SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
04. 03. 2019 17:59 - Maroš
ostatní: vzorce chování; rodinné vztahy; faktory ovlivňující vývoj
Dobry den ,chcel by som sa spytat. Vyrastal som od malicka s postihnutym bratom a jemu sa viac venovali ako mne. Ja som voľnosť myslím,ze mal . Ak sa v tom vyznate tak vam to popisem. Ak si dobrr pamatam tak v nicom mi nebrali . Vsetko som robil, ked som sa napr.hral na piesku ale komunikacia nebola dobra. Napr. Ma neokrikli,ze nemam nicit hracku . Proste tie upozornenia tam neboli a vsetky veci co s tymto suvisi. Potom mi necitali knihy a mozno citali alebo nebolo to dosledne. Ze s mojim prstom prechadzali po knihe. Cize uplne takto zanedbane. Potom som sa vela maznal s mamou. Rodicia sa mi nevenovali v skole takze som mal uz aj neskor nevyvinute dostatocne logicke myslenie. Neskor ma aj sikanovali tak som musel ist na inu skolu. Ale teraz sa viem na to pozriet z ineho uhla pohladu. Nerozpravali sa so mnou takze som nechapal potom dost veciam aj mi nevysvetlovali okolite prostredie. Stretaval som sa vacsinou s dospelymi alebo postihnutymi ludmi kvoli bratovi. Chodil som na take akcie. Rozumiete priblizne aku som mal situacie. A potom zle ulozene v podvedomi vzorce spravania. Rozumiete vsetkemu aj co su vzorce spravania? Prosim co sa s tym da spravit. Pripadne komu ma viete odporucit akemu cloveku.ako sa da prosim zmenit podvedomie alebo vlastne co treba zmenit ,ze si to treba uvedomit lebo odmala niektore veci su tak hlboko ulozene v podvedomi ,ze ovplyvnuju rozhodovanie na cely zivot.Ako mozem identifikovat co je to presne? Som z Bratislavy a mam 19 rokov.

Psychologické poradenství 11.03.2019 11:56: Klímová Michaela, Bc., DiS.
 
Milý Maroši,
moc vás zdravím. Z toho jak čtu váš dotaz mám pocit, že by jste si asi přál, jak zapracovat na něčem co vás ovlivnilo v mládí. Možná i to aby vaši rodiče uchopili vaši výchovu jinak...? Asi si i umím částečně představit jaká mohla být vaše rodinná situace kdy bylo potřeba se v něčem více věnovat vašemu bratrovi. Takže to nebylo asi snadné pro nikoho z vás. Dokážu si představit, že jste se v tom mohl cítit různě... Ale je to malá představa. Přemýšlím, že to vše co vás mohlo na jednu stranu např. zlobit, dělat smutným, vám mohlo na druhou stranu přinášet i něco dobrého. Díky tomu možná máte teď větší pochopení pro jiné lidi, zároveň nezapomínáte na sebe a snažíte se pomoci si. Postarat se o sebe, třeba tím, že nám píšete. Na vzdory minulým okolnostem dokážete nahlédnout na minulost z jiného úhlu pohledu a tím si i vymezit jak a co by jste si přál dál, možná později ve svém vlastním životě a později v životě s vaší rodinou? Věřím, že se toho ve vašem životě dělo hodně. Asi i hodně dobrého? Ale jen si představuji. To co nebylo snadné a nemělo se vám dít (jako třeba šikana) je mi líto. Možná teď zpětně by mě zajímalo co vás také mohlo z minulosti posílit. Možná i to nedobré?... Rozumím tomu co máte asi na mysli vzorci chování i podvědomím. Jen přesně se mi nedaří vystihnout, v čem vás vaše vzorce zatěžují nyní? Jestli hledáte cestu jak se chovat v určitých situacích jinak? Jak se rozhodovat do budoucna? Věřím, že určité naučené vzorce se dají měnit když na tom člověk pracuje na terapii. Ale zároveň mi přijde důležité se sebe zeptat v čem mám problém, co se mi to děje? Čemu to teď čelím, co s tím potřebuji udělat? Má to být jinak a chci to teď měnit? Kam to chci směřovat? Zdá se mi, že ať už je váš cíl jakýkoli podnikáte první kroky. Zkoušíte nahlížet na situaci jinak, zřejmě máte i pochopení pro rodiče, tak to na mě působí také. Píšete nám a hledáte další lidi na koho se obrátit. Mě by přišlo dobré jít si tohle ujasnit přímo za psychologem nebo psychoterapeutem. Kde můžete najít co to vlastně hledáte a potřebujete a dostat tak odpovědi. A budete tam mít pro sebe dostatečný prostor a klid. Pokud se rozhodnete pro psychologa posílám nějaké odkazy. Jinak můžete napsat i kdykoli nám.
http://viasua.sk/, PhDr. Jarmila Tomkova , Juraj Zajac PhD., Mgr. Zoltán Szabo - Kontakty naleznete na internetu
Ať se vám daří!
Hezké jarní dny!
Michaela Klímová

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .