SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Jak je to s brigádami důchodců

Novinky.cz, 15. 09. 2019 09:56

Dnes se společně podíváme na to, jak je to s brigádami u důchodců. Jak u těch řádných, tak u vdovských, invalidních nebo předčasných. Existují nějaká omezení příjmu těchto osob? To se dnes dozvíme. Pojďme na to!

ŘÁDNÝ ČI VDOVSKÝ DŮCHOD – BEZ OMEZENÍ
Pokud je někdo v řádném starobním důchodu, může mít i druhý příjem ze závislé činnosti. A to bez omezení. Nemusí se tedy bát, že by byla například přerušena výplata starobního důchodu. Je jedno, jaký bude jejich příjem. I u nadstandartních příjmů se nemusí ničeho bát. Výplata důchodu není na tomto závislá. Stejně to platí i u dalšího typu důchodu – toho vdovského či vdoveckého. Zde platí to samé, mohou si přivydělávat dle libosti.

PŘEDČASNÝ DŮCHOD
Takto si přivydělávat mohou i osobu v předčasném důchodu. Zde však již je riziko přerušeného vyplácení peněz od státu. Předčasní důchodci tak musí mít na paměti, že jejich příjem nesmí zakládat jejich účast na nemocenském pojištění. Co to pro ně znamená v praxi? Mohou si bez rizika přivydělávat, avšak jen zejména na základě dohody o provedení práce. Jejich hrubý měsíční příjem pak nesmí být vyšší jak 10 tisíc korun. Mohou však pracovat u více zaměstnavatelů. Příjem se počítá zvlášť. Pokud budou mít tedy příjem pod 10 tisíc korun u například pěti zaměstnavatelů, splňují pořád tuto podmínku.

INVALIDNÍ DŮCHODCI
Pro ty platí, že jsou omezení v práci z hlediska zdravotního stavu, nikoli příjmem. Proto si mohou také libovolně přivydělávat. Nejideálnější je pro ně varianta pár odpracovaných hodin denně. Tak si mohou zvýšit jejich měsíční příjmy. Navíc si mohou při práce na dohodu o provedení práce odečítat daňové slevy. Jinak řečeno, ani invalidní důchodci nejsou z hlediska výše příjmů omezeni. Mohou si jakkoli přivydělávat a jejich výplata invalidního důchodu ze strany státu není nijak ohrožena.


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sedmset třicet pět
číslicemi:
 


04. 10. 2019 11:33: Novosád Libor, PhDr. et Mgr., Ph.D. (libor.novosad@seznam.cz)
U ID sice není omezen souběh důchodu a přijmu ze zaměstnání, ale vykonávané zaměstnání nesmí být v rozporu s omezeními, kvůli kterým byl ID přiznán. Také se může stát, že při kontrolním přezkumu může posudkový lékař ID snížit nebo odebrat.

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .