SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Brablcová Alena Bc.

Sluchové postižení : sociálně právní poradenství : sluchové postižení, příspvek na péči
25.11.2019 21:42 - zobrazit dotaz
Dobrý den, máme čerstvě v pěstounské péči 2 děti (10, 11) se sluchovým postižením, ztráta sluchu asi 70 a 30%. Lze a má cenu žádat pro děti příspěvek na péči (zvláště na více postižené dítě)? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za důvěru, s jakou se obracíte na IPoradnu.
Příspěvek na péči je určen osobám se zdravotním postižením, které mají výrazné potíže v oblasti pohybu, orientace, komunikace i péči o sebe a svoji domácnost, a které potřebují dopomoc či péči druhé osoby. Řízení k přiznání příspěvku na péči je mj. podmíněno posouzením zdravotního stavu osoby posudkovým lékařem OSSZ, který si od praktického lékaře, případně i dalších lékařů, vyžádá lékařské zprávy. Dále je potřeba připravit se na sociální šetření v domácím prostředí, jehož účelem je zjistit péči, kterou posuzovaná osoba potřebuje v přirozeném prostředí. Žádost o příspěvek na péči se podává na místně příslušném Úřadu práce – odd. nepojistných sociálních dávek (resp. dávek pro OZP a seniory), kde Vám předají potřebné formuláře.
Posouzení je v kompetenci Úřadu práce, bohužel nedokáži odhadnout, zda na něj ve vašem případě vzniká nárok. Chtěla bych ještě dodat, že na Úřadu práce je možné získat např. i Průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P), díky kterému získává člověk s postižením určité výhody např. při cestování hromadnými dopravními prostředky, vyjednávání osobních záležitostí na úřadech nebo při získání parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Dále je možné zažádat i o příspěvek na zvláštní pomůcku, např. světelná signalizace, vibrační budík atd. (pozor, netýká se sluchadel, která jsou hrazena ze zdravotního postižení).

Přeji vám hezký den.
Alena Brablcová
Psychologické poradenství : ostatní : sousedské vztahy; schizofrenie; agresivita
15.07.2019 22:59 - zobrazit dotaz
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bydlíme na malé vesnici (cca 40 stálých obyvatel) a máme souseda (75let), který má dědičnou schizofrenii. Poslední dobou se chová, jako kdyby přestal brát své léky - je hlučný, obtěžuje okolí náboženskými řečmi (i v brzkých ranních hodinách), mluví o konci světa.. V posledních dnech nám začal napadat našeho psa. Dráždí ho klackem přes vrata a mlátí ho s ním přes hlavu.. Začínáme se bát, aby našemu psovi neublížil víc nebo naší malé dcerce.. Bohužel domluva nepomáhá a rodinu už žádnou nemá, nevíme ani, jestli ještě chodí k lékaři.. Je možné tuto situaci nějak řešit?
Dobrý den,
určitě je možné kontaktovat příslušný obecní úřad, který by se situací vašeho souseda měl zabývat komplexně - např. zapojením sociálních služeb, neziskových organizací případně zdravotní pomoci.
Právní informace vám může poskytnout také Probační a mediační služba, více se dozvíte na tomto odkaze: https://www.pmscr.cz/pro-obeti/
Pokud by soused ohrožoval sebe nebo okolí, obrátila bych se na Policii ČR.
Přeji hodně sil!
Alena Brablcová
Občanské poradenství : bydlení : startovací byty
13.05.2018 23:44 - zobrazit dotaz
Dobrý den, kde sehnat startovací bydlení v Prostějově?
Děkuji
Dobrý den, děkujeme, že se s Vašim dotazem obracíte na InternetPoradnu.

V současné době město Prostějov občanům startovací byty (tedy nájemní ubytování, které je poskytováno primárně mladým občanům zahajujícím samostatný život na dobu určitou) nenabízí. K dispozici jsou pouze tzv. obecní byty nebo několik druhů sociálního bydlení (např. azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi, azylový dům pro muže a ženy).

Doporučuji Vám obrátit se na Domovní správu Prostějov s.r.o. Zde Vám předají veškeré informace ohledně obecních bytů. Telefonní číslo: 582 301 711, webové stránky: http://www.dsp-pv.cz/cz/ , adresa:

V případě potřeby se můžete obrátit také na Odbor sociálních věcí města Prostějov. Telefonní číslo: +420 582 329 340 (využít můžete také bezplatnou infolinku 800 900 001), webové stránky: https://www.prostejov.eu/cs/obcan/magistrat/odbory-magistratu/odbor-socialnich-veci/.

Děkuji za důvěru. S pozdravem, Alena Brablcová
Občanské poradenství : systém sociálních dávek a pomoci : doplnění odpovědi
05.02.2018 23:28 - zobrazit dotaz
Děkuji za zodpovezeni dotazu ze dne 24,1,.ohledně dávek na bydleni. Ještě to doplnim,jsem z Frydku-Mistku kde je něco přes 50000obyvatel a v bytě jsem sama,nebot jsem se přestěhovala.Měsični naklady na bydleni jsou 7200kč a starobního duchodu mam 9600kč takže mne zustane 2400kč.Nemám ani na leky, takže jsem si je nyní nemohla vyzvednout.Děkuji
Dobrý den,

podle informací, které uvádíte, se domnívám, že na příspěvek na bydlení máte nárok. Zkuste se znovu zastavit na Úřadě práce, vysvětlit Vaši situaci a požádat o podporu při vyplňování formuláře příspěvku na bydlení.

O pomoc při řešení Vaší složité životní situace také můžete požádat například některou ze služeb odborného sociálního poradenství v blízkosti vašeho bydliště. Tyto služby jsou bezplatné.

http://www.poradnaprozeny.eu/

http://charitafm.cz/poradenstvi/poradenske-centrum/

http://www.czp-msk.cz/detasovane_frydek_mistek.php

http://www.psfm.cz/socialne_pravni_poradna.php

https://www.cnnfm.cz/o-mne/
Občanské poradenství : systém sociálních dávek a pomoci : příspěvek na bydlení
29.01.2018 21:02 - zobrazit dotaz
Dobrý den ,prosim Vas zdali mne neporadite. Jsem čerstvě rozvedena,v pronajatem bytě kde měsični naklady jsou 7200kč.Duchod mam 9600kč.Když jsem chtěla dostat něco na bydleni, tak pry nemam nárok.Ja myslela že musí mit jedinec něco přes 3000kč takže to není pravda? Děkuji
Dobrý den, paní Marcelo,

Děkujeme za důvěru, s jakou se obracíte na naši poradnu.

Z Vašeho dotazu bohužel nejde přímo určit, zda máte na příspěvek na bydlení nárok (případně v jaké výši). Chybí například důležitá informace o místě bydliště (respektive počtu obyvatel města). Výše příspěvku na bydlení 4 členné rodiny bydlící v Praze a jednočlenné domácnosti například v Šumperku se může výrazně lišit.

Na příspěvek na bydlení dosáhnete v případě, že Vaše náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a zároveň
součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení (normativní náklady na bydlení jsou k nahlédnutí na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí).
Rozhodným příjmem se myslí součet příjmů všech osob, které jsou na bytě hlášeny k trvalému pobytu (přičemž není podmínkou, aby tyto osoby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby). Rozhodný příjem se posuzuje za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí.

Napadá mě tedy, že pokud jste čerstvě rozvedená a Váš bývalý manžel žil v posledních 3 měsících ve stejné domácnosti, mohl to být jeden z důvodů, proč Vám bylo řečeno, že nemáte na příspěvek na bydlení nárok. Do rozhodného příjmu se totiž mohl stále ještě počítat i jeho příjem.

Jako možné řešení se mi tedy jeví s žádostí o příspěvek na bydlení počkat minimálně 3 měsíce od doby, kdy se Váš bývalý manžel odstěhoval z bytu.

Ještě zopakuji, že žádost o příspěvek na bydlení můžete podat na příslušném Úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Potřebovat k tomu budete jednak vyplněný formulář žádosti, který je možné získat například i na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, dále osobní doklad (stačí občanka), doklad o výši příjmů za poslední čtvrtletí (taktéž dostupný i elektronicky) a dále musíte doložit náklady na bydlení (třeba nájemní smlouvou s fakturami za plyn nebo elektřinu). Během vyplňování žádosti se můžete obrátit i na pracovníky Úřadu práce.

Přeji Vám hodně sil při řešení Vaší náročné životní situace.

S pozdravem, Alena Brablcová
Zaměstnanost : ostatní : pomoc při hledání zaměstnání
01.12.2017 22:07 - zobrazit dotaz
Vážená poradno,
Obracím se na Vás s dotazem, je mi 43 let, jsem VŠ, Bc., nemohu najít práci adekvátní, rovněž se mi jedná o potřebu komunikace s lidmi na každodenní bázi, žádnou adekvátní práci ale nemohu sehnat, přestože se považuji za člověka sečtělého a v rámci možností vzdělaného, nikoli dokonalého nebo přemoudřelého. Mám částečný ID, vzhledem k nepříznivým skutečnostem v rodině, kdy mě v 6 letech věku opustil otec, což mu nedokážu odpustit, rodina mě tituluje, že na nic nemám, že jsem hloupá a neschopná, přitom dokud jsem jim vycházela vstříc, bylo mnohé jinak, hledám práci a naplnění sebe sama, seberozvoj a nevím, kam se obrátit. Místní ÚP je orgán zcela k ničemu, posílali mě na vlastní náklady/podotýkám nemám prostředky/ po různých firmách, často pochybných existencí. Hledám opravdovou pomoc pravé ruky ve všech směrech. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkujeme Vám za důvěru, s jakou se obracíte na naši poradnu.

I přesto, že popisujete Vaši ne příliš dobrou zkušenost s místním úřadem práce, určitě bych Vás ještě doporučila informovat se na možnost absolvování Job clubů. Jedná se o poradenský program v podobě pravidelných setkávání uchazečů o zaměstnání, díky kterému máte možnost pod odborným vedením pracovníků ÚP rozvíjet své schopnosti a dovednosti, které vedou k získání pracovního uplatnění.

Dále bych se ještě ve Vašem okolí informovala na službu sociální rehabilitace, což je soubor specifických činností zaměřených na nácvik potřebných dovedností osoby se zdravotním postižením směřující k dosažení samostatnosti a soběstačnosti v nejvyšší možné míře s ohledem na její dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Například olomoucká InternetPoradna.cz pro své klienty v rámci sociální rehabilitace RESTART pořádá pravidelné Kurzy komunikačních dovedností a relaxace. Ve spolupráci s jejich sociálním pracovníkem se pak díky individuálním konzultacím můžete také zaměřit na oblasti, které jsou pro Vás při řešení různých situací nejobtížnější.

Souhrnný registr poskytovatelů sociálních služeb najdete zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1512161905383_1 Webová stránka slouží jako rychlý vyhledávač sociálních služeb ve Vašem nejbližším okolí.

Další informace o službě RESTART naleznete na tomto odkazu: http://www.internetporadna.cz/nase-projekty/restart

Přeji Vám mnoho sil!

Alena Brablcová
Občanské poradenství : bydlení : dům s pečovatelskou službou
28.03.2017 18:02 - zobrazit dotaz
DObrý den,prosím o radu jakým způsobem jde zařídit bydlení v pečovatelském dome bez pečovatelky. Ocitla jsem se v tíživé situaci kdy mi hrozí bez mého přičinění vystehování z dosavadního bydlení. Potřebuji jednat co nejrychleji. Moc děkuji za radu. Anna
Dobrý den, paní Anno,

děkujeme za Váš dotaz, se kterým se obracíte na naši poradnu.

Ptáte se na možnost bydlení v domě s pečovatelskou službou. Ten je určen seniorům (resp. příjemcům starobního a plného invalidního důchodu), kteří jsou v základních životních úkonech soběstační, ale pro zajištění některých potřeb vyžadují z důvodu svého věku nebo zdravotního stavu pomoc jiné osoby. Ta je zde poskytována prostřednictvím pečovatelské služby.

Neznám podrobně Vaši situaci, chtěla bych však předeslat, že domovy s pečovatelskou službou neslouží jako náhrada bydlení a neřeší běžné bytové problémy občanů. Při vyřizování žádosti je hlavní důraz kladen na zdravotní stav a soběstačnost zájemce.

Se žádostí o byt v domě s pečovatelskou službou se musíte obrátit přímo na poskytovatele, kterým je ve většině případů město. Konkrétní informace Vám poskytne pracovník Odboru sociálních věcí. Níže uvádím kontakty na větší města v Olomouckém kraji.

Olomouc: 585 562 117

Přerov: 581 289 116

Šumperk: 606 756 700

Prostějov: 582301747

Jeseník: 584 498 445

Dále Vám doporučuji spolupráci s poradnou pro osoby se zdravotním postižením a seniory, která sídlí v Olomouci na ulici Wurmova 7. Zde můžete svoji situaci intenzivně řešit s odborným poradcem. Více informací Vám poskytnout na telefonním čísle 774 724 877 a přes email olomouc@internetporadna.cz.
Přeji Vám hodně sil!

Alena Brablcová
Mentální postižení : sociálně právní poradenství : autismus; lehké mentální postižení; úzkostná porucha; odebrání invalidního důchodu
17.01.2017 12:05 - zobrazit dotaz
Dobrý den,mám čerstvě 18-letou dceru se středněfunkčním autismem a spadla aktuálně do LMR.
Je ve 3.ročníku běžné SŠ,před měsícem jí
přiznali invaliditu 1.stupně a to prý máme být rádi,prý studuje, připravuje se na budoucí povolání,jenže samostatně pracovat nebude nikdy Ve zprávě od lékaře má samostatné fungování jen s podporou.S inv.1.st.nesouhlasíme i proto,že má komorbidity- autismus,LMR a úzkostná porucha.
Chtěla bych se zeptat,podáme-li po vydání rozhodnutí námitky,jaké je riziko,že jí odeberou důchod i tento.
O nějakých případech jsem slyšela,i na
OSSZ mi potvrdili,že se to stát může. Nerada bych dceři nějak uškodila.
A kdyby měla nějakou lehkou brigádu-roznos letáků na DPP se mnou,mohli by jí tento ID odebrat?
Velmi děkuji za odpovědi. Nela
Dobrý den, Nelo,

vážíme si toho, že se s Vašim dotazem obracíte na Iporadnu.cz.

Při podání námitky proti Rozhodnutí ČSSZ ve věci invalidního důchodu se zdravotní stav posuzuje kompletně znovu. Může se tedy stát, že posuzující lékař dospěje k tomu, že původní rozhodnutí bylo např. nadhodnoceno, nebo jinak nesprávně určeno a stupeň invalidity sníží nebo úplně odebere. Záleží na konkrétním posudkovém lékaři. Z mé pozice tedy nemůžu přímo říct, zda je dobré odvolání podat.

Nyní přejdu k Vašemu dalšímu dotazu, který se týká pobírání ID a práce na DPP. V zákoně nejsou ustanovena žádná omezení, která by vymezovala pracovní uplatnění nebo výši výdělku osob pobírající invalidní důchod. Pracovní poměr by ale měl odpovídat jejich snížené pracovní schopnosti (např. při invaliditě 1. stupně je pracovní schopnost snížena nejméně o 35 %). Nemyslím si tedy, že by „lehká brigáda –roznos letáků na DPP“ mohla být důvodem k odebrání invalidního důchodu.

Pokud budete s jednáním úřadů opakovaně nespokojena a budete přesvědčena o tom, že Vaše dcera má na invalidní důchod vyššího stupně nárok, je možné o pomoc požádat také veřejného ochránce práv. Více informací zde: http://www.ochrance.cz/.

Přeji Vám hodně sil při řešení této nelehké situace.
S pozdravem,
Alena Brablcová
Tělesné postižení : sociální služby : informace; sociální dávky
13.10.2016 13:33 - zobrazit dotaz
Jsem v PID, prosím o pomoc, zda mohu požádat o nějaké dávky. Děkuji
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Informace, které jste poskytla, jsou velmi stručné. Budu tedy odpovídat spíše v obecné rovině. Určitě bych Vám ale doporučila dále kontaktovat pobočku Úřadu práce příslušnou Vašemu místu bydliště. Zde se můžete informovat na konkrétní dávku v souvislosti s Vaší aktuální životní situací.

Dávky, které můžete získat z úřadu práce zjednodušeně dělíme do 4 skupin - státní sociální podpora, pomoc v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením a příspěvek na péči. Níže podrobněji popisuji každou z nich.

STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORA

Přídavek na dítě
Základní dlouhodobá dávka poskytovaná rodinám s dětmi. Nárok na ni mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima (pro jednotlivce v roce 2016 jedná o částku 3 410 Kč). Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte (od 6 do 26 let, částka se pohybuje od 500 do 700 Kč).

Rodičovský příspěvek
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.

Příspěvek na bydlení
Touto dávkou stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.

Porodné
Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením dítěte. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 000 Kč.

Pohřebné
Na pohřebné má nárok osoba, jež vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR. Výše pohřebného je stanovena pevnou částkou 5 000 Kč.

Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV.

https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/obecne


POMOC V HMOTNÉ NOUZI

Osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním.

Příspěvek na živobytí
Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.
Částka živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností. Pro stanovení živobytí rodiny se jednotlivé částky živobytí osob sčítají. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a životního minima.


Doplatek na bydlení
Dávka je poskytována vlastníku užívajícímu byt, nebo jiné osobě, která užívá byt na základě smlouvy, rozhodnutí, nebo jiného právního titulu.
Dávku lze také poskytnout vlastníku stavby pro individuální či rodinnou rekreaci, která splňuje zákonem dané stavebně technické standardy kvality bydlení.


Mimořádná okamžitá pomoc
Je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Zákon stanoví šest takových situací:
1, Nejsou plněny podmínky pro poskytnutí opakovaných dávek, ale v případě neposkytnutí pomoci osobě hrozí vážná újma na zdraví
2, Postižení vážnou mimořádnou událostí (např. živelná pohroma, ekologická havárie, požár apod.)
3, Nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného např. se zaplacením poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů nebo v případě ztráty peněžních prostředků.
4, Nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby (např. oprava pračky, ledničky)
5, Nedostatek prostředků k uhrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí a na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí.
6, Ohrožení sociálním vyloučením. Jde např. o situace osob vracejících se z vězení, z dětského domova a z pěstounské péče po dosažení zletilosti nebo po ukončení léčby chorobných závislostí.

http://www.mpsv.cz/cs/5


DÁVKY PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Příspěvek na mobilitu
je opakující se nároková dávka, která je určena osobě starší 1 roku:
- která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P podle pravidel od 1. 1. 2014,
- která se opakovaně v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována,
- které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče,

Výše dávky: 400 Kč měsíčně.

Příspěvek na zvláštní pomůcku
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má:
- těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo
- těžké sluchové postižení anebo
- těžké zrakové postižení


Průkaz osoby se zdravotním postižením
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má osoba starší 1 roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Jedná se průkaz ZT, ZTP, ZTP/P. K těmto průkazům se dále váží různé slevy na jízdném, vstupech atd.

https://portal.mpsv.cz/soc/dzp

PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

Je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu. Podle stupně závislosti se pohybuje od 800 Kč do 12 000 Kč.

https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek


Žádosti o dávky se podávají úřadu práce na tiskopisech předepsaných MPSV. Doručit je můžete buď osobně, poštou nebo je najdete online na odkazu https://portal.mpsv.cz/forms


Přeji Vám hodně štěstí!

Alena Brablcová


Tělesné postižení : sociálně právní poradenství : příspěvek na motorové vozidlo
11.08.2016 23:38 - zobrazit dotaz
Jsem držitelem průkazu ZTP,dostávám příspěvek 400,-Kč.Mohl bych dostat příspěvek na vozidlo?
Dobrý den,
Děkujeme Vám za důvěru, s jakou se obracíte na naši poradnu.

Váš dotaz obsahuje pouze velmi stručné informace, pokusím se tedy odpovědět alespoň v obecné rovině a popsat všechny okolnosti, které jsou rozhodující pro přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku (ve Vašem případě na motorové vozidlo).

Na úvod bych chtěla zdůraznit, že pro získání příspěvku na motorové vozidlo není podmínkou, aby žadateli byl zároveň přiznán i průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P). Indikace pro přiznání tohoto příspěvku jsou však mnohem přísnější, než např. indikace pro přiznání průkazu ZTP.

Nyní ke konkrétním podmínkám pro získání příspěvku.
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. V příloze zákonu č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením jsou dále upřesněny zdravotní postižení, které odůvodňují přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku (z této přílohy jsem vybrala pouze body, které jsou důležité pro přiznání příspěvku na motorové vozidlo):

1. Za těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí se považuje:
a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,
b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
c) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
d) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,
e) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,
f) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,
g) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,
h) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,
i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování.
j) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace.

Níže uvádím další podmínky, které je potřeba splňovat pro přiznání příspěvku na motorové vozidlo:

- osoba je starší 3 let
- zvláštní pomůcka umožní osobě sebeobsluhu nebo ji potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím,
- osoba se opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být vozidlem převážena.

Výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy, příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a celkovým sociálním a majetkovým poměrům; maximální výše příspěvku v případě motorového vozidla činí 200 000 Kč.

Žádost můžete podat na kontaktním pracovišti Úřadu práce příslušné místu vašeho trvalého bydliště. Formulář žádosti také naleznete online na tomto odkazu: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=OZPPnZP140101572&SSID=pSPHO4mCicXTvwBLMgHO3JHLogokiG85

Doufám, že uvedené informace jsou pro Vás přínosné. Přeji Vám krásný zbytek léta.

Alena BrablcováJdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .