SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Kohoutová Zuzana, Mgr., DiS.

Tělesné postižení : mzda, mzdové náhrady : PN; invalidní důchod;
11.12.2019 09:39 - zobrazit dotaz
Dotaz na výplatu nemocenské.
Dcera byla v PN ,rozhodnutí invalidního důchodu byl 29.7.byl přiznán 2 stupeň-PN ale trvala 282 dní/ špatný zdravotní stav trval /ale vyplácena nemocenská byla pouze 192 dní. Nyní opět onemocněla na jinou diagnozu než byla na první nemocenské.
1.Jak to bude z výplatou nemocenské? Bude vyplácena?
2.Co nastane poté co vyčerpá celých 380 dní/ pokud tedy na ní má nárok při inv. důchodu 2 stupně/?
3. Může být i potom nadále v PN která bude sloužit jen jako omluvenka pro zaměstnavatele? Nebo se bude muset ukončit i přesto že pro její zdravotní stav nebude moci nastoupit do zaměstnaní?
4.Jak se to bude řešit dál případně jak by měla postupovat dál?
Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Souběh vyplácení nemocenské dávky a pobírání invalidního důchodu je možný.
Nemocenské dávky vyplácí stát nejdéle 380 kalendářních dnů. Dobu je možné prodloužit, ovšem neděje se tak automaticky, protože na prodloužení nemocenské dávky není právní nárok. O další výplatu nemocenské dávky musíte písemně požádat Okresní správu sociálního zabezpečení, která nemocenské dávky vyplácí. Doba prodloužení činí maximálně 3 měsíce. O prodloužení je možno žádat opakovaně. Na základě všech podaných žádostí můžou být nemocenské dávky vypláceny nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů.
Ovšem pokud dcera vyčerpala podpůrčí dobu 380 kalendářních dnů, nastoupila do práce a nemá odpracováno 190 kalendářních dnů, tak nemá na dávku v nemocenské plný nárok. Jinými slovy nárok na čerpání další plné podpůrčí doby vzniká až po odpracování 190 kalendářních dnů od doby skončení poslední pracovní neschopnosti. V případě, že má dcera mezi dvěma pracovními neschopnostmi odpracováno méně než 190 kalendářních dnů, nová podpůrčí doba se začne krátit. Krácení proběhne tak, že se vezme posledních 380 dní před vznikem aktuální pracovní neschopnosti a zjistí se, na kolik z těchto dní připadly předchozí pracovní neschopnosti. O tyto dny se pak zkrátí maximální podpůrčí doba.
S pozdravem
Mgr. Zuzana Kohoutová, DiS.
sociální pracovnice
z.s.InternetPoradna.cz

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .