SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
06. 12. 2018 12:58 - Vladislava
systém sociálních dávek a pomoci: příspěvek na živobytí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, ale nevím, jestli to patří do občan.poradenství, když tak mě opravte nebo přesměrujte. V době, kdy jsem jíž měla podanou žádost o příspěvek na živobytí, té osobě, o kterou pečují došlo ke zvýšení stupně závislosti z II na III. Úřad práce to vyhodnotil, že musím uplatnit nárok a pohledávku (podle zákona o hmotné nouzi) a vyzval, abych to do 3 měsíců uplatnila. Pokud to neudělám, odeberou mi po 6. měsících od podaní žádosti tento příspěvek na živobytí a budu uznána jako osoba, která nechce zvýšit příjem vlastním přičiněním. Momentálně jsem osoba v hmotné nouzí, v evidenci ÚP jako nezaměstnána nejsem, pečují o osobu ve III. stupni závislosti jako asistentka soc.péče. Chci se zeptat, jestli ÚP je oprávněn snížit nebo úplně ukončit příspěvek na živobytí kvůli zvýšení stupně závislosti u mého klienta, a kvůli tomu, že jsem nedokázala donutit klienta zvýšit mi příjem v rámci "nároků a pohledávek"? Podle smlouvy o poskytnutí pomoci jsme se dohodly na "cca 20 hod měsíčně, a 2000 Kč měsíčně, za služby osobní aktivity a péče o zdraví". Děkuji za odpověď, a prosím jestli můžete zaslat odpověď na mail.

07.12.2018 09:11: Novosád Libor, PhDr. et Mgr., Ph.D.
Dobrý den paní Vladislavo,
Děkuji za důvěru. K Vašemu poměrně složitému dotazu, který by bylo dobré ještě doplnit. Např. nevím, zda osoba, o kterou pečujete, je někdo z rodiny (tj. osoba blízká) a zda žijete ve společné domácnosti.Pokusím se vyjít z vašeho dotazu.
Pokud tedy žijete ve společné domácnosti, tak jste považování za společně posuzované osoby. Tzn., že všechny vaše příjmy mají vztah k nároku na příspěvek na živobytí.
Pokud jste pouze v klientském vztahu, tak klienta nemůžete nutit, aby Vám zvýšil odměnu za poskytovanou péči, protože PnP patří jemu a je na něm, jak s ním naloží. Čili je to věcí dohody mezi vámi.
Nevím, proč váháte s uplatněním příspěvku na živobytí. Koneckonců příjem od klienta je nenárokový a je tak nízký, že stejně nijak zásadně nezvýší Vaše zdroje k živobytí.
Takže je možné, že došlo k nedorozumění mezi ÚP a Vámi. Doporučuji tam zajít všechno prodiskutovat. ÚP samozřejmě může PnŽ snížit či odebrat, ale z informací, které od Vám mám si myslím, že tento krok není na místě.
Doufám, že Vám odpověď pomohla. Pěkný Advent,
Libor Novosád

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .