SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Dařílková Barbora, Bc., DiS.

Tělesné postižení : sociálně právní poradenství : invalidní důchod; možnosti;
14.03.2020 17:36 - zobrazit dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně přiznání invalidního důchodu. Byl mi přiznán k dubnu 2019, tzn. v době, kdy mi bylo 26 let, nicméně mám vrozené postižení a diagnózu jsem dostala v 17 letech. Před nedávnem jsem se dozvěděla, že přiznávat ID k datu podání žádosti je nesprávné, když člověku vznikla invalidita mnohem dřív. Chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti a kam konkrétně se mohu obrátit s žádostí o pomoc.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou na nás obracíte. Vaše informace ohledně přiznání invalidního důchodu jsou správné; invalidní důchod by měl opravdu být přiznán od data vzniku invalidity, samozřejmě i zpětně. Pokud Vám tedy byl roku 2019 přiznán invalidní důchod pro stejnou diagnózu, která vznikla již ve Vašich 17 letech, je opravdu možné, že se jedná o pochybení.

Jelikož využití běžných opravných prostředků (odvolání, správní žaloba) je časově omezeno po určitou dobu od doručení o rozhodnutí o ID, předpokládám, že ve Vašem případě je již využít nelze. V tuto chvíli máte možnost obrátit se na ČSSZ s příslušnými informacemi a dokumenty a zjistit, jaké máte další možnosti. Můžete se také obrátit na kancelář ombudsmana, který se podobnými případy zabývá. V neposlední řade můžete také požádat o pomoc například občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, která Vám může pomoct s oslovením výše zmíněných institucí.

S přáním všeho dobrého,
Barbora Dařílková
Občanské poradenství : sociálně právní poradenství : invalidní důchod; výpočet invalidního důchodu;
24.01.2020 22:32 - zobrazit dotaz
Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet ID. OD ledna 2019 jsem pobíral na 1.stupeň 5808 Kč,při kontrole ID 7/2019 mi byl přiznán 2 stupeň,vypočetli mi 7077 Kč,vzhledem ke zhoršenému stavu jsem podal na 2 stupeň ID námitku v prosinci 2019 když přišlo rozhodnutí.Nyní přišel zatím jen posudek o námitce ID se zvyšuje z 1 stupně na ID 3 stupně k původnímu datu tedy od července 2019.Jak se provede prosím výpočet z 1.stupně ID na 3.stupeň ? Vím že z 5808 Kč se musí odečíst základní výměra, která činí pro rok 2019 - 3270 Kč zůstane částka 2538 Kč což je procentní výměra která se násobí nějakým koeficientem který bohužel neznám. Kolik budu od data 7/2019 pobírat Kč ? Jsou dané nějaké koeficienty případně i při snižování ID stupně?Myslím že pro mnohé z nás je toto dost zajímavé. Moc předem děkuji za Vaší odpověď.
Dobrý den,

v prvé řadě děkuji za dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Jak z Vašeho dotazu vyplývá, jste si vědom toho, že výpočet výše invalidního důchodu je velmi komplexní záležitost. Oficiální výši důchodu Vám tedy může potvrdit jedině ČSSZ. Nicméně se pokusím na Váš dotaz alespoň rámcově odpovědět. Koeficient, na který se ptáte, je při zvýšení z I. stupně na III. stupeň číslo 3. Více informací o výpočtu ID, včetně všech koeficientů při zvýšení a snížení ID, najdete zde.

Výpočet navýšení ID z I. stupně na III. stupeň:
Původní výše ID – základní výměra za rok 2019 = procentní výměra u I. stupně
Procentní výměra u I. stupně x koeficient 3 = nová procentní výměra u III. stupně, ke které se opět přičte základní výměra.

Ve Vašem případě tedy:
5808 – 3270 = 2538
2538 x 3 = 7614
Výsledná výše III. stupně: 7614 + 3270 = 10 884

Tento výpočet je však nutné brát pouze orientačně, oficiální konečnou výši se dozvíte až po rozhodnutí ČSSZ.

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás neváhejte opět obrátit.

S pozdravem,
Barbora Dařílková
Zaměstnanost : pracovněprávní vztahy : podnikání při ID
20.11.2018 13:14 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
jsem vysokoškolsky vzdělaná v oboru, který nemohu vykonávat. Mám ID 3.stupně, nejnižší částku, která je možná. Teď jsem byla měsíc v práci, ale neprodloužili mi smlouvu, že jsem na ně příliš pomalá. Živí mě matka, ale já nějaké peníze také potřeuji (nemám nárok na dávky, žiji ve společné domácnosti s matkou, která vydělává). Napadlo mě, že bych mohla učit (doučovat) lidi základy práce na PC (seniory, handicapované, začátečníky,...) Vyznám se v uživatelských úpravách pro tělesné i smyslové postižení. Jak vůbec s takovou prací začít? Kdybych si na živnostenském úřadě požádala o živnost, tak z výdělků nebudu mít ani na zaplacení sociálního pojištění. Je tohle vůbec reálné uplatnění?
Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz a za důvěru, se kterou na nás obracíte. Je pochopitelné, že chcete možnost vlastního výdělku, a zajímá Vás, jaké máte možnosti.

Dle zákona o daních z příjmů by se v případě učení či doučování jednalo o příležitostný příjem, není tedy potřeba si na tuto činnost zakládat živnost. Pokud byste si doučováním vydělala do 30 000 Kč za rok, nemusela byste ani odvádět daně. Více informací se dočtete zde nebo zde.

Možná přemýšlíte o tom, jak se k doučování dostat. Pokud využíváte sociální sítě, třeba na Facebooku najdete mnoho skupin, kde se nabízí nebo poptává doučování v různých lokalitách. Existuje také několik webových stránek, přes které se dá nabízet nebo poptávat doučování, např. doucuji.eu nebo naucim.cz.

Píšete také, že se vyznáte v uživatelských úpravách pro tělesné i smyslové postižení. Napadlo mě, že byste mohla zkusit oslovit neziskové organizace, anebo firmy, které pracují s cílovou skupinou osob se smyslovým postižením, a nabídnout jim spolupráci (např. na DPP).

Doufám, že se Vám bude při hledání přivýdělku dařit. V případě jakýchkoli dalších otázek se na nás neváhejte opět obrátit.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,
Barbora Dařílková
Občanské poradenství : rodinné právo : zanedbání péče o dítě
28.08.2018 13:06 - zobrazit dotaz
dobrý den kde je možné nahlásit zanedbání péče o dítě
děkuji
Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou na nás s Vaším dotazem obracíte.

Každý rodič má podle zákona povinnost odpovídajícím způsobem pečovat o své dítě. Pokud máte podezření, že dítě ve Vašem je zanedbáváno, máte několik možností, kam tuto skutečnost nahlásit.

Podle zákona se můžete obrátit na Odbor sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). V Olomouckém kraji se obracejte na Krajský úřad. Kontakty na pracovníky OSPOD a více informací najdete zde: https://www.kr-olomoucky.cz/socialne-pravni-ochrana-deti-cl-290.html Oznámení lze provést i anonymně.

Pokud máte podezření, že dochází k týrání dítěte (trestný čin týrání svěřené osoby), máte podle zákona povinnost tomuto trestnému činu zabránit. V tomto případě se obraťte na Policii České republiky, anebo státního zástupce.

Jestliže si nejste jist, jak přesně postupovat, můžete se také poradit na Rodičovské lince. Ta slouží i dospělým, kteří mají podezření na zanedbávání dítěte ve svém okolí. Číslo rodičovské linky je 606 021 021. Více informací o lince najdete zde: http://www.rodicovskalinka.cz/

V případě dalších doplňujících dotazů se neváhejte na nás opět obrátit.

Barbora Dařílková

Psychologické poradenství : informace a kontakty : depresivní stavy; úzkostné stavy; sociální dávky
08.05.2018 21:15 - zobrazit dotaz
Dobry den, momentalne ziji v Anglii a pres 4 roky pobiram employment and support allowance, trpim migrenami, deprese a anxiety, momentalne nejsem prace schopna. chtela bych se vratit zpet do CR ale kde zacit, o co zazadat, na co bych mela narok? OZZ nebo podpora? resim take bydleni. dekuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Systém sociálních dávek v ČR je relativně rozmanitý, nicméně jelikož nemám o Vaší situaci dostatek podrobností, má odpověď bude obecnějšího rázu.

Zmínila jste, že trpíte depresemi, úzkostí a migrénami. Jednou z možností by mohlo být zažádat si o invalidní důchod (ID). V ČR existují tři stupně invalidity v závislosti na procentu poklesu pracovní schopnosti. Nárok na ID, a tudíž i případný stupeň invalidity, posuzuje lékařská komise. Žádost o přiznání ID se podává na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště. Více informací o procesu žádosti o ID (včetně všech potřebných dokumentů a předpokládané délce vyřízení) se můžete dočíst zde a zde.

Existuje také dávka zvaná příspěvek na péči. O tu mohou zažádat osoby, které potřebují pomoc jiné osoby k zajištění svých základních potřeb. Žádost o tuto dávku se podává na krajské pobočce úřadu práce v místě Vašeho bydliště. Nárok poté posuzuje úřad práce. Více o příspěvku na péči se dočtete zde.

Po návratu do ČR bych také zvážila registraci na úřadu práce, i přesto, že se práci hledat nechystáte. ÚP posoudí Váš případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Existují také dávky, které by Vám mohly pomoct uhradit bydlení, pokud Vám nebudou stačit jiné finanční zdroje. Jednou z těchto dávek je například příspěvek na bydlení, anebo doplatek na bydlení. O tyto dávky se taktéž žádá na úřadu práce, ale až v momentě, kdy budete mít podepsanou nájemní smlouvu a vyřízený trvalý pobyt v místě Vašeho bydliště. Doplatek na bydlení patří do systému tzv. dávek hmotné nouze pro osoby s nedostatečnými příjmy (více zde).

Jak jsem již zmínila na začátku, tyto informace jsou pouze obecné. Váš případný nárok na kteroukoli z těchto dávek musí posoudit až úřady, potažmo lékaři.

Po Vašem návratu do ČR můžete také zkusit oslovit nějakou bezplatnou sociální službu v místě Vašeho bydliště (poradna, sociální rehabilitace apod.), která by Vám mohla pomoct jak s vyřízením dávek, tak s hledáním bydlení.

V případě jakýchkoli dalších otázek se samozřejmě neváhejte opět obrátit na iporadnu.

S pozdravem,
Barbora Dařílková
Zaměstnanost : informace a kontakty : depresivní stavy; úzkostné stavy; sociální dávky
08.05.2018 21:14 - zobrazit dotaz
Dobry den, momentalne ziji v Anglii a pres 4 roky pobiram employment and support allowance, trpim migrenami, deprese a anxiety, momentalne nejsem prace schopna. chtela bych se vratit zpet do CR ale kde zacit, o co zazadat, na co bych mela narok? OZZ nebo podpora? resim take bydleni. dekuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Systém sociálních dávek v ČR je relativně rozmanitý, nicméně jelikož nemám o Vaší situaci dostatek podrobností, má odpověď bude obecnějšího rázu.

Zmínila jste, že trpíte depresemi, úzkostí a migrénami. Jednou z možností by mohlo být zažádat si o invalidní důchod (ID). V ČR existují tři stupně invalidity v závislosti na procentu poklesu pracovní schopnosti. Nárok na ID, a tudíž i případný stupeň invalidity, posuzuje lékařská komise. Žádost o přiznání ID se podává na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště. Více informací o procesu žádosti o ID (včetně všech potřebných dokumentů a předpokládané délce vyřízení) se můžete dočíst zde a zde.

Existuje také dávka zvaná příspěvek na péči. O tu mohou zažádat osoby, které potřebují pomoc jiné osoby k zajištění svých základních potřeb. Žádost o tuto dávku se podává na krajské pobočce úřadu práce v místě Vašeho bydliště. Nárok poté posuzuje úřad práce. Více o příspěvku na péči se dočtete zde.

Po návratu do ČR bych také zvážila registraci na úřadu práce, i přesto, že se práci hledat nechystáte. ÚP posoudí Váš případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Existují také dávky, které by Vám mohly pomoct uhradit bydlení, pokud Vám nebudou stačit jiné finanční zdroje. Jednou z těchto dávek je například příspěvek na bydlení, anebo doplatek na bydlení. O tyto dávky se taktéž žádá na úřadu práce, ale až v momentě, kdy budete mít podepsanou nájemní smlouvu a vyřízený trvalý pobyt v místě Vašeho bydliště. Doplatek na bydlení patří do systému tzv. dávek hmotné nouze pro osoby s nedostatečnými příjmy (více zde).

Jak jsem již zmínila na začátku, tyto informace jsou pouze obecné. Váš případný nárok na kteroukoli z těchto dávek musí posoudit až úřady, potažmo lékaři.

Po Vašem návratu do ČR můžete také zkusit oslovit nějakou bezplatnou sociální službu v místě Vašeho bydliště (poradna, sociální rehabilitace apod.), která by Vám mohla pomoct jak s vyřízením dávek, tak s hledáním bydlení.

V případě jakýchkoli dalších otázek se samozřejmě neváhejte opět obrátit na iporadnu.

S pozdravem,
Barbora Dařílková
Zaměstnanost : zaměstnávání osob s pracovním znevýhodněním : chráněné pracovní místo
05.05.2018 13:43 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

ráda bych se na Vás obrátila s žádostí o radu.

Protože mám dlouhodobé zdravotní problémy a nezvládala jsem své zaměstnání, rozhodla jsem se požádat o invalidní důchod a byl mi přiznán první stupen.
Chtěla bych se proto zeptat, zda nemáte informace o nějakých chráněných pracovištích nebo dílnách v Olomouci nebo jiných pracovních možnostech pro lidi s OZP. Nejsem v tomto směru informovaná a na internetu se mi nepodařilo nějaké chráněné dílny najít.
Ráda bych už pracovala pouze na zkrácený pracovní úvazek.

Děkuji předem za ochotu a informace.

S pozdravem
H.Z.
Dobrý den,

v prvé řadě bych Vám ráda poděkovala za dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Pro osoby se zdravotním postižením (OZP) existuje několik možností, jak se uplatnit na trhu práce. Tzv. chráněných dílen v ČR bohužel není mnoho. Přímo v Olomouci žádná chráněná dílna jako taková není; nejbližší se nachází v Jeseníku (Zahrada 2000). Odkaz na jejich webové stránky najdete zde.

Zaměstnavatelé mají také možnost vytvořit chráněná pracovní místa pro OZP. Existují firmy, které se specializují právě na zaměstnávání OZP. Jelikož jste nespecifikovala, o jaký druh práce byste měla zájem, mohu Vám pouze poskytnout odkaz na webové stránky, které publikují nabídky práce pro OZP: praceproozp.cz. Zaměstnavatel má také možnost vytvořit chráněné pracovní místo pro konkrétního zaměstnance se zdravotním omezením tím, že uzavře smlouvu s úřadem práce.

Píšete, že máte zájem hledat práci v Olomouci. Naše organizace, z.s.InternetPoradna.cz, sídlí v Olomouci, a tudíž bych Vám ráda nabídla možnost osobní konzultace v jedné z našich služeb, sociální rehabilitaci Restart. Nabízíme pomoc právě s hledáním zaměstnání, ale také s hledáním bydlení, vyřizováním dávek apod. Zároveň nabízíme i volnočasové aktivity, jako například jazykové kurzy, kurzy práce na PC, job klub a jiné.

InternetPoradnu, a potažmo službu Restart, najdete na ulici Wurmova 7 (nejbližší tramvajová zastávka se jmenuje U Dómu). Konkrétní čas schůzky si můžete domluvit na telefonu 736 447 248, anebo na emailu restart@internetporadna.cz. Ve všední dny nás můžete zastihnout mezi 8:00 a 16:00.

V případě Vašeho zájmu Vás velmi rádi uvidíme.

S pozdravem,

Barbora Dařílková
Sociální pracovnice služby Restart
Psychologické poradenství : duševní problémy :
06.03.2018 11:42 - zobrazit dotaz
Dobrý den,mám syna s Tourettovým syndromem,mám nárok na peníze na péči_
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Máte syna s Tourettovým syndromem a ptáte se, zda máte nárok na peníze na péči.

Jedna z možností je požádat si o dávku, která se jmenuje příspěvek na péči. Žádost se podává na krajské pobočce úřadu práce v místě Vašeho bydliště. Žádost musí podat osoba, pro kterou je příspěvek určen (osoba se zdravotním omezením). Předpokládám však, že je Váš syn nezletilý. V tomto případě musíte žádost na ÚP podat Vy, jménem Vašeho syna. Formulář pro žádost o příspěvek na péči si můžete vyzvednout přímo na ÚP, anebo můžete formulář vyplnit online zde, vytisknout, a zanést na ÚP. Kromě formuláře budete potřebovat ještě občanský průkaz.

O přiznání příspěvku na péči rozhoduje ÚP na základě sociálního šetření a posouzení posudkového lékaře okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Sociální šetření proběhne v přirozeném prostředí Vašeho syna a zaměří se na devět posuzovaných oblastí – mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby péče o zdraví a osobní aktivity. Podrobnější popis posuzovaných oblastí naleznete zde. Po sociálním šetření bude následovat posouzení zdravotního stavu Vašeho syna posudkovým lékařem na základě dokumentace, kterou si vyžádá od praktického lékaře Vašeho syna, popřípadě od Vás.

Pokud bude Vašemu synovi příspěvek přiznán, bude stanovena i výše závislosti:

I. stupeň - lehká závislost – 3 300 Kč,
II. stupeň - středně těžká závislost – 6 600 Kč,
III. stupeň - těžká závislost – 9 900 Kč,
IV. stupeň - úplná závislost – 13 200 Kč.

Celý proces by neměl trvat více než 90 dní.

Existuje ještě několik dalších dávek pro osoby se zdravotním postižením, ty se však obvykle váží k postižení pohybového aparátu. Nicméně si i tyto dávky můžete prostudovat zde a vyhodnotit, zda by Váš syn mohl na některou z nich mít nárok.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte se na nás opět obrátit.

S přáním pěkného dne,

Barbora Dařílková
Občanské poradenství : bydlení : sociální bydlení
21.01.2018 21:13 - zobrazit dotaz
Dobrý den, jaké jsou možnosti sociálního bydlení ve Šternberku? Děkuji za kladné vyřízení.
Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Ptáte se na možnosti sociálního bydlení ve Šternberku. Jelikož jste nespecifikovala, jaký druh sociálního bydlení by Vás zajímal, bude má odpověď obecnější. Mezi sociální bydlení patří i tzv. krizové bydlení sloužící osobám, které se ocitly v akutní bytové nouzi (např. úplně bez přístřeší). Přímo ve Šternberku se v tuto chvíli bohužel nenachází žádná služba, která by poskytovala krizové bydlení. Nejbližší azylové domy nebo noclehárny se nachází např. ve městech Uničov nebo Olomouc.

Další možností sociálního bydlení jsou byty zvláštního určení, které jsou poskytovány převážně osobám se zdravotním postižením a seniorům. Podle věkové kategorie, kterou jste uvedla, soudím, že se blížíte seniorskému věku. Pokud ano, můžete si podat žádost o byt zvláštního určení na Městském úřadě Šternberk na Oddělní správy bytů a nebytových prostor. Řízení o přidělení bytu poté povede město.

Jelikož neznám Váš zdravotní stav, nedovedu odhadnout, zda by následující služba mohla být řešením Vaší bytové situace. Každopádně nakonec ještě zmíním, že se ve Šternberku nachází také domov pro seniory. Je určen pro osoby starší 60 let, které potřebují pomoc a podporu jiné fyzické osoby po dobu 24 hodin denně. Žádost o zařazení na listinu čekatelů můžete podat přímo v domově, který sídlí na ulici Na Valech 14.

Doufám, že se Vám podaří co nejdříve vyřešit Vaši bytovou situaci k Vaší spokojenosti. V případě jakýchkoli dalších otázek se neváhejte na nás opět obrátit.

S pozdravem,
Barbora Dařílková

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .