SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři

Odpovědi poradce Hlaváčová Jitka, Bc.

Zrakové postižení : lékařské poradenství : ZP; mimořádné výhody
01.03.2007 15:57 - zobrazit dotaz
Dobrý den. Chci se zeptat, zda-li bych něla nárok na průkaz zdravotně postiženého. Jsem krátkozraká -10 dioptrií a zjistily mi nyní zelený zákal. Kdysi jsem byla zařazena do snížené pracovní schopnosti, ale to bylo v 15 ti letech. Nyní je mi 57 let.
Byla bych také částečně chráněná proti výpovědi. Již jednou jsem práci ztratila po dvaceti letech v podniku. Kdybych měla nárok na ZP bylo by škoda to nevyužít. Děkuji za odpověď. Ludmila.
Vážená slečno/paní Ludmilo,

mimořádné výhody II. stupně (průkaz ZTP) se přiznávají v důsledku zrakového postižení při oboustranné těžké ztrátě zraku, kterou se rozumí zraková ostrost s korekcí, kdy maximum je menší než 3/60, minimum rovné nebo lepší než 1/60.

Mimořádné výhody III. stupně (průkaz ZTP/P) se potom přiznávají při neúplné (praktické) nevidomosti obou očí, kterou se rozumí zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí 1/60, 1/50 až světlocit nebo omezení zorného pole do 5 st. kolem centrální fixace, i když centrální ostrost není postižena, nebo pokud jde o úplnou nevidomost obou očí, kterou se rozumí ztráta zraku zahrnující stavy od naprosté ztráty světlocitu až po zachování světlocitu s chybnou světelnou projekcí.

Určitě je nutné zajít k Vašemu očnímu lékaři, který Vám napíše podrobnou diagnózu a doporučení k žádosti o průkazku.

Přeji Vám kladné vyřízení, s pozdravem

Jitka Hlaváčová
Zrakové postižení : kompenzační pomůcky : příspěvky; tandemové kolo
07.04.2006 13:00 - zobrazit dotaz
Môžu slabozrakí v ČR získať príspevok na zakúpenie tandemového bicykla ? Ak áno, akým postupom ? Ďakujem.
Dobry den,

obcane se zrakovym postizenim v Ceske republice mohou ziskat od socialniho odboru v miste bydliste prispevek na tzv. dvoukolo az ve vysi 50% jeho ceny.

Pri vyplneni zadosti musi dolozit lekarske potvrzeni, vysi invalidniho duchodu, vysi najemneho a predbeznou cenu pozadovane pomucky.

Preji Vam hezky den,

J.Hlavacova
Sluchové postižení : život s postižením : komunikace
06.02.2006 17:35 - zobrazit dotaz
Po dopr.nehodě trpím zrak.postižením a praktickou hluchotou.Slovní komunikace je pro mě nesmírně náročná a po chvíli začnu jednat skratovitě,utíkám ap.V lidech vzbuzuji dojem,že nejsem normální.Často si přivodím i jiné problémy,např.odsouhlasím něco,co vůbec nechci,aniž bych o tom věděla.Jen jsem tak vyčerpaná,že už jen kývám hlavou.Jak se naučit komunikovat s lidmi - aspoň s těmi,s kterými musím.Jiné nevyhledávám.Způsob komunikace pro mě přijatelný neznají bohužel ani v org.hluchoslepých ani mnozí lékaři.Nevím,do jaké míry mám právo bojovat za to,aby se mi ostatní přizpůsobili a mluvili tak,jak jsem schopná zpracovat.
Dobry den,

urcite je velice tezke komunikovat s lidmi, kteri neznaji blize Vasi kombinovanou vadu a Vase specificke podminky pro komunikaci. Chapu Vas, ze je narocne takto se dorozumet.

Je nutne, abyste na zacatku hovoru vysvetlila Vasi situaci a upozornila na Vase potreby a podminky. Predejde se tak znacnym nedorozumenim. Pokuste se byt asertivni i behem hovoru a upozornovat na nedostatky, pripadne si vyzadat kratkou prestavku. Je dulezite myslet na to, ze komunikacni partner nevi, jak se citite a proto je nutne se nebat a sdelit mu to.

Nevim, zda jste se jiz seznamila se vsemi komunikacnimi metodami pro osoby se zrakovym a sluchovym postizenim. Jestlize budete mit zajem, ozvete se na adresu o.s. LORM-Spolecnost pro hluchoslepe (www.lorm.cz, praha@lorm.cz). Rada Vam predvedu vsechny komunikacni systemy a upozornim na nutne podminky ke komunikaci.

Mejte se hezky, Jitka Hlavacova.
Sluchové postižení : vzdělávání : kurz znakové řeči
13.01.2006 18:16 - zobrazit dotaz
Dobrý den. Ráda bych se zúčastnila kurzu znakové řeči.Jsem z Roudnice nad Labem, ale studuji v Ústí nad labem.Chtěla bych se zeptat, na koho bych se měla v těchto oblastech obrátit, jak dlouho trvají a kolik takové kurzy stojí?Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

bohužel nemáme dostupné informace, zda probíhají kurzy znakového jazyka také v Ústí nad Labem a jeho okolí. Ráda bych Vás však odkázala na organizaci, která tyto informace může vědět:
Centrum služeb pro sluchově postižené
Poláčkova 3251/1, 400 11 Ústí nad Labem-Dobětice
tel.: 472 770 465
e-mail: cespo.ul@seznam.cz
Nejblíže máte zřejmě do Prahy, zde si můžete vybrat ze 3 organizací, zajišťující kurzy:
Česká unie neslyšících: www.cun.cz
Pevnost-České centrum znakového jazyka: www.pevnost.com
Aldea, vzdělávací agentura: www.aldea.cz
Na těchto stránkách najdete délku kurzů a jejich cenu (ve Vašem případě by se jednalo o studentskou slevu).
Pro další informace z oblasti teorie i praxe znakového jazyka Vám zasílám další webové stránky:
www.cktzj.com
www.zj.ruce.cz
www.neslysici.cz
www.ticho.cz
www.gong.cz

Doufám, že se Vám podaří najít kvalitní kurz znakového jazyka v blízkém okolí.

Mějte se hezky, Jitka Hlaváčová


Sluchové postižení : vzdělávání : Braillovo písmo; znaková řeč
01.06.2005 11:38 - zobrazit dotaz
Chtěla bych se zeptat kde se mohu naučit znakové řeči nebo Brailovo písmo tak, abych byla schopná pomoct těmto lide? děkuji předem za odpovědˇ.
Dobrý den,

kurzy znakového jazyka v Plzeňském kraji pořádá:
Plzeňská unie neslyšících
Tomanova 3, 310 05 Plzeň
Tel.: 377 537 617, www.cmjn.cz/pun
Zajímavé odkazy můžete také najít na stránkách:
www.kurzznakovereci.cz
www.lexikon.wz.cz/znakovka
www.nadeje.cz/zrtisk.html
Nově je vydané také CD Znaková zásoba českého znakového jazyka (autor Jiří Langer, kontakt: Prodejna skript a učebnic VUP Olomouc, tel.: 585 631 783) nebo
Všeobecný slovník českého znakového jazyka (autor Miloň Potměšil, nakl. Fortuna).

Kurzy výuky Braillova písma v současnosti fungují převážně pro klienty se zrakovým postižením. Akreditovaný kurz MŠMT můžete absolvovat v SPC Speciální školy pro zrakově postižené v Brně (kontakt: 543 321 303 kl.209, www.zsi-hlinky.cz).
Pro výuku existuje však Slabikář a čítanka Braillova bodového písma pro dospělé nevidomé (autor Jan Příborský), který byste si mohla pravděpodobně zapůjčit v Tyfloservisu, o.p.s. Plzeň
Tomanova 5, 301 00 Plzeň, tel.: 377 423 596, www.tyfloservis.cz
Tento slabikář, podle kterého byste se mohla učit sama, si můžete také objednat na adrese:
Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E. Macana
Ve Smečkách 15, 115 17 Praha 1
Tel.: 222 210 492, 222 211 523 , www.ktn.cz

Hodně úspěchů při studiu, přeji Vám hezký den.
Jitka Hlaváčová
Zrakové postižení : informace a kontakty : ostatní
19.10.2004 17:10 - zobrazit dotaz
Hledám informace o Goldenharově syndromu, ael veškeré zdroje tento syndrom neznají. Pomůžete mi? Co znamená a jak vzniká...? Děkuji
Dobrý den,
informace o syndromu můžete získat v anglickém časopise Dbl Review leden-červen 1998, volný překlad tohoto článku Vám přikládám:

Goldenharův syndrom (dále jen GS) byl pojmenován v roce 1952, kdy Dr. Goldenhar napsal o faciálních (obličejových) potížích, které mají tendenci vyskytovat se společně. GS je zcela různorodé postižení s mnohačetnými abnormalitami.
Mezi jeho potíže patří:
- macrostoma - ústa jsou abnormálně zvětšená a táhnou více na jednu stranu;
- hypoplazie - nedostatečně vyvinuté obličejové svalstvo, lícní kosti a malé nebo deformované uši;
- preauricular - v partii u ucha v rovině úst se obvykle vyskytují buď kožní výrůstky nebo dolíky;
- hemivertebrální defekt - jde o polovinu hřbetních obratlů, které jsou malé nebo nejsou vytvořeny úplně;
- ústní potíže - nedostatečná tvorba slin, problémy s tvořením či užíváním jazyka, jsou přítomny i potíže s řečí.

Tyto uvedené problémy způsobují (ale ve všech případech nemusí) zrakové a sluchové vady různého stupně, rozštěpy rtu a patra. Dále se mohou vyskytnout vážné potíže srdce a ledvin.

Terminologie
Pro výše uvedené poruchy je užívána pestrá škála lékařských termínů. Lékařská literatura se při malformacích (nedostatečné vyvinutí orgánu), které se týkají především čelisti, uší a úst - ve většině případů na jedné straně obličeje - odvolává na termín "hemifaciální mikrosomie" (výrazně menší polovina obličeje). Jestliže jde o abnormality obratlů a očí, dává přednost termínu "GS". Používá se i termín "oculo-auriculo-vertebrální (OAV) spektrum" (oční-ušní-obratlové spektrum) jako synonyma GS a hemifaciální mikrosomie. Kvůli složitosti, odlišné kritičnosti a pohledu na OAV spektrum však mnoho badatelů naznačuje, že GS a hemifaciální mikrosomie ve skutečnosti představují odlišné aspekty a úrovně složitosti OAV spektra. GS je také považován za obměnu "kraniofaciální mikrosomie" (výrazně menší lebeční partie), která je po rozštěpu rtu a patra druhou nejčastější faciální vrozenou vadou.

Výskyt a dědičnost
Goldenharův syndrom postihuje nejčastěji muže (70%). Jak už bylo uvedeno, tito jedinci mají asymetricky malé uši a ústa a nedostatečně vyvinuté čelisti a oči. Kromě toho nacházíme abnormality i u skeletárního (kosterního) aparátu, kardiálního (srdečního), renálního (ledvinového) a nervového systému. Dále je přítomna i sluchová vada, která se pohybuje v pásmu lehkého až těžkého stupně. I zraková vada, včetně diplopie (dvojité vidění), je různého stupně postižení.
Závažnější výukové problémy se vyskytují asi v 10% případů.

Bylo zjištěno velmi málo důkazů, proč GS vznikne. Ve většině případů se tento syndrom objeví náhodně, bez známých příčin. U postižených jedinců nenajdeme v rodině podobný případ, navíc je tu malá šance, že budoucí potomci toto postižení zdědí. V mnoha případech vyšetřených rodin však byla geneticky prokázána autosomálně dominantní či recesivní dědičnost. Kromě toho je mnoho vědců přesvědčeno, že GS může způsobit porucha v interakci (vzájemné působení) mezi geny. Možná, že porucha spočívá i v kombinaci ekologických faktorů a multifaktoriální dědičnosti.

Jsou známé případy, kdy se narodila identická dvojčata s GS u jednoho z nich, i když u obou bylo prokázáno přijetí stejného genetického programu. Jsou známy i rodiny, které mají příslušníka s 50% šancí přítomnosti tohoto syndromu. V těchto případech se právě rodí potomci s rozštěpem rtu a patra, s neobvykle tvarovanýma ušima, s očními abnormalitami, s asymetrií obličeje, s malou bradou, se zubními, skeletárními a vnitřními malformacemi. Nejsou výjimečné ani řečové problémy.

Jak je známo, obličej dítěte se formuje během 8. - 12. týdně těhotenství, kdy nejprve dochází ke společnému růstu několika různých typů obličejové tkáně, které se v této době spojují a přeměňují v obličejové znaky. Tkáň, z které se vytváří tvář a čelist, se odděluje od horní části obličeje.
U jedinců s GS tomu tak není, v některých místech dochází ke chybnému spojení. Někdy se tkáně nespojí a následkem toho se ústa s horní čelistí protáhnou na jednu stranu obličeje. Někdy se v partii před uchem vytvoří z tkáně více kůže nebo kůže může překrývat ušní otvor. Může se také stát, že se brada s čelistí dostatečně nerozvinou.

Prognóza
Děti s GS mají obvykle dlouhý život a normální inteligenci. Těmto dětem se poskytuje následující speciální pomoc:
- testy, které zjistí, zda se u nich nevyskytují interní obtíže
- řečová terapie
- ortodentální léčba (úprava skusu - rovnátka na zuby, protětí, posun čelisti apod.)
- kompenzační pomůcky
- rentgen
- psychoterapie
- plastická operace (u těžkých případů)

Prenatální diagnóza
Screeningem a genetickým vyšetřením lze během těhotenství včas odhalit faciální a skeletární problémy. V takových případech může dojít k umělému přerušení těhotenství.

Mějte příjemný den, J. Hlaváčová

Sluchové postižení : vzdělávání : znaková řeč
02.09.2004 15:41 - zobrazit dotaz
Dobrý den, chtela sem se zeptat na to kde mohu najit v praze ustavy ci skoly kde bych se mohla naucit znakovou reč a získat praxi s hluchonemými mam o to velky zajem a potrebuju to kuli VŠ dekuji lupulinka
Vážená slečno, paní,

akreditované kurzy znakového jazyka pořádají v Praze tyto organizace:

Aldea, vzdělávací agentura
Novotného lávka 5, 110 00 Praha 1
tel: 221 082 379, 221 082 222 nebo 776 323 450, 607 159 501
email: aldea@aldea.cz
www.aldea.cz

Česká unie neslyšících
Havlíčkova 4, 110 00 Praha 1
tel: 222 328 900, 608 224 369
email: deafunie@vol.cz
www.cun.cz

PEVNOST-České centrum znakového jazyka
Sokolovská 304, 190 61 Praha 9
tel: 266 006 390, 728 586 857
email: kurzy@pevnost.com
www.pevnost.com

Kurzy začínají září/říjen, nejčastěji jsou v rozsahu 2krát týdně 2 vyučovací hodiny (90 minut) a mají několik stupní pokročilosti.

Co se týče praxe se sluchově postiženými, nejlepší cestou je oslovit konkrétní školu a domluvit se na případné spolupráci.

Mějte příjemný den, s pozdravem Jitka Hlaváčová
Sluchové postižení : informace a kontakty : raná péče
20.05.2004 19:55 - zobrazit dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je zajišťována raná péře o sluchově postižené dítě a zda-li komplexní péče u nás v ČR je na kvalitní úrovni, nebo má nějaké nedostatky. Děkuji moc za odpověď
Vážená paní,

ranou péčí sluchově postižených dětí v ČR se zabývá zejména Federace rodičů a přátel sluchově postižených v Praze.
Její středisko Tamtam funguje již od roku 1991 a nabízí komlexní služby a programy v této oblasti (poradenství, psychologická a sociální pomoc, kurzy, semináře, pobyty). Jejich činnosti můžete sledovat v Info-Zpravodaji (vyd. Federace), kde vychází nabídky jejich služeb.
Odkazy: www.frpsp.cz, www.tam-tam.cz.
Srdečně zdraví J.Hlaváčová
Zrakové postižení : informace a kontakty : škola; pedagogické centrum
13.10.2003 19:19 - zobrazit dotaz
Nevíte o specialně pedagogických centrech nebo jiných zařízeních v HK a okolí?
Mila Moniko.

Zde jsou zarizeni,zabyvajici se zrakovym postizenim v Hradci Kralove a okoli,znacna cast je vsak v Praze a v dalsich velkych mestech.

SPECIÁLNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLA A SPECIÁLNÍ PEDAGOGICKÉ CENTRUM PRO ZRAKOVĚ POSTIŽENÉ DĚTI V HRADCI KRÁLOVÉ
Šimkova 879, 500 02 Hradec Králové
www.braillnet.cz/mshk

SPECIÁLNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLA PŘI DĚTSKÉM CENTRU TURNOV
Kosmonautů 1641, 511 01 Turnov
tel: 481 322 602

SJEDNOCENÁ ORGANIZACE NEVIDOMÝCH A SLABOZRAKÝCH - www.sons.cz (poradny, akce, oznámení, literatura, sport, firmy, internet, optiky, oční kliniky, odkazy, kontakty)

TYFLOCENTRUM, o.p.s. - www.tyflocentrum.cz (služby pro nevidomé a slabozraké)

TYFLOSERVIS - www.tyfloservis.cz (služby nevidomým a slabozrakým)

RANÁ PÉČE - www.ranapece.cz (odborné služby rané péče, podpora a pomoc rodinám s dětmi se zrakovým nebo s kombinovaným postižením)

Verim,ze Vam vyjdou s cimkoliv vstric.

Prijemny den, Jitka Hlavacova.

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .