SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Vítejte v diskusní části webu! Tento prostor je určen pro sdílení Vašich názorů, postojů a zkušeností s dalšími klienty našich služeb a není zpravidla zodpovídán našimi specialisty. Proto, hledáte-li na našem webu odbornou pomoc, zadejte dotaz.

Předpokládáme, že naši diskutující chtějí svými příspěvky něco získat či naopak předat tak, aby také ostatní měli z jejich zkušeností užitek. Příspěvky vulgární, urážlivé, či jakkoli odporující platným normám ČR budou proto smazány, stejně jako příspěvky neodpovídající zvolenému tématu.

Příspěvky vztahující se k oznamovací povinnosti budou poskytnuty příslušným institucím.

Našli jste příspěvek, který sem nepatří? Napište na office@internetporadna.cz.

Člověk s mentálním postižením a péče o dítě

Zkuste nám napsat názory na to, zda může člověk s mentálním postižením vychovávat své dítě

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sedmset dvacet tři
číslicemi:
 


25. 08. 2010 23:45: teta ()
Jsem matka 23lete dcery,ktera byla pri porodu pozde krisena a proto je dnes mentalne retardovana.Opravdu dlouho let jsem o tomto tematu premyslela a zvazovala jsem potencial schopnosti i emocni kapacitu sve dcery i svoji,myslela jsem i na toho noveho clovicka zrozeneho do takoveho zivota a i obavu z mozneho zneuziti me dcery jako duverive detske osubky a i to,ze bych ja sama nedokazala jit na potrat a svoji dceru bych k tomu nenutila,jsme se domluvili,ze si nech udelat sterilizaci.Vi o co slo a souhlasila s tim.Pro mne to nebylo lehke,ale jsem toho nazoru,ze by rodice nasich deti meli videt tuto situaci realisticky.Neni to hra s panenkami,ale sirovy zivot.Take se mi nelibi,ze rodice dospelych chlapcu je nevedou k tomu,aby neprekracovali hranice.Jsou jiste detsti,ale v tomto ohledu jsou dospeli.Ma dcera zazila,ze ji takovy mladik hned bez zeptani se na ni napoprve vrhnul a zacal po ni sahat a ona z toho mela sok a pak ji neustale pronasledoval az zacala na cele kolo kricet a od te doby ma stale strach v pritomnosti vsech chlapcu.Trva to uz nekolik let a je to stale to same.Nejde o to ze jsou to deti...v tomto ohledu by meli byt vedeni k zodpovednosti za svoje skutky do te miry co dokazou pochopit jako ostatni lide.Zdravi vas Vera
31. 08. 2006 13:27: anderka ()
Milá Petris,
samozřejmě je fajn, že jsts napsala svuj názor. Jestli jsem reagovala v tvrdším tónu, tak se omlouvám. Trošku me zamrzelo spojení, ze si myslíte, ze že děti by se měli rodit rodičům, kteří se dokáží sami starat o sebe a své potřeby, ale ted vím, že jste to tak nemyslela.

Uz jsem se poučila, že bych měla reagovat mírněji na to co si v diskuzích na netu přečtu, že to nemusí být nutně tak, jak se to z textu jeví.
30. 08. 2006 10:37: Petris ()
Milá Anderko,jsem starší a chodící střídavě o 2holích neb 1 holi,když mě v 52letech daval jeden nepříjemný mudr. důchod,měla jsem 30let odpracovaných tak si neodpustil poznámku,že je nás moc kdo na nás bude dělat.Jinak kamarádím s vozíčkářema a v práci jsme měli patronát nad mentálně postiženými dětmi takže vím o čem píši.Tělesné a mentální postižení jsou úplně jiné kategorie.Určitě je to jiné,když má dítě vzláštní školu,může být chytré a nadané v jiných směrech ale mentálně postižení se většinou sami o sebe postarat neumí.Nic ve zlém jenom jsem napsala svůj názor.
22. 08. 2006 13:19: anderka ()

Milá Petris,
je mi líto, že Vaše dcera má potíže, ale dávat to do kontextu s tím, co stát dělá pro lidi s postižením mi příjde opravdu nefér (ale možná jsem Vás špatně pochopila). Píšete, že děti by se měli rodit lidem kt. se o sebe i o děti umí postarat. Já nemám zkušenosti s tím, jak to je u lidí s mentálním postižením, kt. mají dítě, ale jistě věřím, že to nějak jde (viz. první příspěvek v této diskuzi).

Ale co lidé s tělesným nebo smyslovým postižením ? Pár těchto rodičů znám a z jejich dětí vyrůstají opravdu kvalitní lidé. Ano - potřebují nebo nějaký čas třeba po narození dítěte pomoc někoho druhého (své rodiny, přátel, službu osobní asistence). Ale to potřebují po fyzické stránce, tam kde nemůžou jejich ruce, nohy... To další - lásku, výchovu, oporu i pocit bezpečí dokážou svému dítěti dát.

Na druhé straně znám ty, co mají všechny předpoklady věnovat se svým dětem, jsou zdravé a přesto to nedělají..
13. 08. 2006 15:11: Petris ()
Myslím si,že děti by se měli rodit rodičům,kteří se dokáží sami starat o sebe a své potřeby,narodí se další mentálně postižené dítě a bude se opět starat stát.Mám dceru samoživitelku,má nouzi a když vidím co se dělá pro postižené,bydlení postarání o práci,pokud jsou schopni a ostatní to zaplatí ze svých daní,myslím si že ne.
15. 06. 2006 19:58: helena (helaop@seznam.cz)
Poznala jsem mnoho lidí mentálně postižených. Někteří by se od ítě skutečně nepostarali, ale ani o ničem takovém nepřemýšleli. Stejně jako o partnerství. Myslím, že tam, kde postižený tuto touhu projeví, mělo by se pomoci ji realizovat. mluví se o chráněném bydlení a staví se potěmkinovi vesnice. Správně by měli dostat veškerou podporu žít tak, jak cítí a potřebují. A ti, které znám a toto přání-partner a dítě- projevili,ti by to dokázali. A společnost? Například v některých zařízeních jsou opatrovníci směřováni k tomu, aby své děti nechali úplně zbavit svéprávnosti. To je pravý opak toho, co jsou lidská práva pro všechny.
31. 05. 2006 16:08: Rakušanova Andrea, Bc., DiS. (office@internetporadna.cz)

Milí návštěvníci,
v souvislosti s dotazem nás napadlo zeptat se co si myslíte o tom zda může osoba s částečným omezením způsobilosti k právním úkonům vychovávat své dítě. Pro inspiraci přidávám dotaz i s odpovědí:

Může mentálně postižená osoba, částečně nesvéprávná k právním úkonům vychovávat své dítě? Může ji být svěřeno do péče? Děkuji za odpověď. Eva

Odpověď:
Dobrý den,
já nejsem právník, vycházím jen z obecných lidských práv. Kazdý clovek, svéprávný nebo nesvéprávný, má právo vychovávat své díte. Muselo by být vyvolané rízení o odnetí dítete, to by muselo být zduvodneno a musel by to ucinit soud. U cloveka cástecne nesvéprávného musí být prece jasne receno, v cem je k právním úkonum omezen a toto je v rozhodnutí soudu napsáno. Clovek cástecne nebo zcela zbavený zpusobilosti k právním úkonum muze dobre vychovávat své díte. Vychovávat díte, znamená také (a mozná predevsím!) být jeho citovou kotvou, jeho zázemím, dárcem lásky, clovekem, který dává pevné citové a morální základy. Vím, ze se mnou muze rada "odborníku" nesouhlasit, ale vycházím z nekolika zkuseností ze svého okolí a také z praxe, kterou jsem videla pri svých zahranicních stázích. Je naprosto nesporné, ze matce s mentálním postizením nebo dusevní nemocí nebo páru, kde je jeden ci oba rodice s postizením, se musí dostat trvalé podpory, jejíz rozsah závisí od míry postizení rodice/rodicu. Zkusenosti jsou jasné. Jak pro rodice, tak i pro díte je jednoznacne lepsí, kdyz vyrustá v milující rodine. Rozvoj dítete není pri dostatku podpory ze sféry sluzeb (osobní asistence, skolky) nijak ohrozen.
Tak, jako rodice nemají zádné "právo" na to, aby se jim narodilo nepostizené díte, ani díte nemá zádné "právo" mít dokonalé rodice, tento argument, casto pouzívaný pri odebírání dítete, neobstojí.
Jenze, jak vím, právo je bohuzel velmi gumové a jak soudy, tak sociální pracovnice se bojí komplikací a vlastní odpovednosti, o ústavech, v nichz zeny zijí (a nekdy otehotní) nemluve. Pro vetsinu ústavu je situace "chovanky" s dítetem naprosto nepredstavitelná. Nastestí výjimky potvrzují pravidlo. Bylo by moc dobre, kdyby se ozvali se svými zkusenostmi ti, kdo se nelekli obtízí a podporují prirozený svazek matky a dítete.
Tohle není ani tak otázka právní, jako otázka lidská, otázka prirozených lidských práv. Mnohem spíse je to otázka morálních postoju a lidskosti toho, kdo má moc (nebo kdo si osobuje právo) rozhodovat. A v neposlední rade je to otázka osobní odvahy. Bude totiz obcas potreba celit nepochopení rady lidí z okolí.

Michaela Frycová

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .