SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Jaká je dnes role prarodičů v dětském životě

Novinky.cz, 29. 08. 2019 20:52

Role babiček a dědečků se v současné době docela podceňuje a důvodů bude pravděpodobně více: jednak babičky a dědečkové pracují do vyššího věku, jednak rodiče občas chtějí nést výchovu v jiném duchu, než jak byli vychováváni sami. Ovšem přesto bychom neměli roli prarodičů podceňovat, protože mohou dětem předat cenné poznatky.

Kdo vyzvedne dítě ze školy či školky
Náročné zaměstnání a časová vytíženost rodičů má stále zvyšující se tendenci. Kdo jiný než prarodiče by tedy měl převzít roli – vyzvednout dítě ze školy či školky a postarat se o něj do té doby, než se vrátí alespoň jeden rodič z práce? Navíc babičky a dědečkové mohou pracovat na nižší úvazky (třeba již také pobírají důchod a nepracují vůbec) a mají na děti více času.

Zprostředkování zážitků, znalostí a poznatků z minulosti
Ať chceme, nebo nechceme, naši rodiče mají prožitky z dávnější minulosti než my sami. Není na škodu, když je dětem předají, aby si naši potomci mohli udělat obrázek i o dřívější minulosti.

Více času a empatie
Starší generace také není tolik ovlivněna moderní technologií. Málokterá babička tráví hodiny u počítače i chytrého telefonu. Díky tomu se může plně věnovat dítěti, když je hlídá. Podrobně se na všechno vyptat, a často mají babičky i více empatie. Mohou se do malých vnoučků vcítit a poradit jim.

Rozmazlování
Také se vám zdá, že vám babičky děti rozmazlují a všechno jim povolí? Ale možná je to tak dobře, dítě se učí poznávat různé role v životě, protože jednou bude také samo rodičem i prarodičem. A nezapomínejte zase na to, že dědeček naopak může být docela přísný. Dítě jej poslechne spíše než rodiče, na které je zvyklé.

Prázdniny u babičky
Nemá cenu se rozčilovat nad tím, že babička dítěti povolí jít spát v 22 hodin, ráno spát do 10 h, nevyčistit si zuby… Spíš buďte rádi za to, že dítě si u babičky může lézt po stromech, sbírat vajíčka od slepiček, stavět domečky v lese, pomáhat na zahradě atd. Prostě dělat věci, na které přes rok není čas ani prostor.

Prarodičů si važme, protože doba, kdy dítě bude chtít jezdit k babičce a babička/dědeček budou schopní se o dítě postarat, je až na výjimky velmi krátká.

https://mamci.cz/jaka-je-role-prarodicu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu


tisková verze článku


Přidejte komentář:

přezdívka:
e-mail:
Pro ověření prosím vepište do políčka následující číslo číslicemi.
Příklad: stojedenáct = 111.
slovy: sedmset sedmdesát tři
číslicemi:
 


Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .