SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Rúberová Soňa, Mgr.

Občanské poradenství : systém sociálních dávek a pomoci : sociální dávky
27.03.2014 16:38 - zobrazit dotaz
DOBRÝ VEČER,POBÍRAM NEJNIŽŠÍ DÁVKY -PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU A PŘÍSPĚVEK NA PÉČI ZAŽÁDAN LONI V KVĚTNU.AVŠAK LETOS SE SITUACE ZMĚNILA V TOM ,ŽE JSEM ZAČALA CHODIT O HOLI I S DOPROVODEM,LÉKAŘ NA UŠNÍM MI DOPORUČIL DRUHE NASLOUCHADLO.MŮJ DOTAZ SE TÝKA ZDA BYCH SI MĚLA POŽÁDAT O VYŠŠÍ PŘÍSPĚVKY- NA MOBILITU A NA PEČÍ O OSOBU BLÍZKOU. DĚKUJI MOC ZA ZODPOVĚZENÍ DOTAZU.SYLVUŠA
Dobrý den paní Sylvušo,
po přečtení Vašeho dotazu nejsem bohužel zcela zorientovaná ve Vaši situaci. Nevím, jak ve Vašem případě souvisí druhé naslouchadlo s pobíráním příspěvků a také píšete o příspěvku na osobu blízkou. Pokud pobíráte tento příspěvek, znamená to, že se sama o nějakou osobu staráte, což nepředpokládám. Proto bude lepší, když Vaši situaci více rozvedete abychom Vám mohli adekvátně pomoci.
Děkuji za pochopení
Rúberová S.
Občanské poradenství : občanskoprávní vztahy : informace
21.12.2013 07:18 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

obracím se na Vaši službu s prosbou o radu. Pracuji na pozici sociálního pracovníka v pobytovém zařízení. Jelikož zde nejsem dlouho, nejsem si jista v otázkách zastoupení klientů v případě, že jejich zdravotní stav neumožňuje podepsat formuláře zasílané na ÚP (žádosti či oznámení). V případě podpisu smlouvy se službou se lze obracet na OÚ s rozšířenou působností. Jaké kroky ovšem máme jako domov podniknout, jestliže klient není schopen podpisu v případech uvedených výše. Klienti nemývají stanového opatrovníka, jejich zdravotní stav vzniká v důsledku CMP apod., rodina ani neuvažuje o omezení právní způsobilosti.
Děkuji Vám za zodpovězení dotazu.
Dobrý den,
jsem potěšena, že máte i přes krátkou dobu ve svém zaměstnání tak velký zájem řešit tuto velmi nelehkou situaci. Musíme mít všichni na paměti, že na spolupráci obvodních úřadů nemůžeme dlouhodobě spoléhat. Nepíšete, zda klient není schopen podpisu z důvodu ochrnutí končetiny nebo proto, že již nerozumí tomu, co by měl podepsat. V obou případech by byl postup jiný. V případě ztráty funkčnosti končetiny, je na místě nastavení rehabilitace, klient může dát blízkému člověka plnou moc, aby ho mohl zastupovat v jím stanovených záležitostech. Pokud již klient nezvládne podpis ani nerozumí co vlastně podepisuje, je na místě zvážit funkci opatrovníka. je zde nutný úzký kontakt s rodinou, vysvětlit jim o co jde. Není to jen důležitost podepisovat smlouvy, ale také zabezpečovat uživateli potřeby, z jeho financí. Je důležité znát v těchto případech rodinné poměry, aby nedošlo ke zneužití funkce. Navrhuji aby jste si prostudovala statut opatrovníka, jsou zde nově změny. Dále je vhodné o těchto situacích mluvit s klienty , rodinami i zájemci o službu předem, aby si všechny strany uvědomily jaké situace mohou nastat. Věřím, že tyto otázky neřešíte jen vy. Je to velmi náročné téma pro každou službu. Věřím, že s Vaší snahou celou věc ošetříte tak, aby byla zajištěno bezpečí klientů.
Přeji Vám klidné prožití vánočních svátků
Kozarová ( Rúberová ) Soňa
Občanské poradenství : informace a kontakty :
29.09.2013 09:41 - zobrazit dotaz
Dobrý den, nevím, zda poskytujete poradenství také organizacím. Potřebovala bych poradit v oblasti dědictví v domově pro seniory. Jak se počítá úhrada do dědictví pokud někdo zemře, co všechno se dává do dědictví, jak je to s majetkem uživatelů, apod. Mohli byste poskytnout kontakt na nějakého odborníka v této oblasti?
Předem děkuji
Dobrý den,
smyslem poradenství je poskytnou radu komukoli tudíž také organizacím.
Co se týká dědického řízení v Domovech pro seniory,tak v praxi to vypadá tak, že ve dne úmrtí se již úhrada neplatí. Všechny finance, které má uživatel na účtu domova jsou předmětem dědického řízení. Domov posílá zprávu o úmrtí na soud, a tam se dědickým řízením zabývá již konkrétní notář. Soud přímo neposkytuje poradenství ohledně dědického řízení, v tomto případě bych se obrátila na notáře, kteří se touto problematikou zabývají.
Přeji Vám hezký den
Občanské poradenství : ostatní : péče o osobu blízkou
05.09.2013 07:59 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
můj bývalý manžel je po mrtvici, byl dlouho v Českém Brodě, odkud bylo zažádáno o DD do Českého Těšíně /zde se totiž narodil/ a soc.pracovnice mi tvrdila, že požádala ještě o DD Český Brod a DD Jenštejn. Odjela na dovolenou a v její nepřítomnosti exmanžela převezli do jakési Měšice - je to opět nemocnice - LDN na 3 měsíce. Nevíme co potom. Jako blízká osoba je uveden syn, o něhož se manžel nezajímal asi 35 let /od rozvodu/. Sociální pracovnice z Měšic nám sdělila, že po 3 měsících ho zavezou do místa trvalého bydliště a že ze zákona se má postarat syn. Exmanžel byt má, klidně se tam může vrátit /já to celý rok platím/, ale on po mrtvici skoro nechodí, nemůže vůbec mluvit a výživu dostává přímo do žaludku - PEG ? - neznám ty odborné výrazy. Dle mého to není stav, aby mohl bydlet sám. Potřebuje 24hodinovou péči.
Můj syn má byt asi 45 m2 a bydlí tam s manželkou a 3 dětmi. V rodině pracuje sám, takže z jeho strany není možné se postarat a co víc, on ani nemá vůbec žádný zájem - jednak o něho vlastní otec nezajímal a má 3 vnuky, které viděl poprvé až po mrtvici, když za ním přišel syn do nemocnice. O ty se rovněž nezajímal. A to je měl blízko. Já za nimi jezdím 400km.
Reakce sociální pracovnice z Měšic mě tedy velmi překvapila. Co máme tedy dělat my? Kam se obrátit.
Přitom jsem zaplatila nemocnici Český Brod za 3 zdravotní dokumentace, z nichž - a vypadá to tak - dvě vůbec nebyly do DD odeslány?
Děkuji za odpověď
Marie
Dobrý den paní Marie,
V první řadě musím napsat, že Váš bývalý manžel má velké štěstí že Vás má. Je velmi lidské, že Vás jeho stav zajímá, a není Vám jeho současný život lhostejný.
Je otázkou, zda je Váš bývalý manžel schopen se vyjádřit k položeným otázkám alespoň neverbálně ( gesty, mimikou ). Mohla by jste zjistit, jak vůbec reaguje na to, že by měl být umístěn v Domově pro seniory, a také zda by chtěl radši Domov pro seniory v současném bydlišti nebo v Českém Těšíně, kde se narodil. Je zřejmé, že Vašemu bývalému manželovi musí být poskytována celodenní péče. Nemůže se stát, že v době kdy končí lhůta pobytu v LDN, jej odvezou do místa trvalé bydliště, když sociální pracovnice zná jeho zdravotní stav a také vaši situaci. V zájmu sociální pracovnice LDN Měšice, je najít pro Vašeho bývalého manžela vhodné umístění, kde by mu byla poskytnuta kvalitní a komplexní péče.
Váš syn je uveden jako osoba blízká, v tomto případě jsou mu poskytovány pouze informace. Nemá žádné pravomoce rozhodovat či jednat nebo podepisovat jménem svého otce. Jak Vám sociální pracovnice řekla, ze zákona je pro děti určená vyživovací povinost, ta ale není vymahatelná.
Být vámi, tak kontaktuji sociální pracovnici v LDN Měšice, zda má v dokumentaci informace o tom, že by byly v minulosti podány žádosti do Domovů pro seniory. Pokud žádné informace nemá, spojte se s Domovy, kde poslala žádosti již sociální´pracovnice v Českém Brodě. Pokud tam žádné žádosti nejsou, podívejte se na internet na nabídku Domovů pro seniory v lokalitě, kterou považujete pro bývalého manžela za nejvhodnější a podejte žádosti sama.
Nebojte se, že by Vašeho manžela odvezli do současného bydliště a nezajímali se o to, kdo se o něj postará. Sociální pracovnice v LDN je tam proto, aby lidem, kteří potřebují celkovou péči, tuto péči pomohla zajistit. Uvědomuji si, že Vás to všechno bude stát hodně sil a času ale pokud se do toho vložíte Vy i Váš syn, tak celou situaci vyřešíte tak, aby Váš bývalý manžel měl zajištěnou kvalitní péči.
S přáním pěkného dne
Soňa Kozarová (Rúberová )

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .