SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
23. 03. 2020 12:11 - Marta
rodinné právo: výživné; zletilé dítě; podaní žádost o zrušení výživného
Dobrý den,
mohli byste mi poradit, jak podat žádost o zrušení výživného na zletilé dítě, když o to žádá samotné dítě?
Děkuji M

23.03.2020 18:56: Zaoralová Veronika, Mgr.
Zdravím Vás,
pokud dítě dosáhne zletilosti a současně je samo schopno se živit, je například zaměstnáno nebo je v evidenci Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, je možné ukončit placení výživného v prvé řadě dohodu obou stran. Tedy obě strany se dohodnou, že vyživovací povinnost netrvá z výše uvedených důvodů, je možná i písemná dohoda s odkazem na poslední rozsudek o výživném z Okresního soudu.
Pokud taková dohoda není možná, může se obrátit jedna ze stran na soud s žalobou o ukončení vyživovací povinnosti. O žalobu se jedná proto, že v dotaze zmiňujete, že o výživné si žádalo zletilé dítě již samo a tak je realizováno prostřednictvím podání žaloby.
Vzory žalob jsou k vyhledání na internetu. Obecně však žaloba musí obsahovat označení obou stran, o co jde, popsání předchozí situace, kdy výživné bylo stanoveno, dále aktuální situaci, kterou odůvodňujete svou žalobu na zrušení výživného, následně možné znění závěrečného rozhodnutí soudu, tedy že se vyživovací povinnost zrušuje a datum a podpis.
Věřím, že Vás moje odpověď správně nasměruje.

S pozdravem Mgr. Zaoralová

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .