SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

dTest: Dovolená na splátky zatíží rodinu i na několik let

Novinky.cz, 09. 07. 2018 21:02

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s řadou případů, kdy lidé nezvládají splácet nevýhodné půjčky, které si vzali kvůli dovoleným. Zástupci dTestu o tom tento týden informovali v tiskové zprávě s varováním, aby se rodiny kvůli dovoleným nezadlužovaly.
Splácení dluhu za dovolenou totiž dokáže rozpočet domácnosti zatížit klidně na několik let. Sehnat pak peníze na skutečně potřebné věci, například na opravu auta nebo nákup nové pračky, bývá mnohdy velmi obtížné.

„Zvažte různé scénáře. Co když onemocníte, stane se vám nepříjemný úraz a na měsíc či dva vypadnete z pracovního procesu? Zase si vezmete úvěr? Další úvěr zvyšuje riziko nesplácení, bude tudíž dražší, nehledě na to, že seriózní instituce vám pravděpodobně nebudou chtít půjčit vůbec,“ upozornil vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Obecně podle něj platí, že pokud má člověk hluboko do kapsy, měl by si půjčovat jen na věci, které jeho situaci mohou zlepšit, nikoliv na pouhou spotřebu.

Nepůjčujte si na dovolenou
„Základní poučku v této věci je třeba zopakovat několikrát – Nepůjčujte si na dovolenou. Nepůjčujte si na dovolenou. A nepůjčujte si na dovolenou. Pokud ovšem stále máte nutkání o tom uvažovat, zkuste přemýšlet o dalších souvislostech a důsledcích. Než podepíšete úvěrovou smlouvu, musíte si být zcela jisti, že úvěr potřebujete, zvládnete jej splácet a pomůže vám zlepšit či alespoň nezhorší finanční situaci,“ varuje Zelený.

Jak dále upozornil, řada reklam láká na možnosti flexibility, vynechání splátek či zkrácení doby splácení.

„Zkoumejte ale podrobnosti. Pokud možnost vynechat splátku znamená, že si o to musíte měsíc dopředu zažádat, bude to asi k ničemu. Hledejte, jak vysoké jsou smluvní pokuty a kdy jsou splatné. Nebude jedno opomenutí znamenat, že musíte hned vrátit celý dluh? Sankce často bývají horší než úroky, proto je důležité je ve smlouvě najít a rozumět jim,“ zdůraznil Zelený.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: šestset sedmdesát tři
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .