SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

I v nájemním bytě si můžete zřídit trvalý pobyt, pronajímatel vám nesmí bránit

Novinky.cz, 07. 08. 2019 14:34

Pokud pronajímatel do nájemní smlouvy zahrnul nařízení, že vám v nájemním bytě nedovoluje zřídit trvalý pobyt, nemusíte jeho zákaz respektovat. Toto ustanovení je totiž podle zákona neplatné.
Je pochopitelné, že nájemce v místě, kde žije v pronájmu, chce být i evidován, máte tedy v nájemním bytě zřízený trvalý pobyt. Usnadní mu to jak komunikaci s úřady či dalšími institucemi i s doručováním poštovních zásilek apod.

Trvalý pobyt v místě nájemního bytu může být pro nájemce důležitý například i kvůli získání parkovací karty, zápisu dítěte do školky nebo k získání příspěvku na bydlení.

Zákaz trvalého pobytu je neplatný
Ovšem některým pronajímatelům není po chuti, aby si nájemci v jejich bytě trvalý pobyt zřizovali a do nájemní smlouvy tento zákaz vkládají.

„Z hlediska zákona není možné takto nájemce omezovat, takové ustanovení je neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě vůbec zákaz nebyl a trvalý pobyt si v bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatele,“ upozornila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Zároveň dodala, že je i možné, že pronajímatel dá později u smlouvy sjednané na dobu určitou přednost jinému nájemci, který zřízení trvalého pobytu nebude požadovat. „Pronajímatel může také nájemci znepříjemňovat bydlení tak, že nájemce sám z bytu raději odejde. Proto je lepší zkusit se s pronajímatelem na nahlášení trvalého pobytu domluvit,” doporučila Hekšová.

Jak si trvalý pobyt sjednat
Pro nahlášení trvalého pobytu v pronajatém bytě musíte nejprve zajít na městský či obecní úřad v místě, kde se daný byt nachází.

S sebou si vezměte nájemní smlouvu. Na místě pak vyplníte přihlašovací lístek k trvalému pobytu, zaplatíte správní poplatek ve výši 50 korun a od úředníků dostanete potvrzení o změně trvalého pobytu, které vám bude sloužit jako náhradní doklad.

Současně s ohlášením trvalého pobytu je vhodné podat žádost o vydání nového občanského průkazu, ve kterém už bude zapsána nová adresa trvalého pobytu.

Co dělat po odstěhování nájemce
Pronajímatel může nájemci trvalý pobyt zrušit ve chvíli, kdy nájem skončí. Pochopitelně to platí v případě, že tak nájemce neučiní sám.

Na úřadě pak musí doložit zánik nájmu bytu, ať už k němu došlo dohodou či výpovědí. Za zrušení trvalého pobytu pak pronajímatel zaplatí správní poplatek ve výši 100 korun.

Pronajímatel také musí doložit, že nájemce byt již neužívá. To lze například prohlášením sousedů či předložením nové nájemní smlouvy s jiným nájemcem. „Bude samozřejmě záležet na konkrétním úřadu, jaké bude požadovat důkazy o tom, že nájemce byt již neužívá,“ upozornila Hekšová.

Obavy z exekuce
Jedním z důvodů, proč se pronajímatelé brání trvalému pobytu nájemců, jsou obavy, že by se exekuce vedené vůči nájemci mohly dotknout jejich bytu.

„Tady platí, že v exekuci může být postiženo vybavení bytu, jestliže se pronajímateli nepodaří prokázat, že je v jeho vlastnictví. Exekuce by se však neměla dotknout součástí bytu, tedy typicky napevno připevněné kuchyňské linky či vestavěné šatní skříně. Ovšem může to být sporné. Je tedy vhodné při sjednání nájmu sepsat předávací protokol a označit v něm věci ve vlastnictví pronajímatele. Jinou možností je pak pronajímat zcela nevybavený byt,“ doplnila Hekšová.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: devětset devadesát jedna
číslicemi:
 


25. 02. 2020 06:11: klemma (klemma@centrum.cz)
Dobrý den, mám dotaz.Pracuji jako školník v MŠ již 18let. Vždy bylo v nájemní smlouvě,kterou jsem uzavíral se správou majetku příslušného městského obvodu vždy na dobu určitou,tedy na jeden rok, že po ukončení nájmu mám nárok na náhradní byt. Bohužel se změnilo vedení v zastupitelstvu a správa majetku mi dala podepsat novou nájemní smlouvu sice na rok,jako vždy,ale ve smlouvě, již chyběla pasáž o mém nároku nároku na náhradní byt v případě skončení nájemního vztahu. Smlouvu jsem odmítl podepsat. Platím stále a pravidelně předepsanou částku za nájem. Bude to již třetí měsíc co jsme pro mne nevíhodnou smlouvu odmítl podepsat a nikdo nic dál neřeší.Jedná se o školnický byt, který je i vázán na mou pracovní smlouvu,kterou mám podepsanou na dobu neurčitou a být se nachází v objektu školky. Jak mám dále postupovat vůči správě majetku. Děkuji za odpověď

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .