SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Juřicová Karolína, Mgr.

Psychologické poradenství : duševní problémy : úzkostné stavy; třes; neklid; zvýšená citlivost
23.01.2018 17:27 - zobrazit dotaz
Dobry den chci se na vas obrátit ohledně me psychiky nevim čím to muze byt ale mam takový problem ze kdyz po me nekdo zvýší hlas nebo zakrici na me okamžitě se mi začnou třást ruky cele telo zacnu brecet a mam z toho člověka strach da se tohle nejak odbourat? Nemám klidne spaní porad sebou cukam jak kdybych nekam padala budim se uz nevím co dal
Dobrý den Veroniko,

děkuji za Váš dotaz. Píšete, že na sobě pozorujete nepříjemné tělesné reakce a pocity strachu ve chvíli, kdy na vás někdo zakřičí nebo zvýší hlas. Napadá mě, že v takových okamžicích může tyto pocity zažívat spousta lidí. Není příjemné, pokud na nás někdo zvyšuje hlas nebo dokonce křičí. Někdo však může prožívat celou situaci mnohem intenzivněji. Pokud Vás tyto pocity omezují, je dobře, že jste se na nás obrátila a pátráte po možnostech, co s tím. Také zmiňujete, že máte potíže se spánkem, což může být, v případě dlouhodobých obtíží, vyčerpávající a může ovlivňovat Vaši výkonnost při studiu či v práci a také přispívat k negativnímu emočnímu ladění.
Vaše otázka zní, zda se dají tyto pocity odbourat. V případě správně zvolené péče je určitě možné je omezit nebo se jich zcela zbavit. Říkám si, v jakých chvílích a konkrétně s jakými lidmi se Vám tyto pocity dostavují, jak dlouho tyto obtíže pozorujete atp. Vidím zde místo pro odborníka – psychologa, kterému byste se mohla se svým problémem svěřit, popsat, co v konkrétních situacích prožíváte. Spolu s ním byste se pak mohla pomocí různých technik učit, jak tyto pocity dostat pod svoji kontrolu a jak takovéto situace řešit. Psychoterapie může trvat několik týdnů, ale i měsíců. Doporučuji Vám vyhledat si na internetu kontakt na psychologa (např. se zaměřením na kognitivně – behaviorální psychoterapii) a co nejdříve se objednat na návštěvu. Někteří psychologové mají své služby zpoplatněny, jiní mají smlouvy s pojišťovnou a klientům poskytují své služby zdarma – je to uvedeno na webu anebo vám tyto informace sdělí během telefonického kontaktu.

Zde jsou některé z možných odkazů na užitečné webové stránky s kontakty:

http://www.psychoterapeuti.cz/adresar-psychoterapeutu/itemlist/category/5-jihomoravsky-kraj
http://www.cskbt.cz/adresar-terapeutu.php
https://www.znamylekar.cz/veronika-fuchsova/psycholog/brno

Věřím, že naleznete pomoc a uleví se Vám.
Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová
Psychologické poradenství : ostatní : deprese a výkyvy nálad u manžela
15.11.2017 22:25 - zobrazit dotaz
Dobrý den.
Nevím si rady se svým manželem. Depresemi a výkyvy nálad trpí roky, několikrát vyhrožoval sebevraždou, ale jakoukoliv léčbu odmítá a problémy si nepřipouští. Před rokem mu zemřel otec a jeho stav se zhoršil. Omezil jídlo, přestal užívat léky, ztratil o vše zájem. Před měsícem jsme se rozešli. Dospěl k závěru, že bez něj bude rodině lépe. Momentálně řeší s notářem závěť, přepis majetku, prodej auta apod. Bydlení si nehledá. Působí smířeně a odhodlaně a já mám obavu, že tentokrát myslí odchod ze světa vážně. Nevím jak mu pomoci. S nikým mluvit nechce. Stále jenom opakuje, že je všechno v pořádku. Děkuji za radu
Dobrý den Pavlíno,

děkujeme, že jste se s důvěrou obrátila na naši InternetPoradnu. Představuji si, že tyto řádky se Vám nepsaly lehce. Z Vašeho dotazu cítím, že Vám na manželovi velmi záleží, strachujete se o něj a moc ráda byste mu v jeho tíživé životní situaci pomohla. Nyní se intenzivně zabýváte otázkou, jak mu pomoci. Chápu, že nevíte. Je nesmírně těžké cokoliv dělat, pokud manžel Vaši pomoc vytrvale odmítá. Navíc, pokud jste za ty roky mnohé již zkusila. Neméně těžké je přihlížet tomu, jak se manžel trápí a možná loučí se životem.

Napadá mě, kdo je oporou Vám v těchto chvílích? I přesto, že máte možná oporu v rodině, přátelích, doporučila bych Vám vyhledat také odbornou pomoc psychologa, který Vám v tomto směru poskytne cenné informace a také podporu v těžkém životním období.

Z Vašeho dotazu čtu, že se s manželem snažíte komunikovat a jste spolu v kontaktu. On však mluvit odmítá a odmítá také jakoukoliv odbornou péči a medikaci, řeší závěť a všechno ohledně majetku. Píšete, že působí smířeně. To, co můžete udělat je, vyjádřit mu pochopení a respekt k jeho rozhodnutí. To však neznamená, že mu zároveň nemůžete nabídnout pomocnou ruku. Najděte si klidné místo a dobu, kdy budete mít oba čas. Můžete říct manželovi např. toto:
„Vidím, že řešíš s notářem závěť, přepisuješ majetek, prodáváš auto, rozešel ses se mnou, ale nehledáš si byt. Vypadá to, jako bys chtěl odejít ze světa. Trápí mě, když vidím, že jsi nešťastný. Věřím, že se cítíš špatně a možná nevíš, co s tím. Neobtěžuješ mě svými problémy. Jsem tady pro tebe. Řekni si, co pro tebe můžu v této chvíli udělat?“

Nemusíte se bát ani otázek, které se týkají přímo sebevražedného jednání. Mohla byste se manžela zeptat, jakým způsobem chce svůj odchod ze světa uskutečnit a bavit se s ním o této možnosti, otevřít téma nahlas je velmi důležité. Také je možnost uzavřít s Vaším manželem dohodu, že se o sebevraždu nepokusí, dokud nenavštíví spolu s Vámi odborníka (psychologa, psychoterapeuta). Důležité v tuto chvíli je, že uznáte jeho právo na to, tento čin uskutečnit a zároveň mu budete věnovat svoji pozornost. Toto bude pro Vás nepochybně velmi náročné, proto doporučuji, abyste Vy sama pro sebe vyhledala pomoc odborníka. V naléhavých situacích doporučuji kontaktovat také jakoukoliv Linku důvěry, kde jsou připraveni často i 24 hodin denně poskytovat psychologickou pomoc prostřednictvím hovoru nebo online chatu v danou chvíli, kdy to nejvíce potřebujete.

Píšete, že se s Vámi manžel rozešel, ale bydlení si nehledá. Bydlí tedy prozatím s Vámi? Pokud máte možnost, můžete nechat na viditelném místě kontakty na psychologa, kontakt na Linku důvěry nebo nechat v prohlížeči na počítači otevřenou webovou stránku s těmito odkazy. Máte možnost spojit se s ošetřujícím lékařem Vašeho manžela (praktický lékař, psychiatr, který mu předepsal léky)? I ten by Vám mohl poradit, co v takové situaci dělat, na koho se obrátit.

Pokud bych měla shrnout, co v této chvíli můžete udělat:
1. Vyjádřete pochopení a respekt k pocitům a jednání manžela.
2. Nebojte se mluvit nahlas o sebevražedných myšlenkách s manželem.
3. Pokud Vám manžel přizná, že je rozhodnutý a má plán, jak sebevraždu realizovat, volejte okamžitě rychlou záchrannou službu.
4. Poskytněte manželovi pomocnou ruku tím, že se zeptáte, co by od Vás teď potřeboval.
5. Poskytněte manželovi kontakty na odbornou péči – psycholog ve Vašem okolí, Linka důvěry (Se slovy: „Vím, že o odbornou péči nestojíš, ale já mám o tebe starost a mrzelo by mě, kdybych ti ten kontakt nepředala. Pokud budeš chtít, můžu tě tam doprovodit.“)
6. Pokud to je možné, mluvte o potížích manžela s jeho ošetřujícím lékařem.
7. Vyhledejte pomoc psychologa pro sebe.

Někdy, i přesto, že se snažíme udělat vše, co je v našich silách, rozhodnutí druhých nezměníme. Za rozhodnutí druhých neneseme zodpovědnost. Stejně jako Vy nenesete zodpovědnost za rozhodnutí svého manžela.

Věřím, že děláte vše, co je aktuálně ve Vašich silách a reálných možnostech.

Přeji Vám i manželovi hodně síly do dalších dnů.
Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová

Psychologické poradenství : duševní problémy : smysl života; depresivní stavy; rodinné vztahy; sebepoškozování
18.09.2017 00:29 - zobrazit dotaz
Trpím opakovaně těžkými depresemi...nemůžu v noci spát. Ve škole to pak nedávám a usínám při hodinách. Rodina si ničeho nevšímá ale to asi proto, že je naprosto nezajímám. Cítím se dost sama...nikoho nemám...jsem na vsechno sama...nevím jak dál..trvá to od 7 let..teď je mi 15...řežu se...přináší to úlevu, ale ne dostatečnou...chci s tím skončit ale nemůžu. Je mi hrozně..nenávidím svůj život..nenávidím sebe... A nevím jak se toho zbavit
......
Milá slečno,

děkuji za Tvůj dotaz i důvěru, se kterou se na InternetPoradnu obracíš. Když čtu Tvé řádky, cítím z nich velký smutek, bezmoc a vnímám, že máš hodně starostí. Říkám si, že na jednoho mladého člověka je toho moc. Je dobře, že ses rozhodla napsat a požádat o pomoc.

Znám mladé lidi, kteří zažívají podobné věci jako Ty a někdy si od nepříjemných pocitů zkouší ulevit sebepoškozováním. Ale jak zmiňuješ, přináší to úlevu jen dočasnou, v ten daný okamžik, potom se nepříjemné myšlenky a pocity zase vrátí, je to trochu začarovaný kruh. Uvažuješ, že bys chtěla s řezáním skončit, ale nejde to. Líbí se mi, že nad tím přemýšlíš a zajímáš se, co s tím. Je hodně těžké s tím přestat sama. Proto je důležité hledat někoho, kdo by Ti mohl pomoci. Píšeš, že trpíš těžkými depresemi. Navštěvuješ psychiatra? Pokud ano, mohl by být tím člověkem, kterému by ses se svými starostmi svěřila? Někdy to bývá tak, že psychiatr nemá moc času na to, aby vyslechl vše, co máš na srdci. V tom případě je dobré navštívit jiného odborníka na duši, tím je psycholog. Píšeš, že kvůli potížím se spánkem máš problém dávat pozor ve škole. Pokud je ve Tvé škole psycholog, navštiv jej a neboj se s ním mluvit o všem, co jsi zde napsala. Pokud psychologa na škole nemáte, vždy je tam někdo, kdo je výchovným poradcem a může Ti pomoci. Napadá mě také, zda je ve Tvém okolí nějaká dospělá osoba, které důvěřuješ? Někdo z učitelů, prarodiče, vedoucí kroužku atp.? Někdo, komu by ses mohla svěřit a kdo by Ti v hledání další pomoci pomohl. Píšeš, že si Tě rodiče nevšímají. Nevím, nakolik jim teď důvěřuješ, ale pokud to jen trochu jde, zkus jim povědět, jak se cítíš. Třeba tak, jak jsi to napsala sem. Možná by Ti mohli pomoci s hledáním psychologa. Vzhledem k tomu, že ještě nejsi zletilá, bude zapotřebí, aby Tě k němu doprovodili.

Někdy mohou být chvíle, kdy máš pocit, že už to nejde snést a není na blízku nikdo, s kým bys tyto pocity mohla sdílet. Proto existují linky důvěry, kde jsou prostřednictvím telefonu nebo online chatu připraveni Tě vyslechnout v jakoukoliv denní i noční hodinu.

http://www.modralinka.cz/?page=ld,
http://www.csspraha.cz/24830-prazska-linka-duvery.

Věřím, že nalezneš někoho, kdo Ti pomůže.
Držím Ti palce!
Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová


Psychologické poradenství : duševní problémy : panické ataky; úzkosti
28.07.2017 00:33 - zobrazit dotaz
Dobrý den, již 6tým rokem trpím na panické ataky a úzkosti. Chodil jsem k psychologům, bral léky a taky jsem zkoušel různé alternativní metody k uzdravení. Mé problémy mi zasahují do normálního života. Mám problémy si najít práci, mám problém dodělat střední. Tím, že to vše řeším už tak dlouho, tak se i stydím o tom mluvit mezi blízkýma a taky jsem se dokonce začal stydět otravovat tím svou psycholožku, protože to bylo furt dokola. Začínám se čím dál tím stydět za své problémy ž někdy i zalžu mezi kamarády, abych nevypadal jako blbec, co se všeho furt bojí. Mám obrovský strach z omdlení a dalších věcí co patří k panickým atakám. Prosím poraďte mi, jak se mám odrazit z mého dna, jak se zase nastartovat a fungovat jako dřív. Jako „normální“ člověk.
Toto je jen shrnutí mých problémů, o depresích se nezmiňuji. Sebevražedné sklony naštěstí nemám, stále věřím v uzdravení a že budu opět žít normálně bez strachu.
Milý Dane,

děkuji za Váš dotaz. Oceňuji, jak přesně jste dokázal popsat, co Vás trápí, díky tomu si mohu mnohem lépe představit, v jaké situaci se právě nacházíte. Zmiňujete, že jste navštívil ne jednoho psychologa, užíval léky, vyzkoušel alternativní léčbu a nepociťujete zlepšení Vašich obtíží.

Z velké části píšete o studu, který Vás provází při komunikaci s blízkými, přáteli, ale i s Vaší psycholožkou, což vede k tomu, že o svých problémech přestáváte chtít mluvit. Chtěla bych Vás podpořit v tom, abyste o svých problémech a pocitech mluvit nepřestával, bez ohledu na to, jak dlouho trvají. Je pravděpodobné, že někdo z Vašich přátel již projevy záchvatu paniky ve svém životě zažil - zažije jej během života totiž většina lidí (každoročně dostane ojedinělý záchvat paniky až 12% z nás). V tomto kontextu se ještě nejedná o duševní poruchu, ale pokud někdo z Vašich přátel již něco podobného alespoň jednou prožil, může si pak lépe představit, co v takových situacích zažíváte Vy a jaké to asi je, když Vás tyto obtíže provází pravidelně po několik let. A možná i Vám se poté bude o záchvatech paniky a úzkosti mluvit lépe, pokud narazíte na někoho, kdo podobnou zkušenost sdílí. Když svým blízkým přesně popíšete, co prožíváte a doplníte to informacemi od odborníků, bude to pro ně lépe pochopitelné.

Úzkostné poruchy jsou jedny z nejčastějších duševních poruch, které se v populaci vyskytují a často zasahují do pracovního i osobního života člověka. Vzhledem k jejich častému výskytu však již existují velice účinné metody, které pomáhají pacientům nad obtížemi vítězit. Doporučuji Vám s Vaší psycholožkou na příštím setkání mluvit o Vašem studu tak, jako jste ho popsal právě tady. Je důležité, aby věděla, co prožíváte a z čeho máte obavy (i když jsou to obavy z toho, mluvit o svých obavách). Netuším, jak dlouho jste v psychologické péči, kolik psychologů jste již vyzkoušel a dle jakého psychoterapeutické směru pracovali. V případě úzkostí a panických atak je volbou číslo jedna kognitivně behaviorální terapie, jejíž účinky jsou trvalejší. Bývá kombinována i s farmakoterapií. Pokud se tak doposud nestalo, doporučuji Vám, abyste si vyhledal na webu psychologa či klinického psychologa, který využívá při své práci metody kognitivně behaviorální terapie. Pokud tuto informaci nenaleznete na internetu, každý psycholog Vám své zaměření jistě sdělí během telefonického kontaktu, pokud se ho zeptáte. V případě, že Vaše psycholožka využívá kognitivně behaviorálních metod, doporučila bych Vám promluvit si s ní o tom, co byste nyní v rámci terapie potřeboval.

Oceňuji Váš optimismus a sdílím s Vámi Vaši víru v to, že se uzdravíte a naučíte se své úzkosti zvládat. Věřte, že je toho, prostřednictvím vhodně zvolené psychoterapie, možné dosáhnout.

Na závěr přidávám odkaz na web, kde je možné naleznout inspiraci v oblasti péče o duševní zdraví, ale i informace o duševním onemocnění: www.nevypustdusi.cz

Přeji Vám mnoho sil, neztrácejte odhodlání a vytrvejte na své cestě za duševní pohodou! Věřím, že se Vám poté začne dařit i v dalších oblastech života.

Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová


Psychologické poradenství : duševní problémy : úzkostné stavy; smutek; bolest hlavy; ztráta zájmů
09.05.2017 18:32 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
omlouvám se, že obtěžuju s tak nedůležitým dotazem, ale je mi trapné se ptát někoho osobně. Jde o to, že mám asi nějakou velmi lehkou depresi. Teda myslím, v tom je ten další problém,já totiž nevím jestli to vůbec něco je. poslední rok jsem celkově skleslejší, ale o to nejde, jde spíš o to že čas od času mívám takové návaly úzkosti. Trvá to den, někdy až týden, a projevuje se to tak, že jsem neschopná cokoli dělat, nic mě nebaví, chce se mi brečet a v hrudi mám takový svýravý pocit, který jakoby pulzuje - jakože je to chvíli dobrý a pak to zas přijde. A taky je mi hrozně smutno, bolí mě z toho někdy hlava a celkově mi neni moc fajn bez nějakého důvodu. No a jde o to, že bych chtěla vědět jestli se s tím dá něco dělat, protože to není moc příjemné, a nebo jestli to mám prostě vždy přečkat. Děkuji.
Milá Michaelo,

děkuji, že jste se rozhodla svěřit Vaši důvěru InternetPoradně. Ráda bych Vám řekla, že každý dotaz je důležitým, pokud sama cítíte potřebu jej položit. Oceňuji, že jste pro začátek nalezla odvahu hledat odpověď na své otázky zde.

Rozumím, že je pro Vás nepříjemná představa, že se někoho dotazujete osobně. Podrobně popisujete příznaky, které často bývají součástí úzkostného prožívání a které se čas od času během posledního roku u Vás vyskytují. Sama nedokážete určit příčinu potíží, jsou Vám nepříjemné, a zajímá Vás, jestli se s tím dá něco dělat.

Potíže, které popisujete, mívají lidé, když se necítí v nějaké situaci dobře, prožívají stres atp. Úzkost se často projevuje i fyzicky, tak, jak to popisujete (svíravý pocit na hrudi), může být spojena i s nechutí cokoli dělat, s pocitem smutku, aniž bychom si byli vědomi nějaké příčiny, která tyto pocity vyvolává. Když se tedy vrátím k Vaší otázce – ano, rozhodně se s těmito pocity dá něco dělat, ale často to nejsme schopni zvládnout sami, bez pomoci někoho druhého. Chci Vás proto podpořit v návštěvě psychologa, odborníka, který se s Vámi rád o těchto pocitech pobaví. Pomocí vzájemného rozhovoru pak můžete společně přijít na to, co konkrétně dělat, aby Vám bylo lépe a nepříjemné pocity úzkosti se u Vás neobjevovaly. Je opravdu možné, aby tomu tak bylo a není třeba „to vždy jen přečkat“, jak zmiňujete. Pokud jste studentkou a máte na škole školního psychologa, doporučila bych Vám jej navštívit a požádat o radu stejně tak, jako jste požádala nás. Věřte, že tam je proto, aby právě na takové dotazy odpovídal. Pokud nemáte možnost využít služeb školního psychologa, je možné vyhledat si na internetu psychology, kteří poskytují služby ve Vašem kraji (např. na www.znamylekar.cz). Tělesné projevy úzkosti, jako je ztížený dech, pocity tlaku na hrudi, se dají ovlivnit např. nácvikem klidného břišního dýchání nebo relaxacemi. I to jsou metody, které s Vámi může psycholog nacvičit.

Věřím, že naleznete pomoc a od nepříjemných pocitů se Vám uleví.

Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová

Psychologické poradenství : duševní problémy : citlivost; labilita; mezilidské vztahy; komunikace
30.03.2017 16:45 - zobrazit dotaz
Dobrý den, jsem hodně labilní, hodně věcí mě rozhodí, např.přistěhovali jsme se na vesnici,já pozdravila z dálky souseda a on dělal že mě nevidí, mě to rozhodilo,jakože ho budu často potkávat a jak se k němu chovat......dá se s tím něco dělat,podotýkám,že už se normálně bavíme,ale jde o to,že mě vždy takové situace rozhodí
Milá Karin,

děkuji za Váš dotaz.
Píšete, že jste hodně labilní a že Vás mnoho věcí rozhodí. Zmiňujete také konkrétní situaci, při které k nepříjemným pocitům došlo. Píšete, že jste z dálky pozdravila souseda a že dělal, že Vás nevidí. Rozumím, že to pro Vás bylo v novém prostředí nepříjemné. Napadá mě, zda Vás soused nemohl skutečně jen přehlédnout/přeslechnout? Mohlo se to stát, zvláště pokud Vás ještě v té době neznal. Říkám si, jestli byste se souseda mohla zeptat, zda si Vás nevšimnul nebo z jakého jiného důvodu Vás nepozdravil? Získala byste tím možná vysvětlení a předešla tak, v této konkrétní situaci, nepříjemným pocitům. Oceňuji, že jste s ním, i přes počáteční obavy, navázala kontakt. Díky tomu spolu nyní můžete komunikovat a Vaše obavy zmizely.

Zmiňujete, že Vás „vždy takové situace rozhodí“. Předpokládám proto, že Vás obavné myšlenky trápí za různých okolností. Nevím, jak dlouho Vás tyto pocity a myšlenky obtěžují? Důvodů, proč vás „hodně věcí rozhodí“, může být hodně. Lidé jsou různí, a to platí také v tomto případě. Co někoho nechá v naprostém klidu, jiného rozruší. Každý máme také tendenci vykládat si příčiny nastalých situací dle svých zkušeností a přesvědčení. Důležité je, že své myšlenky subjektivně vnímáte jako nepříjemné a zajímá Vás, jestli se s tím dá něco dělat. V tomto případě bych Vám doporučila návštěvu poradenského psychologa, se kterým byste si mohla o svých obavách promluvit a spolu s ním pracovat na tom, abyste se v podobných situacích cítila lépe. Abych Vám tedy odpověděla na Vaši otázku - rozhodně se dá s Vaším problémem něco dělat. Odborníka můžete nalézt např. na www.znamylekar.cz. Dále mě napadá, zda si o svých pocitech můžete pohovořit s někým blízkým, kdo má Vaši důvěru? Někdy se naše obavy mohou zmírnit, když zjistíme, jak na situaci pohlíží někdo jiný, zda se mu něco podobného také stalo a jak se s obavami vypořádal. Pouhé sdílení vlastních obav může působit úlevně, a to jak v případě rozhovoru s blízkým člověkem, tak i se zmíněným odborníkem – psychologem.

Přeji Vám pěkné jarní dny.
S pozdravem
Karolína Juřicová

Psychologické poradenství : partnerské problémy : nevěra; rozchod; bipolární porucha
18.10.2016 21:36 - zobrazit dotaz
Před třemi týdny mě podvedl přítel a lhal mi že se nic nestalo.Mám bipolární poruchu s kterou se dlouho léčím.Odešel ode mě i když jsme spolu byli 8.let.Nevím co dál.
Dobrý den,

děkuji, že se s důvěrou obracíte právě na InternetPoradnu.

Píšete, že Vám byl přítel nevěrný, lhal Vám a po 8 letech Vás opustil. Představuji si, že události, odehrávající se ve Vašem životě v těchto dnech, pro Vás nejsou lehké. Můžete cítit smutek, lítost, bezradnost, vztek ale i spoustu dalších emocí. Sdělujete, že nevíte co dál. Hledáte tedy odpověď na to, jak s touto situací naložit, jak ji ustát či vyřešit? Odchod dlouholetého partnera by většinu z nás jistě zasáhl - je přirozené, že si člověk tzv. neví rady. Pokud takovou situaci někdo zažívá a trápí se, je moc dobře, má-li komu svěřit své pocity a myšlenky. Vy jste udělala první krok směrem k řešení tím, že jste napsala do internetové poradny. A já bych Vás ráda podpořila také v krocích dalších. Z Vašeho dotazu mohu odhadovat, že Vás nastalá situace tíží, potřebujete ji s někým sdílet a rozmyslet si, co dále. Napadá mě, zda je ve Vašem okolí někdo blízký, komu byste se mohla svěřit? Zároveň bych Vám také navrhla možnost návštěvy psychologa, se kterým byste si mohla pohovořit o tom, co se právě odehrává a také o konkrétních možnostech, jak jít dál. Zmiňujete, že máte bipolární poruchu, se kterou se léčíte. Předpokládám tedy, že jste v péči psychiatra. Pokud má Vaši důvěru, uděláte dobře, pokud se k němu objednáte a svěříte se s tím, co Vás nyní trápí. Také on by Vám mohl doporučit konkrétního psychologa, ke kterému byste se poté mohla objednat. Doporučení od Vašeho ošetřujícího lékaře by mohlo zkrátit čekací dobu na volný termín. Pokud se však chcete objednat sama, doporučuji např. webovou stránku www.znamylekar.cz, kde si můžete vyhledat kontakty na jednotlivé odborníky – psychology.

Přeji Vám, ať naleznete pro Vás to nejvhodnější řešení.
S pozdravem
Karolína Juřicová
Psychologické poradenství : duševní problémy : depresivní stavy; kontakty; duševní problémy; akutní odborná pomoc
16.08.2016 10:07 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
mám deprese, které na mě přeskočily z mé partnerky. Ona má velké duševní problémy, které jsou zatím neřešeny. K psychiatrovi jde až 17.8. Jedna psychiatrička jí naznačila, že její stav není tak važný, bohužel nenahlídla do tohoto problému hlouběji. Ted´mám ty deprese i já, nikdy sem nic pořádného nezažila, mám to skoro týden, pořádně nejím nepiju nespím zvracím mám zažívací potíže. Co za léky by mohlo pomoct? Jak najít opravdu dobrého psychologa, nebo jsou tyto stavy už na psychiatra? Nemám z ničeho radost, nic mě nebaví, nedokážu vylést ani z postele. Žádný psychiatr nebere tyto stavy akutně, tak co dělat? Nemůžu čekat 3-4 měsíce na objednání, má doktorka mi odmítla léky napsat, že to musí specialista. Co mám tedy dělat? Mám pár druhů uklidňujících léků, které mi nezabírájí. Jsem už zoufalá.
Dobrý den,
děkuji za Vaši důvěru v naše služby. Věřím, že teď prožíváte nelehké období, které je zřejmě vyčerpávající.

Pokud má Vaše partnerka dlouhodobé duševní potíže, je velice dobře, že se pro pomoc obrátila na psychiatra. Oceňuji, že se nenechala odradit prvotní nespokojeností a vyhledala dalšího odborníka. V případě léčby je velice důležité, aby ošetřujícímu lékaři důvěřovala a získala od něj pochopení.

Je možné, že popsané stavy jsou reakcí na to, co společně s partnerkou prožíváte. Nicméně příčin pro to, co se Vám právě děje, může být více. Zmiňujete, že potíže trvají jen pár dní, a tak mě napadá, jestli se u Vás v poslední době neodehrály nějaké významné změny (v osobním či pracovním životě), které by mohly tyto stavy vyvolat?

Od počátku hovoříte konkrétně o depresi, která bývá doprovázena stavy, které popisujete, jak tělesnými, tak také neradostností, ztrátou energie atp. Tyto potíže musí trvat určitou dobu, aby mohl odborník s větší jistotou určit, o co se jedná a následně mohl zvolit odpovídající léčbu (tedy konkrétní léky). Léčba farmakologická může být kombinována také s psychoterapií. V případě deprese je léčba dlouhodobá a může trvat i několik měsíců, proto je důležitá trpělivost a dodržování rad odborníků. Nemohu Vám bohužel doporučit konkrétní léky, nemůže Vám je předepsat ani Váš lékař, to musí opravdu jedině specialista – psychiatr, který se podrobně seznámí s Vaším stavem a dalšími okolnostmi.

Nevím, zda zkušenost s psychiatry je Vaše osobní nebo toto přesvědčení vyplývá ze zkušenosti Vaší partnerky. Pokud však Vaše potíže budou přetrvávat po dobu více než dvou týdnů, rozhodně bych Vám doporučila vyhledat dalšího odborníka. Rozumím, že cesta k vyhovujícímu lékaři může být zdlouhavá, ale je velice důležité, aby Vám odborník vyhovoval jak lidsky, tak také svými zkušenostmi. Proto se nebojte vyzkoušet více odborníků, máte na to právo. Napadá mě, zda by proces objednání k psychiatrovi neurychlilo doporučení od Vaší praktické lékařky? Kromě psychiatra můžete samozřejmě kontaktovat také některého z psychologů, v tomto případě bych Vám doporučila hledat klinického psychologa. Kontakt na klinické psychology či psychiatry ve Vašem okolí můžete nalézt na www.znamylekar.cz. Dobrého psychologa naleznete jedině tak, že se s ním setkáte a zjistíte tím, zda Vám způsob jeho práce sedí. Na zmíněné internetové stránce můžete někdy také nalézt, jak daného psychologa nebo psychiatra hodnotí jejich klienti.

Věřím, že vyhovujícího odborníka naleznete a ráda bych Vás v jeho hledání podpořila. Přeji Vám, ať se Vy i Vaše partnerka brzy cítíte lépe.

S pozdravem
Karolína Juřicová

Psychologické poradenství : duševní problémy : partnerské vztahy; výkyvy nálad; impulzivita; hádky; komunikace
20.05.2016 14:15 - zobrazit dotaz
garantoval
Nechápu sama sebe.Mám poslední dobou(více než rok) výkyvy nálad.Vytočí mě sebemenší blbost a pohádám se s manželem.Říkám si v duchu,že se polepším, omluvím, ale nejde to.Jestli to půjde takhle dále,asi naše manželství bude v troskách. Děkuji snad za pomoc
Dobrý den,

vážím si důvěry, se kterou se na nás obracíte. Píšete, že sama sobě nerozumíte, že máte více než rok potíže s výkyvy nálad a že se to negativně odráží na Vašem manželství.

Říkám si, že to pro Vás musí být hodně náročné období, zvláště pokud to trvá již takovou dobu. V hlavě mi teď běží myšlenka, jak jste to celou tu dobu zvládala a jaké pro Vás to období, více než roční, muselo být? Vaše pociťovaná osobní nepohoda se přirozeně odráží ve Vašem vztahu s manželem, možná také i v jiných oblastech Vašeho života.

Oceňuji Vaši snahu s aktuálním stavem něco dělat, ráda bych Vás v tomto rozhodnutí podpořila. Máte schopnost zhodnotit své chování a uvědomit si jeho dopady na druhé, což každý neumí. Uznáváte svůj podíl na vzniklé situaci v manželství, což je první krok na cestě k jejímu zlepšení.

Z dotazu o Vás vím velice málo, a tak se pokusím zformulovat své úvahy, které mě k Vaší situaci napadají. Berte je, prosím, spíše jako podněty k zamyšlení. Píšete, že Vaše výkyvy nálad trvají více než rok. Důležité je, jak tyto popisované výkyvy probíhají, zda se jedná o občasnou podrážděnost a tendenci reagovat na sebemenší podnět hádkou nebo zda se u Vás objevují také depresivní stavy.
Docela přesně jste určila, kdy jste začala potíže u sebe pozorovat. Dokážete si uvědomit, co se událo ve Vašem životě před oním rokem za změny? Může se jednat o odchod dospívajících dětí z domu, ztrátu někoho blízkého, změnu zaměstnání či místa bydliště a mnoho dalšího. Mezi možné změny patří také somatické potíže jakékoli závažnosti. Neobjevily se u Vás tehdy před rokem zdravotní potíže, které by dlouhodobě omezovaly kvalitu Vašeho každodenního života? Zmiňovaná změna může představovat třeba jen maličkost, která je jinak, než jste byla do té doby zvyklá. Všechny tyto události mohou souviset se změnou Vašeho prožívání, zvýšenou podrážděností a potížemi s tím spojenými.

Píšete, že Vás vytočí sebemenší hloupost, pohádáte se s manželem, neomluvíte se a obáváte se, že to Vaše manželství trvale poznamená. Říkám si, zda se toto Vaše chování projevuje jen v kontaktu s manželem (o kterém jste psala) nebo i v komunikaci s druhými lidmi? Jak na celou situaci reaguje Váš manžel? Mluvili jste spolu o tom, co se teď mezi Vámi odehrává a jak se každý z Vás cítí, jak se s touto situací vyrovnává?

Je to mnoho otázek, na které nyní nemusíte znát odpověď. S odhalením příčiny Vašich výkyvů nálad by Vám mohl pomoci odborník – klinický psycholog či psychoterapeut. Vzhledem k tomu, že píšete o potížích s výkyvy nálad, které trvají více než rok, ráda bych Vám jeho návštěvu doporučila. Osobně s ním můžete probrat Vaši životní situaci a všechny okolnosti, které mohou s Vaším prožíváním souviset, a společně pak budete pracovat na zlepšení toho, co Vás aktuálně trápí. Kontakt na odborníky v Moravskoslezském kraji naleznete zde: www.znamylekar.cz. Někteří odborníci poskytují své služby zdarma, hradí je pojišťovna, jiní poskytují služby za přímou platbu od klienta. Zda je služba zpoplatněná se dozvíte vždy na základě telefonického kontaktu.

Věřím, že v hledání pomoci vytrváte a že to povede ke spokojenosti Vaší i Vašeho manžela.

Přeji hezký den
Karolína Juřicová
Psychologické poradenství : ztráta blízkého člověka : náročná životní situace; úmrtí dítěte; úmrtí rodiče; kontakty
18.10.2015 21:27 - zobrazit dotaz
garantoval
dobry den loni v zari jsem porodila dvojcatka holcicku a kluka bohuzel predcasne s duvodu ze kluk se uskrtil na pupecni snure pise se mi to tezko ale je to lepsi nez to nekomu rikat lonskej rok pro mne byl moc tezky a je toho moc kdyz jsem byla ve ctvrtym mesici tak mi zemrela maminka a moc mi chybi ted si ale nemam s kym promluvit porad mne to moc trapi a vycitam si vse co se stalo a porad deje hledam pomoc nemam penize na to chodit k nejakemu psychologovi sme v tyzive situaci a tak se ptam jak si nejakeho psychologa najit nebo mi muzete nejakeho doporucit uz je toho na mne moc a tezko to zvladam dekuju za radu
Dobrý den Olgo,
cením si toho, že jste se na nás obrátila.
Rozumím Vám, že vyslovit nahlas zmíněné události je pro Vás velmi těžké. Chápu, že se Vám těžko píše a vážím si toho, že jste se dokázala svěřit s bolestnými zkušenostmi, které Vás v minulém roce potkaly. Úmrtí Vaší maminky a syna je pro Vás bezpochyby velmi těžkou a zraňující událostí. Je pochopitelné, že smiřování se s touto skutečností pro Vás není lehké. Prožívání zármutku, pocitu opuštění či bezmoci k této životní situaci bohužel patří. Velmi důležitým krokem však je tyto pocity otevřeně projevit (třeba i plakat) a mluvit o tom, co prožíváte, i přesto, že je to pro Vás bolestné.
Z Vašeho dotazu cítím naléhavost a potřebu pomoci. Je velice dobře, že jste se na nás obrátila a nezůstala jste se svým trápením sama. Málo který člověk by tuto situaci zvládl bez jakékoli pomoci. Troufám si říci, že snad žádný.
Píšete, že si nemáte o svých pocitech s kým promluvit, a proto zmiňujete možnost návštěvy psychologa. Chtěla bych Vás v tomto rozhodnutí jenom podpořit. Co se týče peněz, nemusíte se ničeho obávat. Jsou psychologové, kteří své služby poskytují bezplatně. To, zda byste u daného psychologa platila nebo ne, se dozvíte hned z prvního telefonického kontaktu. Určitě se vždy zeptejte předem.
Hledat psychology a jejich ordinace můžete na internetu, a následně se pak telefonicky objednat. Můžete využít např. stránky www.znamylekar.cz, kde také naleznete hodnocení odborníků samotnými klienty. Informovat se můžete také na stránkách Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde najdete informace i o možnostech platby. Stačí navštívit tento odkaz: https://www.fnhk.cz/psych/o-nas/adresar-psychoterapeutu
Podle tohoto adresáře poskytují služby hrazené pojišťovnou tito terapeuté (jak jsem řekla, doporučuji se na podmínky úhrady zeptat raději ještě při objednání):

V Hradci Králové:
MUDr. Anna Hanušová (tel. 49 583 3823)
MUDr. Petr Kopista (tel.: 495 865 453)
PhDr. Karel Kopřiva, CSc. (tel.: 491 421 323, 603 728 792)
MUDr. Elena Křivková (tel.: 603 997 033 volat 8,00-9,00)
MUDr. Hana Mlynářová (tel.: 495 261 520)
Mgr. Valerie Pellarová (tel.: 495 518 273, 605 544 103)
Vosečková Alena, Doc. MUDr., CSc. (tel.: 603 596 978)
MUDr. Jan Zbytovský (tel.: 603 233 923)

V Pardubicích:
PhDr. Jiří Belajev (tel.: 466 412 827, 603 593 074)
Mgr. Kateřina Kořínková (tel.: 734 502 526)
PhDr. Evžen Panovský (tel.: 466 611 797)

V Trutnově:
PhDr. Eva Jirásková (tel.: 499 812 445, 777 899 124)

V Rychnově nad Kněžnou:
Mgr. Hornová (tel.: 494 502 383)

Ve Vysokém Mýtě:
Mgr. Daniel Dvořák (tel. : 465 482 165)

V Žamberku:
PhDr. Ludmila Langrová (tel.: 465 676 857, 605 168 521)
Mgr. Renáta Sukupová (tel.: 566 690 234, 776 135 490)
Mgr. Petra Urbanová (tel.: 465 677 825)

Pevně doufám a věřím, že vhodného odborníka naleznete.
Přeji Vám hodně sil a vytrvání na cestě k pomoci.

Se srdečným pozdravem
Karolína Juřicová

Jdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .