SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Klímová Michaela, Bc., DiS.

Psychologické poradenství : ostatní : stres; šikana; traumatizující událost;
22.11.2020 23:19 - zobrazit dotaz
Dobrý deň, mám nemeckých predkov a asi v 14.-tich rokoch som bol veľmi vychudnutý a nechutili mi rôzne jedlá hlavne tie čo obsahujú bielkoviny a potom (mal som stresové obdobie kedy som ochorel) zo stavu jedného som sa dostal do stavu druhého kedy som nemal mať žiadne zaťažujúce myšlienky a potom do iného stavu kedy chodím hore dole, keď som momentálne v strese. Záleží to aj od toho keď som v prostredí v ktorom je koberec, veľa upokojujucich veci ako postele a nie len steny a nič v priestore ako okrasné rastliny a kvety. Zároveň som kvôli tomu musel pribrať. Neviem čo mám spraviť aby ma to neťažilo a nechodil hore dole napríklad po byte a zároveň ma nenapadnú rôzne veci ako si vhodne vyplniť voľný čas alebo kam ísť napríklad von. Moja myseľ po česky mysl sa rozrušila a zároveň som prežil traumatizujúcu udalosť , ktorá je taká, že neustála kontrola matky a rozkazovanie čo si mám obliekať a konflikty kedy sa to nedá vyriešiť ma traumatizovali spolu so opakovaným psychickým šikanovaním od spolužiakov v škole. Prípadne keby ste mi vedeli odporučiť na koho sa môžem obrátiť? Ďakujem.
Milý pane Drahoši,

zdravím vás a děkuji vám za to, že píšete a nezůstáváte s těmi všemi myšlenkami a vzpomínkami co vám běží hlavou sám. Přijde mi fajn si to takto napsat buď dolů pro sebe na list papíru, do bloku a nebo to rovnou do pc a poslat to někam dál. Už to samotné někdy dost pomůže tím, že si více věci a témat roztřídíme a ulevíme na čas tíživým pocitům, myšlenkám. Možná aspoň trochu, to je má zkušenost z praxe. A jak vidím vy jste ten krok také udělal. To je mi sympatické.

Z vašeho dotazu mohu číst, že jste prošel více tíživými obdobími což mě mrzí. A zřejmě, že při psaní dotazu vám běželo hlavou více důležitých témat. Možná to, že mám méně informací než bych já potřebovala (dotazovat se vás dál, povídat si, možná i jazyk?) mohlo způsobit moji nepřesnost v některých tématech. To případně omluvte.

Projít si traumatem není lehké a má to určité dopady na život, ale stále věřím, díky praxi, že jsou problémy řešitelné, někdy až jsou odžité tak i lidem ukážou nový směr v životě. Tím, ale nechci snížit vaše trápení. Líbí se mi, že hledáte další pomoc. Souhlasím s hledáním dalších možností, mít svého terapeuta, lékaře? Určitě vám dám kontakt na psychoterapeutku ze Slovenska, která zná více kontaktů na Slovensko. Pokud je to tedy místo kde jste. Ona sídlí v Bratislavě. Případně pokud vy ne najdete spolu další možnosti.

Něco málo vám chci k dotazu napsat a sám si zhodnotíte zda je to pro vás užitečné nebo ne. Případně budete vědět, co pro váš problém nefunguje a co naopak může pomoci. Kontakt přiložím na konci.

Píšete o více tématech, traumatech a asi to chtělo sílu je zvládnout. A to vaši sílu. Zároveň jste se s nimi asi nějakým způsobem už nějak trochu srovnal? Možná už na ně máte i nějaké metody co fungují? Viz. Zamyšlení níže. U chození nahoru a dolu v bytě, víte, že vám pomáhá zútulnit prostředí, květinami, kobercem, postelí? Jsou to pro nás významné a v dnešní době přirozené mít tyto věci v bytě. Mohou nám dodat pocit tepla, bezpečí? Apod. Pokud to chápu správně. (Pokud jde o výkyvy pocitů, zmiňuji níže...) a pokud ano, tak to jsou příjemné věci. Květiny, příroda. Ta už je terapeutka sama o sobě. Mohu číst, že si všímáte co je kolem vás. A co tam není. To mi přijde hodně užitečná vlastnost. Ne každý to v dnešní době umí. To by mohlo pomoci jak třeba vyplnit čas. Můžete si třeba všimnout květiny a tak si říct, zaliji ji. Nebo si všimnout konvice, tak si uvařit čaj. Nebo si všimnout oblečení tak se obléci a třeba to samo už povede, že to rozjede další akce např. jít ven. Chodit venku apod. Chápu to chození. Jedna paní u mě na terapii při tenzi také chodila. Z praxe vím, že je dobré dát myšlenky, pocity do těla. A tím můžete třeba vyjít na terapeutickou procházku. Svižně a rázně, s uvědoměním cíle jdu tam a tam a také si dát délku, na jak dlouho, 20 minut? Více? Svižně. Vnímat u toho co cítíte v těle. Teplo, příjemné brnění v rukou, chodník pod nohami. Cestu, kameny. Co můžete cítit za vůni. Co slyšíte, vidíte. Můžete si to i pojmenovávat vidím stromy, slyším auta, ptáky apod.. Ale to jen takový nápad k té všímavosti co kolem sebe vidíte a slyšíte. A jak vyplnit čas. Proměnit ji hezkým, životodárným způsobem pro sebe. Když vidím a hlavně cítím co mi nedělá dobře a také co dělá, tak už můžu využít možností co se mi kolem nabízí a které mohou být i v tak zdánlivých maličkostech.
Postarat se takto o své tělo a duši. Takto bychom tu mohli psát a mluvit dlouho, dotazovat se.... Nevím zda jste byl u terapeuta, lékaře, co jste zkoušel, co pomohlo, co naopak vůbec nepomohlo. Kdo kromě mámy (se kterou mohou být nebo mohly být konflikty...) je kolem vás a je pro vás důležitý a máte s ním dobrý vztah? Mohl by vám pomoci, být trochu takovým podporovatelem? Možná může stát za to promluvit s někým komu důvěřujete. Možná někdo takový je? V rodině, mimo rodinu. V rodině teta, strýc, babička, děda, sestřenice, bratranec, dávný přítel...apod...Kteří si vás váží. Znají vaše schopnosti a dovednosti....? Je někdo takový?

U psychoterapeuta budete mít prostor, čas říci si a pracovat na tom co vás tíží. Pořád mám pocit. Že možná by pomohlo kdyby váš den měl nějaký řád. Aspoň v něčem krok po krůčku. Někdy řád dělá dobře. Ráno stejný rituál, snídaně, čistit zuby obléci se, práce, nebo jít ven apod. Nebo si psát myšlenky do sešitu a zkusit se na ně podívat až je lépe. Třeba už některé nebudou důležité, mávnete nad nimi rukou. Jiné zůstanou pořád důležité a k řešení. Už budou roztříděné? Ale to už byste řešil se svým lékařem, terapeutem.

Přeji ať se daří v dalších krocích. A určitě stojí za to vracet se k tomu co už vám zafungovalo dříve, v podobných nebo stejných situacích, a teď by to také mohlo fungovat. Nebo se sebe zeptat jak jsem to vlastně vše zvládl? Co jsem k tomu měl za možnosti, že to šlo? Za podporu? Za svoji sílu? Podporu okolí jiného než vliv pouze toho negativního? Co potřebují? Co chci?....A teď se v chaosu myšlenek a propadů dolů a nahoru nebo přímo v chození nahoru a dolů, to si nejsem jistá zda to bylo myšleno v obojím smyslu, si říci. Co teď dělám? Jsem tady a teď plně? (Být tady a teď někdy moc pomáhá, není to snadné, ale zase jak pro koho, co a komu sedí) A pokud ne, tak se vrátit do teď. Aha jsem v pokoji, mám tu telefon, zavolám kamarádovi. Jsem v chodbě, vidím kabát půjdu ven. Protože kromě pocitů, myšlenek co tíží je tu i něco jiného. Co je dobře. Věřím, že teď v tomto ještě stíženém období Covidu 19, se mohou všechny tyto situace více drát na mysl, vracet se... Možná ale tohle na vás nedopadá. Lepší by bylo mluvit s vámi, tedy pro mě. Což zde nejde. Nevadí už i tohle je od vás z mého pohledu velký krok a přeji a´t naleznete další nasměrování.

A přijde mi moc fajn, že hledáte další cesty. Nezůstáváte na místě.
Kontakt na organizaci a psychoterapeutku přikládám níže. Plně jí i organizaci důvěřuji.

Kdykoli můžete také napsat zase nám! Ale přeji ať najdete co hledáte!

Příjemné podzimní, už skoro zimní dny! Jak to jen jde!

Michaela Klímová

Kontakt psychoterapeutka:

jarmila.viasua@gmail.com

Via Sua, http://viasua.sk/sluzby/
Psychologické poradenství : ostatní : špatná nálada; častý pláč; černé myšlenky; celková beznaděj;
12.05.2020 21:17 - zobrazit dotaz
Dobrý den,

již před karanténou jsem mívala období, ve kterých ně přepadávala déletrvající špatná nálada,většinou bez výraznějšího důvodu. Karanténa tomu příliš nepomohla. Studuji, proto mi teď mnoho času zabere samostudium. Před karanténou jsem měla koníčky (kolektivní činnosti), které teď nemohu dělat. I doma jsem měla co dělat - četba, hra na hudební nástroje atd. Nyní mě ale nic nebaví, na nic nemám náladu, máloco mi udělá radost, je mi často smutno, trápí mě různé černé myšlenky, často brečím - většinou z lítosti nad vlastním životem, ač se mi neděje nic strašného a nevzládnutelného.
Máte nějakou radu, jak najít něco, co by mě bavilo, co by mě dělalo šťastnou a zlepšilo mi tak celkově můj stav?

Předem děkuji za odpověď.
Milá paní Anno,
děkujeme vám za napsání. Vážíme si toho. Je dobře, že nezůstáváte sama se svými starostmi. Zajímají mě “ty dva vaše světy“. Před a v karanténě. Před karanténou proto, že vás sice přepadávala déletrvající špatná nálada. Zároveň tam, ale bylo také to pěkné. Kdybych v té době mohla být s vámi. Co bych viděla, že děláte, neděláte, cítíte, necítíte apod. Při dostávání se ze špatné nálady? Jak jste dokázala vstát a jít, byla to víra, lidé kolem, těšení se na koníčky... Byly to lidé, nebo ty činnosti co zahnaly špatnou náladu. Nebo jiné myšlenky? Zajímám se o to z toho důvodu, že by se nám to mohlo hodit do dnešních dnů.
No a ten svět s karanténou. Chápu vás. Od více lidí slyším a vidím v praxi pocity jako jsou pláč, zloba, smutek, beznaděj... Nemožnost vídat lidi co vídali, např. odjet za rodinou. Nebo jít na místa co mají rádi. Apod. Chybí jim svým způsobem život jaký byl, cítí jakési omezení svobody. Zároveň se jim to ukazuje jako možnost pozastavit nad spoustou svých životních otázek. Kromě toho nelehkého přináší vám tahle situace možná nějaký podnět, který vám přijde důležitý? Od lidí jsem slyšela, že se právě vrátili po letech ke koníčkům, např. hra na hudební nástroj apod. To jsou jejich uvědomění. Oni zase nemají zřejmě ta, která doléhají a napadají třeba vás... Ale zpět jen k vám. Chtěla jsem vám tím dát pochopení, že karanténa mohla přivodit k vašim špatným náladám další nelibé pocity co píšete. Je to pro nás nová situace a nepřijde mi zrovna snadná. Přemýšlím jak moc v ní jste sama? A jestli musíte být? I Kdyby mělo jít jen o kontakt přes internet? Přemýšlím nad tím co vás vždy hodně hodně bavilo, že vás to tak vtáhlo do akce samotné a vy jste zapomněla na celý svět? Pokud něco takové je, je možné to udělat i v karanténě, zvlášť když se tedˇ nouzový stav rozvolňuje. Pokud to jen trochu jde, udělejte činnosti co máte ráda, co vás pohladí po duši, obejmout se, někdo miluje horkou vanu, relaxační nádechy, výdechy, relaxační hudba a představa něčeho pěkného. Záleží co je to to vaše co funguje. Nebo znáte z minulosti, že zafungovalo. Nebo už i akce venku?
Jinak můžete volat na linky důvěry, non stop krizová centra. A nebo jít navštívit terapeuta? Tam věřím najdete prostor a pochopení proto co vás tíží a snad společně najdete i radu, co hledáte! Klidně můžete znovu napsat nám!
Držím pěsti!
Michaela Klímová
Psychologické poradenství : mezilidské vztahy : mezilidské vztahy; komunikace; omluva
10.11.2019 21:09 - zobrazit dotaz
Potřebovala bych radu. Před týdnem jsem se pohádala s kamarádkou. Kamarádíme se již několik let. Nesu na tom značný podíl - poněkud jsem hanila její prostředí ve kterém se pohybuje a jejího přítele. Bohužel, to proběhlo již jednou a tenkrát to chtěla ukončit. Vím,že je to moje chyba, opakovala jsem to! Snažila jsem omluvit, uznat svoji chybu s tím, že je to úžasná kamarádka jinak. Co dál? Také jsem ji napsala, at pokud chce napíše mi až v prosinci, že cítím nepříznivé "konstelace" této doby, kdy se mi celkem nic nedaří a at, pokud chce, ozve se mi až za ten měsíc. Co mám prosím dělat dále? Mám nějakou šanci? Co když se mi neozve? Mám se pokusit znovu jí napsat? Napadlo mne - miluji knihy o umění, co kdybych jí koupila knihu o umění? Prosím o radu.
Milá Samuelo,
zdravím vás. Ve vašem dotazu bych chtěla ocenit, že dokážete uznat “svoji chybu” jak píšete a také to, že jste se omluvila. Také se mi líbí jak o situaci přemýšlíte. O nepříznivém období, které také mohlo vést k tomu, že člověk blízkým může říci něco co ho pak může mrzet? V tom mě zaujalo, ,že vnímáte, že potřebujete nějakou dobu čas a umíte si o něj říct. Možná tím tak předejte případným dalším nedorozuměním? Píšete, že se kamarádíte dlouho. Mám takovou naději, že dlouhodobá přátelství bývají pevná. A dokážou ustát nejednu hádku. Ale nemohu to zaručit určitě. Je to to co mohu pozorovat ve svém životě, nebo v životních příbězích lidí co za mnou přicházejí. Také jsou přátelství, která se mohou proměňovat a mít jinou podobu než dříve, nebo můžete poznat nové přátele. To uvádím jen k zamyšlení. Váš nápad koupit kamarádce knihu se mi také moc líbí. Nevím jestli jde o překlep, že vy milujete, nebo ona miluje knihy o umění? V obojím mi to přijde príma nápad a je to cesta k dalšímu kroku směrem k přátelství? Pokud vy milujete umění, možná by se to dalo doplnit o knihu nebo o něco podobného na téma co miluje kamarádka? Co si o tom myslíte vy? Chci vám dát pochopení. Znám to. Já se také několikrát nepohodla s dlouholetou kamarádkou a nakonec jsme to vždy ustály a přátelíme se. Chtělo to pochopení, uvědomění, komunikaci z obou stran. Přemýšlím ještě o tom, že už se vám to stalo a asi jste zase našly cestu jak se usmířit? Co konkrétně vám tedy pomohlo v minulosti? A možná pokud se nyní usmíříte, můžete si vzájemně říci co byste pro příště obě takového potřebovaly aby jste dokázaly ustát nebo předejít konfliktu mezi vámi?
Přeji vám ať se vaše přátelství vyvíjí tak jak si přejete! Ještě jsem si teď vzpomněla na to, že třeba jsou další a jiné důležité osoby ve vašem životě, které vám mohou podpořit. Dodat energii?....
Držím pěsti v kroku, který jste si naplánovala!
Určitě nás můžete opět kontaktovat.
Pěkný podzim!
Michaela Klímova
Psychologické poradenství : ostatní : psychoterapie; účinky psychoterapie
06.08.2019 16:49 - zobrazit dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně fungování psychoterapie.
Zajímalo by mně podle čeho poznám, že se terapie někam posouvá
a jestli to má na mě nějaký vliv. Chodím teď k jedné psycholožce,
zezačátku jsem měla pocit, že ji to nijak zvlášť ani nezajímá
(je to bezplatné - v rámci jedné rodinné poradny)Asi na šesté schůzce
mi na konci sezení řekla že "dnes to bylo zajímavé". Klade sice doplňující otázky,
ale kyž se to dozví, tak já se nikdy nedozvím žádný závěr, nebo radu nebo nějaký tip,
postřeh nebo cokoliv, co by mi přišlo nějak nové co o té situaci ještě nevím.
Je sice hezké, že paní toho omně bude vědět spoustu, ale má to nějaký význam i pro mně?
Nebo mi něco uniká? Navíc je mladší než já a nejsem si jistá jestli má dost zkušeností.
Zkrátka jako osobnost mě příliš nezaujala, myslela jsem si že psychoterapeut by mohl
být trochu více inspirativní. Že bych se třeba něco naučila.
Ale ona se moc ani neporojevuje. Děkuji za odpověď
Milá paní Františko,

zdravím vás a děkuji za napsání. Váš dotaz mě zaujal. Ptáte se v něm (podle mě) na pro Vás užitečné otázky. Z mé zkušenosti znám, že to, zda je lidem terapie užitečná poznávají sami na sobě. Někdy si změn všímá i okolí, např. blízcí lidé. Třeba si všimnou jiného chování apod. Vy sama byste to třeba mohla poznat na tom, zda se vnitřně cítíte jinak. Jestli problém, co řešíte, je méně tíživější, zda děláte nějaké kroky dál, nebo o své situaci jinak přemýšlíte. Někdy se mohou k terapii přizvat i další blízcí lidé (pokud vy byste to přála) co mohou svojí přítomností nějak přispět. Nebo se o nich také mluví. O přátelích, kteří jsou důležití pro posun apod. Při některých formách terapie se přizvou i ostatní kolegové, pokud klient souhlasí, a podat také svůj pohled, zase jiný, inspirativní pro vás. Někteří terapeuti používají při práci různé techniky, např. jak pracovat se strachem, myšlenkami. Někteří více rozhovorem. Některé terapie jsou více direktivnější. Věřím, že terapie je užitečná a souhlasím s vámi, že i já bych si chtěla odnášet nové podněty, inspiraci. Co mi přijde v terapii hodně významné jsou vzájemné sympatie a navázaní vztahu, kde panuje důvěra. Někteří terapeuti na prvním setkání seznámí klienta s tím jak pracují, kdy si třeba spolu vyhodnotí výsledky. Mně velmi pomáhá ptát se lidí co za mnou přicházejí, zda se bavíme užitečně. Co si konkrétně přejí. Zda jim naše spolupráce vyhovuje. Co si odnáší po každém setkání. Povzbuzuji je ke zpětné vazbě. Například přesně takové, jakou píšete nyní v dotazu. Tu bych jako terapeutka ráda slyšela a ptala bych se na ni. Nebo vás povzbudila v tom neváhat mi ji říct. (Míšo, nevím, co očekávat, necítím změnu, kam to směřujeme apod....) Zase, ale nevím, jak pracuje vaše terapeutka, možná ji pomáhá zjistit co nejvíce, chce vás pochopit, zjistit čím a jak žijete? Ale to je moje fantazie. To bychom se potřebovaly zeptat jí. Asi netuší, že vás to tíží? Že si to představujete jinak? Když se vám do toho bude chtít, budete se na to cítit. Tak bych vás ráda povzbudila říci ji to, jak se ve vaší terapii cítíte. Možná zeptat se jí, v čem jí tedy setkání přišlo zajímavé apod. Ale chápu, že do toho se vám nemusí chtít. Trochu se odvažuji přemýšlet o vašem vztahu. Jak velká důvěra tam panuje. Zda teprve vztah navazujete, poznáváte se. Co na sezeních cítíte, klid, napětí apod? Ale ono i to vše k tomu patří. Možná by vám více vyhovovalo mluvit o tom? Rozumím tomu, pokud vám terapeut nesedne i "lidsky". Dále máte možnost změny a najít si jinou psycholožku ve svém okolí. Ještě jsem chtěla říct, že, já vnímám terapii jako spolupráci nás obou. A jsem ráda kdy máme mezi sebou jasno tedy, kdo, co, chce a jak. Ale samozřejmě po citlivém poznání se apod. Znovu se vracím k té vaší otázce, Na čem poznám, že je terapie užitečná? Na čem to poznáte? Co bude ve vašem životě jinak pokud terapie bude úspěšná? Dalo by se ptát dál, ale takto k tomu nemáme potřebný prostor. Líbí se mi, jak se nad přínosem terapie zamýšlíte a chápu i možné zklamání, když zatím necítíte posun. Přemýšlím, co byste asi potřebovala pro to, aby se vám to vaší psycholožce případně dobře říkalo, to co cítíte. Aby jste si to spolu mohly objasnit. Povědět si kam jste zatím došly a kam právě vůbec ne, jak vy popisujete. Záleží zda se vám do toho chce. Držím pěsti ať už se rozhodnete jakkoli. Znovu také můžete kontaktovat nás!

Přeji hezké letní dny!

Michaela Klímová
Psychologické poradenství : ostatní : vzorce chování; rodinné vztahy; faktory ovlivňující vývoj
11.03.2019 11:56 - zobrazit dotaz
Dobry den ,chcel by som sa spytat. Vyrastal som od malicka s postihnutym bratom a jemu sa viac venovali ako mne. Ja som voľnosť myslím,ze mal . Ak sa v tom vyznate tak vam to popisem. Ak si dobrr pamatam tak v nicom mi nebrali . Vsetko som robil, ked som sa napr.hral na piesku ale komunikacia nebola dobra. Napr. Ma neokrikli,ze nemam nicit hracku . Proste tie upozornenia tam neboli a vsetky veci co s tymto suvisi. Potom mi necitali knihy a mozno citali alebo nebolo to dosledne. Ze s mojim prstom prechadzali po knihe. Cize uplne takto zanedbane. Potom som sa vela maznal s mamou. Rodicia sa mi nevenovali v skole takze som mal uz aj neskor nevyvinute dostatocne logicke myslenie. Neskor ma aj sikanovali tak som musel ist na inu skolu. Ale teraz sa viem na to pozriet z ineho uhla pohladu. Nerozpravali sa so mnou takze som nechapal potom dost veciam aj mi nevysvetlovali okolite prostredie. Stretaval som sa vacsinou s dospelymi alebo postihnutymi ludmi kvoli bratovi. Chodil som na take akcie. Rozumiete priblizne aku som mal situacie. A potom zle ulozene v podvedomi vzorce spravania. Rozumiete vsetkemu aj co su vzorce spravania? Prosim co sa s tym da spravit. Pripadne komu ma viete odporucit akemu cloveku.ako sa da prosim zmenit podvedomie alebo vlastne co treba zmenit ,ze si to treba uvedomit lebo odmala niektore veci su tak hlboko ulozene v podvedomi ,ze ovplyvnuju rozhodovanie na cely zivot.Ako mozem identifikovat co je to presne? Som z Bratislavy a mam 19 rokov.

Milý Maroši,
moc vás zdravím. Z toho jak čtu váš dotaz mám pocit, že by jste si asi přál, jak zapracovat na něčem co vás ovlivnilo v mládí. Možná i to aby vaši rodiče uchopili vaši výchovu jinak...? Asi si i umím částečně představit jaká mohla být vaše rodinná situace kdy bylo potřeba se v něčem více věnovat vašemu bratrovi. Takže to nebylo asi snadné pro nikoho z vás. Dokážu si představit, že jste se v tom mohl cítit různě... Ale je to malá představa. Přemýšlím, že to vše co vás mohlo na jednu stranu např. zlobit, dělat smutným, vám mohlo na druhou stranu přinášet i něco dobrého. Díky tomu možná máte teď větší pochopení pro jiné lidi, zároveň nezapomínáte na sebe a snažíte se pomoci si. Postarat se o sebe, třeba tím, že nám píšete. Na vzdory minulým okolnostem dokážete nahlédnout na minulost z jiného úhlu pohledu a tím si i vymezit jak a co by jste si přál dál, možná později ve svém vlastním životě a později v životě s vaší rodinou? Věřím, že se toho ve vašem životě dělo hodně. Asi i hodně dobrého? Ale jen si představuji. To co nebylo snadné a nemělo se vám dít (jako třeba šikana) je mi líto. Možná teď zpětně by mě zajímalo co vás také mohlo z minulosti posílit. Možná i to nedobré?... Rozumím tomu co máte asi na mysli vzorci chování i podvědomím. Jen přesně se mi nedaří vystihnout, v čem vás vaše vzorce zatěžují nyní? Jestli hledáte cestu jak se chovat v určitých situacích jinak? Jak se rozhodovat do budoucna? Věřím, že určité naučené vzorce se dají měnit když na tom člověk pracuje na terapii. Ale zároveň mi přijde důležité se sebe zeptat v čem mám problém, co se mi to děje? Čemu to teď čelím, co s tím potřebuji udělat? Má to být jinak a chci to teď měnit? Kam to chci směřovat? Zdá se mi, že ať už je váš cíl jakýkoli podnikáte první kroky. Zkoušíte nahlížet na situaci jinak, zřejmě máte i pochopení pro rodiče, tak to na mě působí také. Píšete nám a hledáte další lidi na koho se obrátit. Mě by přišlo dobré jít si tohle ujasnit přímo za psychologem nebo psychoterapeutem. Kde můžete najít co to vlastně hledáte a potřebujete a dostat tak odpovědi. A budete tam mít pro sebe dostatečný prostor a klid. Pokud se rozhodnete pro psychologa posílám nějaké odkazy. Jinak můžete napsat i kdykoli nám.
http://viasua.sk/, PhDr. Jarmila Tomkova , Juraj Zajac PhD., Mgr. Zoltán Szabo - Kontakty naleznete na internetu
Ať se vám daří!
Hezké jarní dny!
Michaela Klímová
Psychologické poradenství : ostatní : studium; obavy ze zkoušek; mezilidské vztahy
22.01.2019 10:44 - zobrazit dotaz
Dobrý den, začala jsem studovat na medicínu a hrozně se bojím zkoušek. Pokaždé si říkám, že zkoušku neudělám a pak se to také stane. Učím se neustále a v hlavě mi nic nezůstává. Vždy si přeji aby se za mne někdo přimluvil, ale není kdo. Také mně vadí, že se ostatní spolužáci neustále vyptávají na moje zkoušky. Za normálních okolností mne ani nepozdraví, ale výsledek mé zkoušky chtějí vědět. Vždyt to jen moje věc. Když se učím, kroutí nade mnou hlavou, proč se učím. Už jsem měla jednou problém, že jsem poslechla svoji spolužačku, neučila jsem se a vyhodili mne z praktika. Mám to té spolužačce říci, atˇ mne nechá být. Samozřejmě ona ví, že mne kvůli ní vyhodili, ale sama na to nereaguje. Moc děkuji za radu
Milá Emo,
zdravím vás,
hned na začátku vám chci vyjádřit můj obdiv nad studiem medicíny. Myslím si, že to vůbec není snadné studium. A podle toho co píšete se zdá jak poctivě k tomu přistupujete. To je mi sympatické. Jen tak pro sebe si představuji, že ráda budu chodit k lékařům, kteří mají přehled a berou svoji práci vážně. Také teď při psaní odpovědi přemýšlím jak asi je pro vás studium medicíny významné a důležité. Působí to na mne, že asi hodně a že pro to děláte maximum co můžete. Což přece vůbec není málo! Zároveň chápu i váš strach ze zkoušek. Sama si ho pamatuji ze školy. A vůbec i ostatní spolužáky, kteří se také báli. Přemýšlím jak by se daly vaše zkoušky zpříjemnit. Co takového byste potřebovala aby se váš strach zmírnil? Např. zavolat někomu blízkému před zkouškou? Po zkoušce se odměnit? Možná i když to nedopadne. Ale za tu energii, kterou jste do toho vložila. Také jsem přemýšlela kolik času vám zbývá i na jiné možná oddechovější aktivity, na „vyčištění hlavy“? Zajímalo by mě jaké činnosti máte ráda, např. sport, divadlo apod. To jsou jen příklady... Myslím, že už samotné nové studium je změna. Což není snadné. Navíc studium medicíny a když se k tomu přimotají ještě nějaké reakce spolužáků, tak se nedivím, že to není pro vás snadné. Je prima, že jste napsala. Nezůstala s tím úplně sama a hlavně, že asi máte i jiné metody jak to zvládáte? Jak si pomáháte, kdo nebo co vám pomáhá kromě napsání nám? K tomu jsem zvědavá i na další lidi ve vašem okolí. Na ty o které je možné se opřít. O přátele, rodinu? Tady mám i dotaz, jestli se takto chovají všichni spolužáci? Nebo jen někteří? Je přístup některých příjemnější, přívětivější, troufám si říct „rozumnější, uvědomělejší?“ Moc se mně líbí jak zmiňujete, že je to jen vaše věc! S tím souzním. Přemýšlím co by vám pomohlo se i takto vymezit přímo k těm co kroutí hlavou. Líbí se mi jak přemýšlíte asi odlišně než spolužačka/žáci. Také přemýšlím co je k tomu vede, že se o to jak se vy učíte tak zajímají? Možná nějaká jejich vlastní nejistota? Ale zpět k vám. Teď mě napadá, že přestože se asi podivují už nějakou dobu nad tím, že se učíte (to já se teda vůbec nedivím, bez učení si školu neumím představit) tak vy se učíte stále dál a v podstatě tím stojíte sama za sebou. To mi přijde silné! Sice jste to jednou vyzkoušela jaké je to se nepřipravit a teď to také víte. Věřím a znám ten pocit, že mi v hlavě nic nezůstane. Zároveň mám zkušenost, že se to vynoří když je potřeba. Ale možná nějaká tréma, strach to vybavení můžou pozastavit. Asi se znovu vracím k tomu co vše byste potřebovala pro to učení. Kdy se vám učí lépe? Jestli tedy úplně všechny zkoušky, testy apod. dopadly špatně a nebo se i něco zdařilo? Také přemýšlím nad vaším odpočinkem. Který by tomu vybavení učiva mohl možná pomoci. Přemýšlím o tom jak si říkáte, že to neuděláte. Chápu, že vám to běží hlavou. Možná můžete zkusit jen takové úvahy nechat běžet hlavou, pozorovat je, jako mraky plující po obloze, ale nehodnotit je – udělám, neudělám, prostě o nich víte, jsou tu, ale zase odejdou... Chápu, ale, že to nemusí být snadné. Milá Emo asi nedokážu odpovědět na to zda to máte spolužačce říct. Dokážu si představit obě varianty, „zůstat nad vodou“ a už to s ní neřešit a nebo jí říct co vám nesedne. A nebo třetí variantu, jestli by vás více obohatilo zůstat sama u sebe a říct si co jste se z celé situace mohla takového dobrého o sobě dozvědět a naučit se a možná i něco o spolužačce. Kdo a co vám stojí za to, co a komu říkat? K čemu se vyjadřovat nebo nevyjadřovat. Přála bych vám zaměřit se na lidi, kteří jsou kolem a jsou možná jiní. Kteří o studiu a jiných věcech přemýšlejí tak jako vy. Prostě se kterými je vám příjemně. Nebo na koho se můžete ve svém okolí obrátit o pomoc. A přemýšlím jestli jste dříve někdy zažila podobnou situaci ve škole nebo jinde a jak jste ji dokázala zvládnout. Také se mi teď úplně vybavilo přísloví „štěstí přeje připraveným“ tak si myslím, že ta vaše příprava se vám může jednou určitě dobře vrátit. Zvlášť pokud je studium pro vás důležité. Možná pokud je váš strach ze zk. velký a může to být to co vám stojí v cestě zvládnout zkoušky můžete zkusit na něm pracovat na individuální terapii. S nějakým psychoterapeutem ve vašem okolí. Ale to jen uvažuji. Nevím jak přesně to máte. To už úplně detailně nepopisujete. No a na závěr jsem asi hodně zvědavá co je ve vašem novém studiu príma. Co funguje, co byste neměnila. A vlastně i ve vašem životě. Co je dobře?
Milá Emo držím vám pěsti ve studiu, odpočinku, odměnění se a v nalezení lidí kolem sebe, kteří jsou moudří a laskaví!
Kdykoli se na nás můžete zase obrátit!
Přeji sílu!
Michaela Klímová

Psychologické poradenství : duševní problémy : úzkostné stavy; somatické problémy; bolesti žaludku;
08.09.2018 20:44 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
prosím o radu zřejmě psychologickou. Nevím kde začít, ale zřejmě od té doby, co jsem zjistila, že jsem neplánovaně otěhotněla, mívám velmi často problémy se žaludkem. Protože bylo těhotenství neplánované a já se asi vyděsila a netušila co s tím, tak jsem do první kontroly doktorky byla jako mátoha. Pořád se mi třásli ruce, bylo mi těžko až na zvracení a chvílemi jsem měla jakoby zimnici. Tyhle stavy přicházeli denně několikrát. Poté, co jsme se s přítelem domluvili, že si miminko necháme to lehce přešlo, ale pak se zase začali objevovat stavy podrážděného žaludku, už tedy bez zimnice, až mi úplně přestalo vše chutnat, protože jsem se pořád bála, že mi bude po jídle zase zle a že se pozvracím (když byl bratr malý, zhruba před pěti lety, tak chytil ve školce střevní chřipku a doma jsme ji od něho postupně dostali všichni, takže jsem celou noc strávila zvracením a od té doby mám hrůzu ze zvracení, od toho se myslím odvíjí to, že když je mi třeba jen trochu divně od žaludku, hned se vyděsím, že bych mohla zvracet a je mi z toho pak ještě více zle) a jedla jsem jen z povinnosti, abych něco snědla. Samozřejmě jsem měla strach z porodu, z toho co bude, až se miminko narodí atd.. proto jsem myslela, že tyto stavy po porodu přejdou, ale bohužel nepřešli. Po šestinedělí jsem začala dokonce mít i stavy úzkosti, které trvali cca půl roku a už jsem byla úplně ze všeho zoufalá, ale díky mamce jsme přišli na to, že je vyvolávali právě antikoncepční prášky, které jsem začala brát krátce po šestinedělí. Dceři bude deset měsíců a bolesti žaludku mne trápí stále dál. Z ničeho nic se prostě objeví pocit plnosti, nevolnosti a já už nevím, co s tím. Zkoušela jsem jíst velmi dietně, abych vyloučila, že je to z potravin. Připadá mi, že je to v hlavě, že si z ničeho nic, nevím proč, vzpomenu, že by mi mohlo být špatně a začne mi být opravdu špatně. Začala jsem brát L-tryptofan, ale přijde mi, že na to nefunguje. Mám také pocit, že když na to zapomenu, třeba při přebalování dcery, tak je to lepší. Takže to opravdu vypadá, že to mám asi jen v hlavě, jako mi radí mamča. Ale opravdu vůbec netuším, jak s tím bojovat.. Nechci být pořád unavená a otrávená, potřebuji se starat a věnovat dceři a takhle mě život nebaví, přijde mi, že jen přežívám každý den. Zkoušela jsem kontaktovat pár psychologů u nás ve městě, ale všichni mají obsazeno. Také se bojím, co by semnou udělali antidepresiva, kdyby mi je někdo doporučil. Moc děkuji za jakoukoliv radu a přeji hezký den.
Milá paní Lenko,
moc vás zdravím a omlouvám se za opožděnější odpověď! Děkuji za shrnutí toho co vás tíží. Velmi na mne zapůsobilo jak jste přes všechny nevolnosti a obavy zvládla těhotenství, porod a poporodní stavy úzkosti o kterých píšete. Vlastně přemýšlím jak vy to asi umíte zvládat až doposud. Zatím jste nebyla u psychologa i když jste to plánovala. Probírala jste to s mámou, což vám asi pomáhá a je prima vědět, že se máte na koho obrátit. Také jsem přemýšlela, že uplynula nějaká doba od doby co jste nám napsala. Tak si říkám co asi děláte, zda se cítíte lépe, nebo jinak? Pokud ano co se stalo, jak se to stalo, jak jste to vy zařídila, že je lépe? Mně přijdete moc statečná a úplně vás chápu, že pocity nevolnosti vás obtěžují. Nebo vás unavují. Já sama jsem zažila nevolnosti v těhotenství a znám více žen, které také. Vím jak umí potrápit a tím vám chci vyjádřit velké pochopení. Také jak zmiňujete střevní virózu. Z té mám velký respekt, protože se synem (který „ji přinesl“ z MŠ) jsme ji několikrát prodělali celá rodina. Takže také tuhle “nemoc” nemám ráda. Na vašem dotazu mne zaujalo, jak si sama odpovídáte na některé vaše nepříjemnosti. S čím mohou souviset. Například jak zmiňujete nakažení virózou od bratra a od té doby nepříjemným pocitem z nevolností. Nebo jak jste i zkoušela vypozorovat co mohou způsobovat antikoncepční léky, nebo i různá strava. Myslím, že sama dokážete hledat otázky i odpovědi. Zajímavé je, jak si všímáte momentů kdy se cítíte lépe. Například při přebalování dcery. Zajímalo by mě zda zažíváte více takových momentů kdy zapomenete. Přece jen den je dlouhý a možná je více chvil kdy se cítíte dobře, zapomenete. Možná vás ještě nějaké napadnou? Také mi přijde, že s tím už dost bojujete nyní. Právě tím, že hledáte, zkoušením, jak už píši výše. Také přemýšlím co ještě vám možná radí máma, to co vám pomáhá. Vrátím se k začátku mé odpovědi, jsem zvědavá jak to zvládáte dosud. Možná jak zaháníte myšlenku na nevolnost? Jestli tedy začnete dělat něco jiného, nebo myslet na něco jiného. Čím nahradíte tuhle myšlenku na nevolnost? Co vám třeba už v minulosti pomohlo, jak jste to zvládla, že vás třeba nevolnost nepřemohla úplně? Možná byly chvíle kdy neměla vůbec šanci a vám bylo dobře. Nebo na ní fungovalo třeba, že jste s někým mluvila, šla ven, psala nám apod. To jsou jen mé fantazie. Potřebovala bych slyšet vaše odpovědi. Také by mne zajímalo jak jste si poradila s úzkostmi. Ty také není snadné překonat. A vy jste to zřejmě nějak dokázala tak jako s nevolnostmi. To jen zase dávám úhel pohledu. Určitě tím nechci zlehčit to, že vás to tíží a obtěžuje. Chápu, že chcete mít prostor pro dceru a přejete si ať je vám dobře. Přemýšlím o té návštěvě psychologa. Nevím jak daleko máte nějaké další nejbližší město, že by se dalo zkusit hledat dál. Měla byste prostor více tam mluvit o tom co vás tíží a naopak. Hledali byste spolu cestu ven. Rozumím i vaší obavě z antidepresiv. Více lidí se jich obává. Lidé se kterými jsem pracovala měli většinou zkušenost, že jim léky pomohly z nejhoršího a poté se s lékařem domluvili na vysazování. Někdo je naopak užíval déle. Je to individuální. Někomu pomáhá kombinace, léky a psychoterapie, někomu jen psychoterapie a nechce léky. Určitě však máte možnost léky s lékařem konzultovat. O jaké léky jde, jak účinkují apod... Co on si myslí a hlavně co vy na to. A sama se můžete rozhodnout podle informací co získáte. Ještě jsem se zamýšlela nad variantou, že já bych, pro svůj klid, zvážila i navštívení obvodního lékaře, zda opravdu nemám třeba žaludek podrážděný, překyselený apod. Ale nejsem lékař. Nemohu v tomto ohledu radit. Tak jen nabízím možnosti pohledu. Tato rozhodnutí jsou jen na vás.
Milá paní Lenko přeji vám ať se cítíte lépe a najdete cestu, kterou se vydáte.
Kdykoli můžete opět napsat nám!
Hezké dny!
Michaela Klímová
Psychologické poradenství : duševní problémy : odborná pomoc
14.11.2017 12:33 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
už několik let přemýšlím nad odbornou duševní pomocí, ale odvahu někam docházet vážně nemám. Dnes jsem vyplnila různé psychotesty jako je test na úzkost, zda ji člověk má či ne, deprese, sociální fobie, velký psychiatrický test SCL-90 atd. Většina mi vyšla pozitivních. Nevím, co mám dělat, jak si pomoct či je to jen nějaké hloupé období. Ve výsledcíchh mám například toto: Ve vašem prožívání jsou výrazné prvky paranoidního chování; Máte zvýšenou tendenci prožívat úzkostné stavy; Máte výrazné sklony k obsesím - vtíravým myšlenkám - a kompulzím - nutkavému chování na základě těchto myšlenek. ... Ukžete mi směr k reálné pomoci?
Dobrý den,
moc vás zdravím a jsem ráda, že se na nás obracíte a nezůstáváte s problémem sama. Zvlášt když zmiňujete, že jste neměla odvahu někam docházet. Vnímám totiž vaši odvahu v tom nám napsat a říct to důvěrné co vás trápí. Také v tom si požádat o pomoc. Myslím si, že to už kus odvahy a postaraní se o sebe, ve smyslu co dělat dál, je. Umím si představit, že někdo by třeba nenapsal (a to není také špatně) a trápil by se s problémem sám déle. Ale zpět k vám. Přemýšlím kde jste vzala odvahu napsat? Možná to nám pomůže pak najít odvahu pro další kroky, jak dojít ke směru pro reálnou pomoc jak píšete.
Když se ještě vrátím k psychotestům tak přemýšlím kde jste je vyplňovala. Zda na internetu? Mám s nimi zkušenost. A mám pocit, že některé otázky se dají odpovědět tolika možnými verzemi. Chybí mi v nich prostor pro ujasnění si, prozkoumání toho co se děje a proč. Co vše s určitým problémem souvisí, jak vzniká, co ho ovlivňuje, kdy je lepší, kdy mizí atd. Také mi přijde škoda, že vás při těchto testech psycholog nezná osobně. Nemůže si s vámi nad testy sednout a pobavit se s vámi o výsledku. Jak se z toho cítíte, co si o tom myslíte, jak máte čemu porozumět. Ale věřím, že testy mohly být pro vás k něčemu užitečné a pokud ano, určitě je to dobře. Je dobré vědět co mi pomáhá. Já bych potřebovala slyšet výsledky mých testů osobně od psychologa a mít možnost si nad nimi sednout a probrat to.
V dotazu píšete, že je to možná jen nějaké hloupé období. Bývalo tedy I jiné, lepší období? Bylo lépe? Věřím, že možná ano. Možná, že i v tomto vašem období se vyskytují okamžiky, kdy je to jinak. Kdy je vám dobře. Kdy si říkáte, že možná nepotřebujete pomoc. Prostě děláte věci, které máte ráda, jste s lidmi co máte ráda apod. Pokud jsou takové dny, jak vypadají? S kým jste, kde jste? Možná to vše pomůže proto co píši níže.
Pak přemýšlím nad ukázáním směru o který žádáte. Za mě by mi přišlo nejlepší, pokud už déle přemýšlíte nad odornou duš. pomocí, jít navštívit osobně psychologa, psychoterapeuta. Myslím, že tam budete mít právě prostor jen pro vás. Můžete spolu hovořit o čem vy budete chtít. Na co se budete cítit. A můžete nacházet směr jak se vám může ulevovat. Ale také vím, že píšete o tom, že se obáváte jít někam osobně. Proto přemýšlím, co by vám mohlo pomoci, takový krok udělat. Pokud se sama rozhodnete, že tento krok udělat chcete. Pokud ano, tak přemýšlím, co byste k tomu potřebovala, koho byste k tomu potřebovala. Co byste možná potřebovala slyšet, udělat. Koho nebo co mít u sebe abyste takový krok udělala? Proto jsem se na začátku ptala kde jste vzala odvahu napsat sem. A v čem je to jiné pro vás než přijít osobně. Ještě přemýšlím, že byste mohla využíte linek důvěry, nebo jejich chatu, kde také zatím nemusíte přijít osobně, ale mohou vás nasměrovat dál. Využít možná tohoto směru. Nebo i terapeutovi nejdříve napsat email a říci mu o své obavě přijít osobně. A z jeho reakce možná pocítíte důvěru nebo cokoli co vám pomůže přijít. Nebo můžete psát ještě další dotazy sem, třeba po nějakou dobu, než naberete více odvahy jít dál? Ale tohle jsou moje doporučení. Možná se rozhodnete nejdříve si promluvit s někým blízkým, známým, komu opravdu důvěřujete a s ním hledat cesty dál. Proto jsem se ptala na to kdy je dobře, s kým je dobře. Jak jste se také cítila a žila před tímto obdobím. Co vše jste tam dělala, že bylo jinak, asi lépe, s kým jste byla a o koho nebo o co se mohla opřít. Z čeho vy čerpáte sílu? (Někdo z hudby, přírody, při setkávání s přáteli....). Ještě také přemýšlím, co vám stojí v cestě, čeho se to obáváte. Možná když to najdem a pojmenujeme tak se nám to může lépe překonat. Budete vědět jak na to. Také mi přijde přirozené a znám to z praxe, že jít někam a říct co mě trápí, přináší sebou určitou trému, nejistotu, kus důvěry k někomu ke komu jdu. A znám to i zdruhé strany. Že i terapeuti mohou mít trému když za nimi přichází někdo poprvé. Přijde mi to přirozené. Protože se budeme bavit o něčem co je pro vás důvěrné. Budeme se poznávat. Možná by pomohlo mít někoho sebou, nebo něco (co vás může povzbudit). Možná už jste kolikrát v minulosti zvládla situace kdy bylo zapotřebí odvahy. Co jste k tomu v minulosti použila za svou sílu, naději apod.?
Myslím, že ať už se vydáte jakýmkoli směrem, tak už teď jste na cestě k cíli. Zkoušela jste testy, napsala jste nám, teď možná uděláte další krok jinam. Možná jste toho zkoušela více o čem jste nepsala. Možná z toho něco pomohlo, nebo pomáhá. A také asi několik let, tedy dokážete zvládat nějak své problémy. To je možná také zajímavé vědět jak. A to v tom vnímám také kus odvahy. Že asi po tu dobu zvládáte nějak to co vás tíží!

Držím pěsti!
Můžete nám znovu napsat!
Hezké podzimní dny!
Michaela Klímová
Psychologické poradenství : ostatní : seznámení přes internet; zklamání
09.08.2017 16:27 - zobrazit dotaz
Dobrý den,už 4 mesic me trápí samá a ta jedna věc. Poznala sem se v unoru s klukem přes internet,se ketrým sem si dopisovala denne,nekdy i volala dlouhé hodiny,než sme se sešly,byl moc fajn,ja podle nej také..pak sme si denne psaly a volaly občas celé 2 mesice co mel dojet ze zahranici zamnou a být u me jak sme se domluvily ajá pak u nej na 4 dny. Bydlel s holkou už ,opustila ho,mel dluhy skrze to,byl sám cca 2-3mesíce co psal. Vše bylo krásný,volani,psaní denne..jak se teší,že sem holka kterou si vždy přál hodná,chápavá apod..jak mile mel dojet,nedojel,napsal sms že nevi co chce..apod...hodne me to mrzelo,chzel cas,dala se m ho,pak mi napsal po 2 týdnech že už to ví že to sem já koho chce,že s enechápe co udelal atd...že na co čekal po tech všech zklamani že zahodil sanci na to bt konečne stastný..že me má rád,asi za 3 dny poslal zprávu že už mi nemůže dál ubližovat něco slibovat že,neciti co by citit chtěl,že si to prý nalhával..pak me bloknul..proč? napsal že nekoho poznal,ale to nebyla pravda....poznal nekoho až za týden, a s tou holkou co poznal a zaujala ho tak jako já,tak sni taky není,to sme si zjistila. mela sem nehodu,on to zjistil od kámošky,na fb,přidal si me psal mi jak mi je,omlouval se mi..že me chce videt a pokud budu chtit přijede avysvetli mi to...chtěla sem,ale pak se za par dnu vymluvil že nemůže,že nby chtěl,ale že přítelkyne co má si ho hlídá a samé vymluvy na ni,přiom si mylsim že nikoho nemá...proč to delá? čeho se bojí? když sem jen chtěla být v kontaktu aspoň jako kamarádka a on to ví? psala sem mu to,proč se tak boji setkání semnou, a nezustal semnou teda v kamarádském kontaktu,když sme si tak moc rozumely a nic si neudelaly? moc me tohle trápí to,že i jako za kamarádkou nechce přijet..i když to píše:( dekuju
Dobrý den,
moc vás zdravím!
Při přečtení vašeho dopisu mně probíhalo hlavou více myšlenek. Jednou z nich bylo jak se mi líbí, jak se sama sebe ptáte na některé věci. Přemýšlela jsem jak si to přítelovo chování asi vysvětlujete? (I když si tyto otázky pokládáte asi ve chvíli kde je vám smutno. A chápu to. Taky by mi bylo). Zmiňujete, že jste si hodně psali. Proto mě napadá, že jste ho možná mohla poznat více z tak intenzivního psaní. Jestli je někdy více nerozhodný a v jakých situacích, jak zvládá změny apod. Jak moc má uzavřené a pořešené svoje minulé vztahy a dluhy?...(Jestli by vám to bylo k něčemu užitečné, že to víte, znáte?)...
Pak jsem si říkala, že někdy jsou tyhle sociální sítě a možnosti možná tak trochu zrádné. Znám to od sebe i svých klientů. Jak někdy taková dopisování úplně člověka „nakopnou“, dodají mu sílu, energii, chuť, pocit sebedůvěry, radost apod...A na druhou stranu ho můžou hodně vyčerpávat, může se tam člověk s někým nepohodnout, poznat ho jinak než očekával. Někdy nás tyto sítě mohou nutit přemýšlet a domýšlet se jak a co ten druhý myslel a proč si nás třeba bloknul. Je to takové zároveň bezpečné a příjemné komunikování se světem ostatních ve vlastním klidu domova, v bezpečí a zároveň to má svá ale...Znám z praxe, že někteří lidé došli k tomu, že si fb smazaly a pak si jej opět obnovili apod...To jen k těm otázkám...bloknul si mě apod...Myslím, že i tohle domnívání se co je za tím, může brát potřebnou energii, kterou můžete potřebovat pro sebe, pro jiné příjemné aktivity, které máte ráda. Přemýšlela jsem co asi vše krásného jste si psali. Co bylo to, že vás tak zaujal. Na internetu je určitě více kluků, mužů. Čím to, že on byl ten vyvolený? Ptám se proto, že zmiňujete, že on vám to napsal, jaká jste , co pro něj znamenáte... Tak jen přemýšlím co vy očekáváte od svého přítele, budoucího muže. Ať už je to vzhled, přitažlivost, nebo nějaké vlastnostni, kterých si ceníte...
Působíte na mne z dotazu jako velmi trpělivá žena, která příteli dokázala dát hodně prostoru, počkat až si ujasní co dál. Také mi přijde, že jste mu dala další šance. A dokázala jste mu nabídnout být v kontaktu dál jako kamarádi. To by asi každý nedokázal. Někdo už by si ho možná navždy zablokoval, nemluvil s ním. V tom na mě působíte, že dokážete být vstřícná k lidem, mít pro jejich potíže určité porozumění. Je mi to blízké. Zároveň je to někdy zraňující. Nedávno mi jedna kolegyně řekla, jak důležité je být ohleduplný k sobě. Jak na to někdy zapomínáme. Přemýšlím jak to máte vy ve vztahu k sobě. Zda jste měla prostor po takových zraněních od přítele se nějak o sebe postarat, včetně toho, že jste napsala nám. To už mi zní jako krok k ohleduplnosti a úctě k sobě. Protože některé věty co jsem četla, mě nutili říkat, si „ To by mě teda zranilo, docela „drsný“. Nebo přítelovo střídání postojů vůči vašemu vztahu ano x ne...
Vším co píši vám chci vyjádřit pochopení jak jste to ustála a ustáváte. A zároveň vám dát i pohled jak by se dalo přitom nezapomínat na sebe a na to co cítíte vy. Co vy teď cítíte a chcete. A možná i do budoucna. Umím si představit, že to chce někdy čas než si tohle můžeme zodpovědět. Prostě to smutné také cítíme a jsme s tím a čas v tom také hraje roli. Takovou mám teda zkušenost já. Přemýšlím jak by to asi vypadalo, nebo spíše co byste mohla pro sebe v rámci psaní, kontaktování s ním udělat vy pro sebe. To jak váš přítel mění rozhodnutí asi hůřeji můžeme ovlivnit. Ale možná vy v kontaktu a ve vztahu k němu můžete udělat něco takového aby se vaše trápení možná trochu zmírnilo? Abyste chránila sebe...
Nevím napsat třeba tak teď si potřebuju dát pauzu já...To jsem napsala jen jako moji fantazii... Vy to budete vědět nejlíp co bysta takového chtěla a mohla udělat.
Možná, že od doby co jste napsala, už je vaše situace úplně jiná. Už je lépe. Pokud ano moc vám to přeji!
Pokud vás to stále trápí, můžete nám opět napsat. Nebo se obrátit na psychologa ve vašem regionu (kontakty jsou třeba na známém lékaři), kde budete mít prostor více o tom mluvit v bezpečném prostředí. Nebo existuje třeba někdo blízký v okolí komu důvěřujete a ten může být při tomhle s vámi!
Držím pěsti!
Opatrujte se!
Michaela Klímová
Psychologické poradenství : mezilidské vztahy : úzkostné stavy; rodinné vztahy; nejistota; partnerské vztahy; mezigenerační vztahy
13.05.2017 23:15 - zobrazit dotaz
Dobrý den,
nevím jak začít, jsem tu poprvé, jen vím, že potřebuji asi odbornou pomoc. Je mi 31, jsem jedináček, s přítelem žiji už 7 let. Od začátku tohoto roku mám v sobě hroznou úzkost. Minulý rok hledali mí rodiče bydlení v Praze, i přes všechny rady mého přítele si to stejně zařídili po svém. A tak je to vždy. Něco potřebují, přítel najde řešení, poradí, ale oni si to udělají jinak. Ani ho o to nepožádají, jen to tak nějak oznámí, pak ani nepoděkují. S rodiči jsem ve velmi úzkém vztahu. Mám je moc ráda a zastávám..zastávala se jich na obranu když o nich přítel říkal různé věci. Neřekla bych že jsem rozmazlené dítě. Pracuji už od 17 let. Vše co jsem chtěla tak jsem si na to musela vydělat. Neříkám že mi nic nekupovali, ale že jsem si třeba napůl s nimi platila soukromé školy a tak, ale bylo to mé přání. Nechtěla jsem totiž aby mi to platili celé, jen proto že chci na soukromou a ne na státní. Když jsem měla svoje první velké vydělané peníze, tak jsem koupila tátovi kameru...v té době stála opravdu hodně. Ale mně to nikdy nevadilo. Když jsem byla malá tak jsme spolu občas jezdili na dovolenou, pak od těch 17 jsem jezdívala každé léto do zahraničí si přivydělat na školu. Naši za mnou nikdy nepřijeli. Ani mně to nějak zrovna nenapadlo. Pak jsem šla na vysokou a tam poznala svého přítele a jsme spolu doteď. Plány jsem měla úplně jiné. Udělat si školu a odjet do zahraničí a tam zůstat. Můj přítel má jiné rodiče než jsou ti moji. Nebydlí ve stejném městě jako my a moji rodiče, takže si volají každý večer asi půl hodiny a vyprávějí si jaký měli den. Jednou za měsíc k nim jezdíme, tak sedíme v obýváku a mluvíme, tedy spíš oni stále mluví, o všem. O rodině, o známých, o politice, o historii a nevím co ještě. Je mi s nimi fajn. Jsou vždy v pohodě, jeho máma vždy napeče a uvaří, zeptá se jak se mám, řekne mi ona co dělala, poví mi jaký má názor na tohle a tamto. A přítel má ještě o 2 roky mladší sestru, ta za pár dní bude mít syna, tak se všichni hrozně těšíme. Loni v zimě dali přítel s jeho sestrou jako dárek pro jejich rodiče výlet do Paříže. Na to jsem automaticky řekla, že tam vezmu i svoje rodiče. Přítel ale nechtěl. Protože je to dárek pro jeho rodiče co tam nebyly X let a chce je tam vzít protože oni je tam tam vzali když byli ještě děti. Já ho prosila a přemlouvala, že to bude fajn. Tak jsme vytáhli mý rodiče na pivo, tak jako každou nedělí. (S našima jsme se do tohoto ledna vídali opravdu hodně často, každý víkend jsme šli k nim, táta udělal palačinky, nebo oni k nám, nebo jsme šli na pivo do hospůdky a kecali. Nebylo to stejné povídaní jako u jeho rodičů, ale mně to nikdy nevadilo, já byla jen ráda, že jsme všichni spolu.) Našim jsem řekla, že je vezmeme do Paříže společně s jeho rodiči, že to bude hrozně fajn a že půjdeme tam a pak jinam. V tu chvíli nevypadali nějak šťastně, tak nějak překvapeně. Ptali se na jak dlouho, když jsem jim řekla týden, tak říkali že je to dlouho. Že Paříž už nemá to kouzlo jako předtím (nikdy tam nebyli), že jsou tam ty nepokoje a emigranti, ale že teda pojedou. Pak se máma urazila, když zjistila, že přítelova sestra ví pohlaví dítěte a neřekla jí to, když jsme byli s rodiči u rodičů přítele na návštěvě a tam se jí na to ptala (ale ona se ptala veřejně a jeho sestra si to nechávala na čas až přijde manžel a oznámí to všem spolu, to už jsme tam my nebyli). Když jsme se po tom pozvání vraceli z hospody domů, tak přítel řekl, že je tam nechce a nevezme je tam. Mě popadla panika, jak nevezme, jak nechce, proč? Říkal, že si ničeho neváží, že stejně to vypadalo že nechtějí, že on si nechce kazit dny ve Francii tím, že se moje máma bude urážet kvůli blbostem. Ten večer jsme se hodně pohádali, hodně špatných věcí jsme si řekli. Já na něj řvala, že jestli nejedou oni tak ani já ne, že jsem je teď tam zvala a nebudu to jen tak rušit jen proto že on chce. Urážela jsem ho, mlela jsem tu svou aniž bych to tak myslela. On křičel, že vůbec nevidím jak se oni ke mně chovají. Že já je mám na prvním místě a až potom je on, ale že tohle mu nevadí, ať to tak klidně je. Že jsem si vše musela platit sama, že mně nebrali na žádnou dovolenou na kterou jeli, že se ani nezeptali jestli nechceme s nimi, že když jsem byla týden v nemocnici kvůli slepáku a on to byl nakonec močák, tak za mnou přijeli asi 2x a on tam byl každý den. Že jsem jak z nějaký sekty, zaslepená tím co nevidím. Že oni se mají spolu na prvním místě a pak až jsem já. Že i když jsem ještě byla na střední, tak táta jel do Prahy pracovat a mamka zůstala se mnou, ale ja pak jela na jinou školu a vracela se jen o vikendech domu a ona byla cely tydny sama a rozhodla se jet do Prahy za tatou a mne tam nechali samotnou. A ja uz si nepamatuji zda jsem to tak chtela, zda se mně ptali jestli nechci s nimi do Prahy nebo ne. Křičel že moje máma je jen sobec který závidí ostatním peníze a je furt naštvaná na svůj život. Já byla s mámou vždycky víc kamarádka než dcera a matka. Říkal, že by si mě měli víc vážit, jsem jejich druhé dítě, to první umřelo hned po porodu. Od té doby jsme měli doma dusno. Hodně jsme se pohádali a já si uvědomila že tohle může být konec. Řekla jsem to kamarádkám a on zase svým kamarádům. Hledala jsem řešení, co mám dělat. Přítel mi řekl, že já s nim do Paříže pojedu, že je to blbost abych nejela jen kvůli tomu, že je mi líto tu nechat mé rodiče, že jim to klidně vysvětlí. Ale já se bála že by jim to vysvětlil nějak špatně a oni by se urazili ještě víc. Tak jsem řekla že to udělám sama. Trvalo mi to asi měsíc se k tomu dokopat. Mluvila jsem o tom se svoji kolegyní v práci, ta mi psychicky hodně pomohla. Že bych jim to měla normálně říct, že jim nejsem nic dlužná. Že můj přítel je charakter pokud mi to všechno řekl jak to cítí a že mi tím chtěl pomoct. Hodně mi to otevřelo oči. S přítelem jsme si doma sedli a probrali to úplně v klidu. Řekla jsem mu, že už ho nikdy nebudu do ničeho nutit. Uvědomila jsem si, že jsem docela manipulátor když něco chci a to není ve vztahu dobré. A hlavně jsem si uvědomila že ho můžu ztratit. Odhodlala jsem se a šla to říct rodičům. Celá jsem se třásla. Řekla jsem ji, že to byl dárek pro jeho rodiče a já se do toho takhle uvrtala. Ještě že tam byl táta. Ten celou tu situaci zlehčil a řekl že se nic neděje. Že stejně nevědí jak to bude mít v práci a že nejsou zvyklí takhle jezdit s někým na dovolenou i když je to potěšilo a ať z toho nejsem smutná. Jenom máma mi říkala že už se budeme vídat jen na svátky a narozeniny. Nevím jestli byla smutná nebo naštvaná. To proto že já se neumím moc dobře v takových situacích vyjadřovat. Já jim k tý Francii že nikam nejedou řekla ještě, že se už nemusíme vídat tak často jako dřív, že bychom mohli trochu zvolnit. Že přítel už nemá tolik času jako dřív kvůli práci no a já že se musím asi trochu odpoutat, protože bez nich jsem podle mého nedávala ani ránu. Tak to je asi vzalo. I když jsem to možná myslela jinak. Od té chvíle se chovali velmi odtažitě. Vše jsem musela začít já. Volat jim večer, i když rozhovor byl asi na 2 minuty. Jezdit za mámou do práce jen tak. Ona je vždy tak skleslá. Je opravdu málo dní kdy si užívá života. Vždy je nešťastná z toho jaký má život, jakou má práci, že neumí cizí jazyky. Že její kolegyně nemusí pracovat protože její muž je bohatý a že to nechápe proč do práce chodí. No a tu náladu dokáže přenýst na mě. Táta takový není. Je kliďas. I když ho teď propustili z práce tak se nevzdává a vždy mě uklidní.Bohužel mého přítele brali jako svého syna a neuvědomovali si že se chovají tak jak se chovají. Přítel už s nimi nechce chodit tak často na pivo. Mně nic nezakazuje. Spíš naopak. Říká že rodina je velmi důležitá a ať s nimi jsem, jen jeho ať už z toho vynechám. Tohle mě mrzí, že to není jako dřív. Bude mi trvat hodně dlouho pochopit, že ne každý chce to co já a že nemůžu lidi k něčemu nutit. Po návratu z Francie, kde jsme si s rodiči suše psali jaký je počasí, navrhnul přítel abychom k nim zašli na kus řeči. Já byla šťastná ale zároveň jsem se bála jací budou. Dovezli jsme jim čokoládu. Mamka koupila chlebíčky, mraženej dort a colu pro nás. My nic nechtěli...byli jsme nacpaní z oběda. Tak se urazila. Pak byla uražená že přítel furt dělá něco na mobilu a nebaví se s námi a byla vůbec uražená a taková naštvaná, že jsme je nevzali s sebou. Když přítel odešel po půlhodině kvůli práci tak byla furt divná. Ptala jsem se jí co je, nechtěla se bavit. Jen že je to už jiné, že se můj přítel k nim chová jinak, jak kdyby mu něco udělali. Ale že pokud jsem s ním já šťastná že je to dobře. A ať se děje co se děje tak pro ně budu to nejdůležitější co mají. Říkala jsem to doma příteli, ten jen říkal že kdyby to tak opradu začli praktikovat tak by se k nim choval jinak. Že chce aby se ke mně chovali hezky. Já jsem z toho celá zničená. Vím že přítel bude chtít zase někam jezdit na výlety a že bude chtít vzít své rodiče a že nebude chtít brát mé rodiče. A já z toho zase budu vyřízená. Protože oni budou smutní a naštvaní a já nevím jak jim to říct nebo co jim říct. Furt si říkám že to není navždy, že možná jednou pojedeme spolu a bude to fajn. Ale co když pojedeme spolu a oni budou uražení a to zkazí všem náladu. Moje kolegyně z práce říká, že mě citově vydírají. Že už vidí že nejsem jejich holčička a že se jim to nelíbí. Přijdu si jak puberťák když tohle řeším. Ale trápí mě to. Říkám si, že než budu vdaná a budu mít děti, tak bych s nimi ještě někam ráda jela. Ale myslím s že přítel by nejel, zas ho tu nechci nechat, jezdíme všude spolu. Přijde mi to nefér. Zároveň si nejsem jistá zda by chtěli jet naši někam se mnou. Tyhle věci řeším už od začátku roku. Z toho mi přijde že mi začla obsedantně kompulzivní porucha. Furt musím tak 3X kontrolovat zda není zapnutá trouba (nedělala jsem na ní týden), zda jsou zavřená okna, balkon, vypnutá televize a nejhorší zda jsem zamkla...to se vracím klidně znovu abych se přesvědčila. Taková jsem nebývala. A ve Francii už vůbec ne. S přítelem je to jinak vše super. Jednou jsem mu vylila svoje srdce a řekla jsem mu jak mě to trápí, že se mě naši nezeptají na to či ono a že jeho rodiče jsou furt v pohodě a já se svými to mám takový. Hodně ho to překvapilo že už to vidím jinak, hodně to náš vztah stmelilo a je mi velkou oporou. Děkoval mi, že jsem mu to řekla i když mi to bylo trapné. Už prostě vidím ty rozdíly mezi jeho a mými rodiči a je mi to hrozně líto. Já si vždy přála velkou rodinu a aby se všichni měli rádi a aby jsme se setkávali společně. Můžete mi poradit jak se v takové situaci zachovat abych se cítila líp?
Milá paní Dagmar,

moc vás zdravím. Pročetla jsem pečlivě a se zájmem co vás tíží. Věřím, že to co prožíváte není snadné. A vážím si toho, že jste nám napsala a svěřila se. Zároveň mě zaujala vaše myšlenka, že to jak to teď máte s rodiči, nemusí být definitivní a váš vztah se zase může vyvíjet dál.
Mám pocit, že se nemohu pozastavovat u všeho co bylo napsáno, přestože jste vše vykreslila celkem důkladně. A za to moc děkuji. I tak nemohu znát všechny souvislosti kolem. Co mi přijde moc príma, že se na základě událostí co popisujete utužil ještě více váš vztah s přítelem. Přemýšlím, že to co možná teď všichni potřebujete je nějaký čas. Každý z nás se může vyvíjet a měnit a v různých životních situacích a etapách se také mohou proměňovat i naše vztahy. Jak jste psala do budoucnosti o založení rodiny, tak si také říkám, že v té době už může být situace jiná. Myslím, že stejně jako vy se srovnáváte s tím co jste si s rodiči řekli, tak se s tím možná srovnávají i oni zase svým způsobem a tak jak to umějí a znají nejlépe a potřebují svůj čas. Zmiňujete, že rodiče přítele jsou jiní. Možná je to obohacující, že se navzájem od sebe můžete inspirovat a také zjišťovat co vám vyhovuje a co ne. Přesto je vídáte méně než donedávna vaše rodiče a říkám si jestli je vůbec příležitost vidět je i v nepohodě. V mé fantazii si představuji, že “nikdo není dokonalý”. S vašimi rodiči jste se vídali více a mám zkušenost, že to se konflikty více objevují. Také přemýšlím, že nějak mezi vámi všemi se možná míjíte v komunikaci. Nejsou vyslovena ta pravá přání, kdo co chce a jak. Berte to prosím jen jako mé úvahy. Nejsem si jistá zda jste se všichni slyšeli, co si to vlastně říkáte, co je tím vzkazem co vysíláte v řeči jeden druhému. Pouze přidávám jiný pohled na situaci, kterou popisujete a pro vás k možnému zamyšlení, pokud vás to zaujme. V těchto případech je také někdy užitečné jít na skupinové sezení k terapeutovi nebo na kurz asertivity, kde se právě člověk “učí jak komunikovat” právě s těmi nejlbližšími. To se mi zdá bývá to nejcitlivější. Protože je máme rádi, jsou pro nás důležití. Aspoň tak to znám z praxe, ale i ze svého osobního života.
U vás, ale ještě přemýšlím o jedné věci. Zmínila jste, že ve Francii bylo dobře. Jak tam jste se o sebe duševně postarala? Myslím co jste tam dělala jiného než tady. Vím, že je to dovolená, změna prostředí apod...Ale možná i tam si dokážu představit, že by mi myšlenky odbíhaly k rodičům apod...Přemýšlela jste tam o něčem jiném? Dělala jste něco jinak, že mohlo být dobře?
Také zvažuji, jak to vlastně máte ve vztahu vy a váš přítel. Přišlo mi, že ve vašem vztahu a mezi vámi “jakoby stojí rodiče obou dvou”. Mohla jsem číst, jak trávíte čas s nimi. Mnohem více než jak vy dva sami. Pro oba dva je podle vašich řádků důležité být s nimi v kontaktu. A to úplně chápu. Přemýšlím však také co vy dva? Jak vypadá váš vztah když na chvíli poodstoupíme od vašich rodičů vás obou? Přemýšlím zda jezdíte sami bez rodičů na dovolenou a jak často a jaké to je. Jaké je pro vás trávení času bez nich. Kam bez nich chodíte, co děláte... To jen zase mé fantazie....
Také přemýšlím, že jsem četla více pozitivního o rodičích přítele, přestože více času jste trávili s vašimi rodiči. V čem je vám a vašemu příteli, nebo bylo s vašimi rodiči dobře? Co by mi asi odpověděl váš přítel a hlavně vy. V čem jsou príma? O čem jste si tak u piva povídali a bylo vám příjemně? Je mi sympatické jak všichni máte snahu o to aby rodina držela při sobě a je pro vás na prvním místě. Je to milé a krásná hodnota, tedy pro mě. Také jsem četla jak jste se dokázali v minulosti podpořit, spolupracovat. Proto mám naději, že se s situací všichni dokážete časem srovnat. Samozřejmě s jistotou bych si to netroufla říci. Jen jsem to tak pocítila při čtení vašeho dotazu.
K dotazu co je pro vás teď dobré. Napadá mě to, jak se postarat o sebe. Zůstat u sebe. Přijde mi důležité zaměřit se na to co vám dělá dobře, je to hudba, přátelé, večere, umění?Číst doma knížku atd. ? Co vám většinou v nepohodě pomáhá a funguje? S kým trávite čas? Je možné s menším úsilím kontaktovat rodiče. Zvlášťe když vám pak nedělají dobře stavy vaší mámy? Možná může být někdy přínosné dát si chvíli prostor pro obě strany. Ale to je určitě na vás. Také si říkám, že by mohlo být užitečné, trávit teď čas spolu jen vy a přítel, případně s přáteli. Jet na dovolenou sami apod. Jen vy dva bez vstupu dalších, nebo rodičů. To je určitě také na vás. Možná vám tyto mé úvahy ukážou, co si přejte, co potřebujete, nebo právě naopak.
Zmiňujete kontrolu spotřebičů atd...Přemýšlím co je asi za tím. Potřeba nějaké jistoty? Ujištění, bezpečí? Nějak mít pod kontrolou a pocit držení něčeho v rukou, když není možné teď hned zajistit abyste byly zase všichni dohromady? Samozřejmě nevím jak moc jste vytížená v práci či jinde atd... Vycházím z toho co jste popsala. Události co vás trápily a trápí. I to věřím, může mít vliv na opakovanou kontrolu. Nějaká zátěž. Objevilo se to již dříve, v minulosti? Nebo až poslední dobou? Opět jen přemýšlím. Tohle a také vztahy s rodinou a další věci z vašeho života, můžete bezpečně a klidně popsat, říci a rozklíčit na psychoterapii. Kde budete mít více prostoru a také v bezpečném prostředí mluvit o tom co vás tíží a hledat cestu ke klidu. Případně I tam vám mohou nabídnout zase další možnosti, rozšířit oblast o to kde se dá pomoci.
V Praze znám dobré terapuety, kterým věřím a věřím, že je to s nimi smysluplně strávený čas. Přikládám kontakty. Mgr. Jan Hesoun 732 771 003 , Mgr. Naďa Landová, 777 241 715 Mgr. Emilie Šípová, http://www.poradna-praha.cz/tym/sipova-emilie/, Pokud budou mít plno určitě vás odkáží na další kolegy.
U Mgr. Emilie Šípové je velmi přínosný kurz asertivity. Sama jsem ho podstoupila. Byl zameřen hodně prakticky a tím byl pro mě užitečný. Třeba vás také zaujme.

Přeji vám ať se opět vše urovná!

Hezké dny!

Michaela Klímová

Jdi na stranu << předchozí     následující >>

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .