SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
05. 04. 2021 13:43 - Eliáš
informace a kontakty: bolestná zkušenost; porod mrtvého dítěte;
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem/prosbou o radu. Kamarádka se již řadu let snaží vyrovnat s porodem mrtvého dítěte. Tato bolestná zkušenost velmi ovlivňuje její život a přes to, že vyhledala pomoc psychologa, nedokáže tuto skutečnost v sobě zpracovat. Mohli byste mi prosím sdělit, zda v ČR existuje nějaká platforma, kde by mohla tuto zkušenost sdílet s rodiči, kteří prošli podobnou zkušeností, popř. zda existuje organizace sdružující odborníky zabývající se přímo touto problematikou? Děkuji za odpověď.

08.04.2021 11:20: Doleželová Markéta, Mgr.
Dobrý den,

předem Vám chci poděkovat, že se na nás obracíte. Píšete o bolestné situaci Vaší kamarádky, pro kterou hledáte podpůrnou pomoc. Z Vaší zprávy vnímám, že Vám její situace není lhostejná. Proto chci ocenit Vaši snahu jí pomoci.
Hledáte informace o možnostech nabízených služeb, které pomáhají rodičům vyrovnat se s úmrtím miminka.
Těchto služeb existuje v ČR několik a navzájem se svou nabídkou trochu liší.

Organizace, které se věnují rodičům s touto zkušeností, jsou například Dítě v srdci: http://www.ditevsrdci.cz/, Modrá pomněnka: https://modrapomnenka.cz/ nebo Prázdná kolébka: http://www.prazdnakolebka.cz/. Na jejich stránkách naleznete podrobnější informace. Jsou na nich i kontakty na odborníky, kteří se tématu speciálně věnují. Dále můžu doporučit poradnu Vigvam, která se věnuje obecně tématu truchlení a ztráty a to i v komplikovaných případech: https://poradna-vigvam.cz/pro-pozustale/.

Zmiňujete, že kamarádka pomoc psychologa vyhledala, nadále je pro ní však těžké se s touto situací vyrovnat. Říkám si, že se někdy stává, že nám daný odborník nemusí vždy pomoci. Třeba si s ním nesedneme osobnostně nebo se v našem tématu on sám neorientuje. Někdy je potřeba vynaložit více úsilí a hledat odborníka, se kterým si budeme rozumět hlavně lidsky a pro kterého bude naše situace bližší. Zkuste kamarádku podpořit v hledání, věřím, že to úsilí za to stojí.

Další služby, které jsou v ČR nabízeny, jsou často iniciativou od rodičů, kteří si touto bolestivou zkušeností sami prošli. Více zjistíte zde: http://cekalajsemmiminko.lucielebduskova.cz/ nebo zde: https://ztratamiminka.cz/. Zakladatelky těchto služeb nabízejí různé programy uzdravení, tipy na knížky či filmy nebo popisují zkušenosti dalších rodičů.

Pokud by Vaše kamarádka měla zájem spíše o sdílení s dalšími ženami v podobné situaci, tak pod iniciativou Tiché narození vznikla i svépomocná skupina maminek, které se setkávají pravidelně, bezplatně a online. Více se dozvíte na jejich stránkách: http://tichenarozeni.cz/podpurna-skupina/.

Doufám, že odpověď pro Vás byla užitečná a přinesla potřebné informace. Držím Vám palce, ať s kamarádkou najdete vhodnou cestu, která jí bude vyhovovat.

Přeji Vám i Vaší kamarádce vše dobré.

Mějte se hezky,
Bc. Vendula Říčařová, Univerzita Palackého


Mgr. Markéta Doleželová
garant psychologického poradenství
z.s. InternetPoradna.cz

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .