SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
23. 06. 2004 08:04 - Michal
duševní problémy: bipolární porucha
Dobry den,

nedavno jsem se seznamil s divkou, ktera se mi sverila ze ma bipolarne afektivni poruchu. Nasel jsem si nejake informace o teto poruse, ale ty byli znacne rozporuplne a neuplne. Rad bych se o teto poruse dozvedel vice. S pritelkyni nemam naprosto zadne problemy, ale v podstate nevim co mohu cekat do budoucna. Je to neuveritelne pohodovy clovek a velmi nerad bych ji ztratil, proto se chci treba jen preventivne pripravit na to co by me mohlo pri souziti s ni potkat. byl bych tedy vdecny, kdyby jste mi mohli poskytnou nejake informace o teto poruse a pripadne nejake rady pro partnerske souziti, ktere by se mi mohli do budoucna hodit.

Dekuji Michal

Psychologické poradenství 24.06.2004 09:37: Zvolsky Petr, MUDr.
  Dobry den.
Bipolarni afektivni porucha nebo-li maniodepresivni nemoc je onemocneni charakterizovane vyskytem opakovanych stavu hypomanie a depresivnich epizod (pak se jedna o tzv. Bipolarni nemoc typ II) nebo o opakovane manie stridane nekdy depresivnimi epizodami a pak se jedna o tzv. Bipolarni nemoc typ I.

Mánie
Je to porucha projevující se rozjařenou, okolnostem nepřiměřenou náladou, provázenou hyperaktivitou a velikášskými postoji s nápadným, nevhodným společenským vystupováním. Je přítomen manický syndrom (zvýšená aktivita či motorický neklid, nadměrná hovornost, myšlenkový trysk, ztráta zábran vedoucí k nepřiměřenému, neodpovědnému, rizikovému chování - jako je nepřiměřené utrácení, flámování, podnikání atd., zvýšená sexuální aktivita, snížená potřeba spát a změna činností).
Hypomanie nemá tak výraznou podobu a intenzitu jako mánie, je jí však velice blízká. Výskyt pouze manických epizod je extrémně vzácný, většinou jde o bipolární poruchu (maniodepresivní psychózu).

Často se později, po depresivních epizodách, vyskytne jen několik manických fází během života - pacient tedy trpí mnoha depresivními epizodami s vysokým rizikem sebevraždy. Pokud dochází k opakování manických epizod, obvykle se zkracuje období remise a objevuje se rychlé střídání deprese a mánie. Porucha se však může projevit jen jednou epizodou mánie za cely zivot. Jde o závažné celoživotní onemocnění, kde hereditární (dědičná) zátěž je vysoká a postižení dětí afektivní poruchou možné.

Depresivní epizoda/fáze
U této diagnostické kategorie se vyskytuje různě hluboký depresivní syndrom charakterizovaný neodůvodněnou chorobnou smutnou náladou, ztrátou zájmů a potěšení z aktivit, které pacienta dříve bavily, ztrátou pocitu radosti, anhédonií (neschopností prožívat radost), neschopností jakékoli činnosti, poruchami sebehodnocení, sebeobviňováním, zpomaleným myšlením, sníženou schopností komunikace vedoucí až k sociální izolaci, celkovou nechutí k životu, pesimistickým pohledem do budoucna a myšlenkami na sebevraždu. Dále bývají přítomny poruchy spánku, sexuální aktivity a příjmu potravy a různé bolestivé syndromy provázené únavou.

Mírná depresivní fáze - pacient většinou pracuje a sociálně se angažuje. U středně těžké depresivní fáze pacient obtížně zvládá pracovní, sociální a domácí aktivity. U těžké depresivní fáze je buď výrazný psychomotorický útlum, případně naopak agitovanost či značná stísněnost, ztráta sebeúcty, pocity viny, neschopnosti a neužitečnosti se sebevražednými tendencemi.

Diagnoza neni snadna a existuje mnoho jinych psychiatrickych nemoci, ktere Bipolarni poruchu napodobuji. Existuji take fyzicke nemoci, jako je snizena funkce stitne zlazy, u kterych se vyskytuji stavy probihajici pod stejnym obrazem jako Bipolarni nemoc. Typicti pacienti jsou pacienti s Bipolarni poruchou, typ I, kteri casto velmi dobre funguji na lithiu a mohou byt na teto lecbe natolik stabilizovani, ze jiz nikdy zavazneji neonemocni. Pacienti s typem II byvaji na lamotriginu nebo jinych lecich.

Klicove tedy je, zda se opravdu jedna o diagnozu Bipolarni poruchy a dale pokud ano, pak zda dotycna ma plny nahled a uziva leky presne tak, jak jsou lekarem doporucovany.

Neni mozne Vam tady odpovedet vycerpavajicim zpusobem, ale pokud je Vase pritelkyne diagnostikovana a nahled ma, jiste bude souhlasit s tim, abyjste na jeji pristi objednany termin k psychiatryni sel spolu s ni a zeptal se na vse, co budete povazovat za vhodne, pripadne ziskal materialy informujici o tom, jak pomoci a co delat v ruznych situacich.

S pozdravem,
Petr Zvolsky ml.

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .