydal posudek a ten pokud bude trvat na svém výsledku posouzení, předá návrh na přezkum - tedy Vaše odvolání - ke Krajskému úřadu.
Držím palce

Jdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .