SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
E-LINKA DŮVĚRY
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
03. 05. 2020 17:58 - Anna
ostatní: špatná nálada; častý pláč; černé myšlenky; celková beznaděj;
Dobrý den,

již před karanténou jsem mívala období, ve kterých ně přepadávala déletrvající špatná nálada,většinou bez výraznějšího důvodu. Karanténa tomu příliš nepomohla. Studuji, proto mi teď mnoho času zabere samostudium. Před karanténou jsem měla koníčky (kolektivní činnosti), které teď nemohu dělat. I doma jsem měla co dělat - četba, hra na hudební nástroje atd. Nyní mě ale nic nebaví, na nic nemám náladu, máloco mi udělá radost, je mi často smutno, trápí mě různé černé myšlenky, často brečím - většinou z lítosti nad vlastním životem, ač se mi neděje nic strašného a nevzládnutelného.
Máte nějakou radu, jak najít něco, co by mě bavilo, co by mě dělalo šťastnou a zlepšilo mi tak celkově můj stav?

Předem děkuji za odpověď.

Psychologické poradenství 12.05.2020 21:17: Klímová Michaela, Bc., DiS.
  Milá paní Anno,
děkujeme vám za napsání. Vážíme si toho. Je dobře, že nezůstáváte sama se svými starostmi. Zajímají mě “ty dva vaše světy“. Před a v karanténě. Před karanténou proto, že vás sice přepadávala déletrvající špatná nálada. Zároveň tam, ale bylo také to pěkné. Kdybych v té době mohla být s vámi. Co bych viděla, že děláte, neděláte, cítíte, necítíte apod. Při dostávání se ze špatné nálady? Jak jste dokázala vstát a jít, byla to víra, lidé kolem, těšení se na koníčky... Byly to lidé, nebo ty činnosti co zahnaly špatnou náladu. Nebo jiné myšlenky? Zajímám se o to z toho důvodu, že by se nám to mohlo hodit do dnešních dnů.
No a ten svět s karanténou. Chápu vás. Od více lidí slyším a vidím v praxi pocity jako jsou pláč, zloba, smutek, beznaděj... Nemožnost vídat lidi co vídali, např. odjet za rodinou. Nebo jít na místa co mají rádi. Apod. Chybí jim svým způsobem život jaký byl, cítí jakési omezení svobody. Zároveň se jim to ukazuje jako možnost pozastavit nad spoustou svých životních otázek. Kromě toho nelehkého přináší vám tahle situace možná nějaký podnět, který vám přijde důležitý? Od lidí jsem slyšela, že se právě vrátili po letech ke koníčkům, např. hra na hudební nástroj apod. To jsou jejich uvědomění. Oni zase nemají zřejmě ta, která doléhají a napadají třeba vás... Ale zpět jen k vám. Chtěla jsem vám tím dát pochopení, že karanténa mohla přivodit k vašim špatným náladám další nelibé pocity co píšete. Je to pro nás nová situace a nepřijde mi zrovna snadná. Přemýšlím jak moc v ní jste sama? A jestli musíte být? I Kdyby mělo jít jen o kontakt přes internet? Přemýšlím nad tím co vás vždy hodně hodně bavilo, že vás to tak vtáhlo do akce samotné a vy jste zapomněla na celý svět? Pokud něco takové je, je možné to udělat i v karanténě, zvlášť když se tedˇ nouzový stav rozvolňuje. Pokud to jen trochu jde, udělejte činnosti co máte ráda, co vás pohladí po duši, obejmout se, někdo miluje horkou vanu, relaxační nádechy, výdechy, relaxační hudba a představa něčeho pěkného. Záleží co je to to vaše co funguje. Nebo znáte z minulosti, že zafungovalo. Nebo už i akce venku?
Jinak můžete volat na linky důvěry, non stop krizová centra. A nebo jít navštívit terapeuta? Tam věřím najdete prostor a pochopení proto co vás tíží a snad společně najdete i radu, co hledáte! Klidně můžete znovu napsat nám!
Držím pěsti!
Michaela Klímová

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .